پتروشیمی آریاساسول نصیب داماد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا شد

یکشنبه, 11ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

فشار برای انتصاب داماد ۳۲ ساله غلامعلی رشید در آریاساسول با استعفای مدیرعامل شستان همراه بود

داماد غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا، سکان‌دار یکی از مهم‌ترین شرکت‌های پتروشیمی  ایران شد_ تسنیم

انتصاب‌ محمدرضا حیدرزاده، داماد غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران به‌ سمت مدیرعامل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پتروشیمی در عسلویه، بار دیگر تلاش ارکان وابسته به سپاه پاسداران برای گسترش دامنه نفوذ مستقیم و غیرمستقیم در حوزه‌های حساس اقتصادی ایران را به نمایش گذاشت.

انتصاب حیدرزاده به‌عنوان مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول تنها به‌دلیل نسبت خانوادگی نزدیک او با یکی از فرماندهان ارشد سپاه نیست که مورد توجه قرار گرفته، بلکه فهرست طولانی سوابق مدیریتی و اجرایی یک مدیر ۳۲ ساله که دست‌کم هشت سمت مدیریتی و عضویت در هیئت‌مدیره و ۱۳ حکم مشاوره و داشتن مدرک دکترا در رزومه‌‌‌اش به چشم می‌خورد نیز در نوع خود جالب توجه است.

غلامعلی رشید، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران با حکم علی خامنه‌ای در سال ۱۳۹۵به فرماندهی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا که یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های اقتصادی سپاه پاسداران است، منصوب شد. این سپاهی که پیش از رفتن به قرارگاه خاتم‌الانبیا حدود ۱۷ سال جانشین ستاد کل نیروهای مسلح بود، پاییز سال ۱۳۹۸ نامش در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت.

قرارگاه خاتم‌الانبیا با این عنوان ظاهری که فعالیت‌های اقتصادی‌اش محدود به پروژه‌هایی است که بخش خصوصی توان ورود و رقابت در آن‌ها را ندارد، عملا طی چند دهه بخش وسیع و البته پرسودی از پروژه‌های اقتصادی در داخل و خارج از ایران را به انحصار خود درآورده است. حوزه نفت و پتروشیمی هم یکی از بخش‌های مورد علاقه قرارگاه خاتم‌الانبیا است. سه فاز پارس جنوبی، پالایشگاه بزرگ نفت ستاره خلیج‌فارس و خطوط لوله صلح، تنها بخشی از پروژه‌های نفتی این قرارگاه است.

آریاساسول با ظرفیت تولید بیش از یک‌میلیون و ۹۰۰هزار تن در سال، یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولید اتیلن، پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سنگین کشور به‌شمار می‌آید. براساس صورتحساب‌های مالی و گزارش تفسیری منتشرشده در سامانه کدال (متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار)، شرکت آریاساسول در سال گذشته بیش از ۱۳ هزار و ۴۶۴ میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است. پیش از این، آریاساسول پیش‌بینی کرده بود با اجرای طرح توسعه‌، امسال سود خالص بیشتری کسب خواهد کرد.

پیش از این گفته ‌شد فشارهای زیادی برای این انتصاب صورت گرفته است که با مقاومت‌هایی نیز همراه شده بود؛ این مقاومت‌ها در نهایت به استعفای مخالفان و انتصاب فرد موردنظر در آریاساسول انجامید. مجید هدایت، مدیرعامل شستان (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح) فردی بود که مخالفت او با انتصاب داماد ۳۲ ساله غلامعلی رشید، به استعفای او از سمتش منتهی شد.

حالا آریا‌ساسول که یکی از شرکت‌های بزرگ پتروشیمی بورسی با هزاران سهامدار خرد است، در دست خانواده‌‌ای با هدایت غلامعلی رشید قرار دارد. صندلی مدیریت این شرکت هم به دامادی سپرده شد که در کارنامه طولانی و ساختگی‌اش حدود ۲۱ پست مدیریتی و اجرایی از معاونت در طرح بصیرت سازمان بسیج وزارت نفت تا مشاور اقتصادی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به چشم می‌خورد.

البته انتصاب‌های فامیلی و رزومه‌های ساختگی به شیوه رایج و همگانی در جریان تقسیم قدرت در جمهوری اسلامی تبدیل شده است. این نوع انتصاب‌ها در حوزه‌های پول‌سازتری همچون نفت و پتروشیمی بیشتر و رقابت برای آن گسترده‌تر است. حالا هم گویا دور، دور دامادها است.

در چند ماه اخیر نیز موضوع انتصاب‌های دولتی برای دامادها داغ شده بود. انتصاب داماد علیرضا زاکانی (شهردار تهران) به‌ سمت مشاور ویژه شهردار، انتصاب داماد وزیر بهداشت به‌ سمت مشاور وزیر و داماد علی جنتی (وزیر سابق فرهنگ و ارشاد) و داماد مسعود پزشکیان در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار نشان داد که  در کنار دیگر انتصاب‌های بی‌حساب‌وکتاب فامیلی حالا دامادها هم قرار است سهم بیشتری از دادوستدهای دایره قدرت داشته باشند.

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.