بلوچستان؛ مردم برای خرید نان باید “پارتی” داشته باشند

یکشنبه, 10ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

نماینده ایرانشهر و سرباز در مجلس ایران با اشاره به افزایش قیمت نان به ١٠ هزار تومان و ایجاد صف‌های طولانی گفته است کە در ایرانشهر مردم باید پارتی داشته باشند تا بتوانند نان از نانوایی خریداری کنند.    

عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر و سرباز در مجلس در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ایران گفته است کە قیمت نان در ایرانشهر به ١٠ هزار تومان رسیده و این باعث ایجاد صف‌های طولانی شدە است. به گفته او مردم باید “پارتی” داشته باشند تا بتوانند نان از نانوایی خریداری کنند. برخی از مقام‌های استانی اما این موضوع را تکذیب کردەاند.

درخشان با اشاره به وضعیت زیرساخت‌های “بد” استان سیستان و بلوچستان گفته کە جاده‌های اصلی این منطقه جزو غیر استانداردترین جاده‌های کشور هستند و جاده‌های روستایی به خاطر سیل از بین رفتەاند. به گفتە این نماینده مجلس علت اصلی گرانی نان سهل‌انگاری مقام‌های محلی است.

ویدیوهای منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی حاکی از صف‌های طولانی در نانوایی‌های ایرانشهر است. در بعضی از این ویدیوها عبدالناصر درخشان دیده می‌شود کە به سراغ نانوایی‌ها می‌رود و مردم از انتظار در صف‌ها و افزایش قیمت نان شکایت دارند.

یک شهروند در ایرانشهر در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی ضمن تایید وجود صف‌های طولانی و افزایش بی‌سابقه قیمت نان گفت: «در چند روز گذشته نانوایی‌های کە سهمیه دولتی آرد دریافت می‌کنند به بهانه نبود آرد کرکرەهای خود را پایین کشیدند. همین مسئله باعث مراجعه مردم به نانوایی‌های آزاد شد و در اثر افزایش تقاضا قیمت نان بە شکل عجیبی افزایش یافت ».

در میان تائید و تکذیب‌های مسئولین دولتی و حکومتی جمهوری اسلامی، بعضی از خبرگزاری‌های داخلی ایران نوشتەاند کە دلیل افزایش قیمت نان در سیستان و بلوچستان قاچاق آرد و نان به افغانستان است.

در استان سیستان و بلوچستان نان‌های سنتی نیز پخت می‌شوند

در استان سیستان و بلوچستان نان‌های سنتی نیز پخت می‌شوند

این شهروند کە نمی‌خواهد هویتش آشکار شود در این باره بە دویچەوله گفت: «قاچاق آرد به کشورهای همسایه سابقه داشته است، ولی در حال حاضر به شکل چشمگیر وجود ندارد. دولت به صورت مستقیم آرد یارانەای را بین نانوایی‌ها تقسیم می‌کند و بر فعالیت آنها نظارت دارد. مشکل عدم وجود آرد دولتی به میزان متناسب با جمعیت استان است».

غلام‌علی گنج‌علی مدیرعامل غله و خدمات بازرگانی سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به مشکل کمبود آرد در ایرانشهر گفته است از یک هفته پیش سازمان حمل و نقل اعلام کرده که با نرخ سابق راضی به حمل محموله‌های آرد نخواهد شد.

به گفته او، این افزایش هزینه حمل مساوی است با افزایش نرخ نان، و از آنجایی‌ که دولت بر ثبات قیمت آرد و نان تایید دارد، کار دشوار شد.

این مقام مسئول با تکذیب خبر فروش نان به قیمت ١٠ هزار تومان گفته است کە دو مدل نان در کشور به ‌فروش می‌رسد: نان با آرد دولتی و نان با آرد آزاد.

همچنین در استان سیستان و بلوچستان نان سنتی نیز پخت می‌شود که آرد آن آزاد تهیه می‌شود. قیمت این نان بین ٨ تا ١٠ هزار تومان است. به گفته او، فروش نان ١٠ هزار تومانی در نانوایی‌های دولتی وجود ندارد.

مدیرعامل غله و خدمات بازرگانی سیستان و بلوچستان همچنین گفته است کە درب نانوایی مانند سوپرمارکت نیست و خریداران حداقل باید ١٠ دقیقه برای تهیه نان گرم در نانوایی منتظر بمانند.

او با اشاره به “شلوغی‌های اولیه” گفته است کە در حال حاضر مشکلی وجود ندارد و در اسفند ماه قیمت‌گذاری‌های جدید انجام خواهد شد.

از: دیوچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.