رئیسی: عامل اصلی گرانی‌ها دولت قبل است

جمعه, 26ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

در حالی که انتقادها از تورم افسار گسیخته در ایران به حلقه نزدیکان ابراهیم رئیسی نیز رسیده است، رئیس جمهور ایران از اقدامات دولت خود در این زمینه دفاع کرد و گرانی‌ها را به دولت حسن روحانی نسبت داد.

رئیسی، روز جمعه ۲۶ فروردین در دیدار با هنرمندان گفت: چهار سال تورم بالای ۴۰ درصد و رشد اقتصادی نزدیک به صفر، علت اصلی گرانی‌ها است.

رییسی مدعی شد دولت او ظرف هشت ماه توانسته تا حدی جلوی سیل تورم گذشته را بگیرد و نرخ رشد تورم مهار شده و در ماه‌های آتی کمتر و کمتر خواهد شد.

رییس جمهور حکومت ایران تورم را در کشور ساختاری دانست و گفت: کسی حق ندارد از تورم ساختاری موجود برای تامین اغراض شخصی یا گروهی سواستفاده کند.

رئیسی دستور مهار اسب سرکش تورم را برنامه اصلی معیشتی دولت در ۸ ماه گذشته دانست و گفت چهار سال تورم بالای ۴۰ درصد و رشدهای اقتصادی منفی یا نزدیک به صفر، به قدرت خرید مردم به ویژه قشرهای ضعیف آسیب‌های جدی زده است و فوری‌ترین دستور کار دولت به جلوگیری از سیل تورم و تلاش برای بهبود قدرت خرید خانوار اختصاص پیدا کرد.

او گفت اتخاذ تصمیمات مهم پولی و مالی در دولت او موجب شد که نرخ تورم دوازده ماهه از حدود ۶۰ درصد در شهریور ۱۴۰۰ به ۴۶ درصد در اسفند ۱۴۰۰ رسیده؛ یعنی بیش از ۱۳ واحد درصد کاهش داشته است.

روز چهارشنبه ابراهیم رئیسی در نشست هیات دولت از افزایش قیمت کالاهای اساسی در روزهای اخیر ابراز نارضایتی کرده و به دستگاه‌های نظارتی دستور داد تا «پشت پرده» این گرانی‌ها را بررسی و عوامل آن را شناسایی کنند.

این سخنان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت و شماری از موافقان و منتقدان رئیسی سیاست‌های دولت را عامل افزایش قیمت‌ها اعلام کردند.

در یکی از صریح‌ترین انتقادها به سخنان رئیس جمهور ایران، روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران نوشت: «آقای رئیسی! گرانی‌ها پشت‌پرده ندارد، هرچه هست آن را در مدیریت همکاران‌تان و در دولت جست‌و‌جو کنید.»

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید