سفر رئیسی به عمان بدون عقد قرار داد خاتمه یافت

دوشنبه, 2ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

 

سلطان عمان به هنگام استقبال از رئیسی در فرودگاه بین المللی مسقط. © AFP

ابراهیم رئیسی، امروز در رأس یک هیئت بلندپایه عازم مسقط پایتخت عمان شد. خبرگزاری عمان خبر داد که در این سفر دو کشور هشت تفاهم نامه و چهار طرح همکاری در عرصه های نفت و گاز، حمل و نقل، آموزش و تحقیقات و ارتباطات امضا کردند. خبرگزاری عمان همچنین نوشت که به مناسبت سفر ابراهیم رئیسی به مسقط دو کشور طرح های همکاری نیز در زمینه های تجارت، سرمایه گذاری، خدمات، محیط زیست و ورزش امضا کردند.

تفاهم نامه و طرح همکاری به معنای عقد قرارداد نیست بلکه امضاکنندگان آنها از این طریق تمایل خود را برای همکاری و عقد قرارداد در آینده ای نامعلوم اعلام می کنند.

همچنین قرار بود رهبران دو کشور امروز دربارۀ توافق احداث خط لولۀ انتقال گاز ایران به عمان بار دیگر با یکدیگر گفتگو کنند. در سال ٢٠١۳ دو کشور توافقی به ارزش شصت میلیارد دلار برای صدور گاز ایران به عمان طی بیست و پنج سال امضا کردند. اما، این توافق به دلیل اختلاف بر سر قیمت و فشارهای آمریکا به نتیجه نرسید.

 دو کشور تاکنون تفاهم نامه های مختلفی در این خصوص امضاء کرده اند بی آنکه هیچیک از آنان به عقد قرارداد منجر شود. در سال ٢٠٠۵ ایران و عمان همچنین تفاهم نامه ای برای توسعۀ یک میدان نفتی مشترک در دریای عمان امضاء کردند بی آنکه این تفاهم نامه به سرانجام برسد. در سال ٢٠١٢ ایران به تنهایی این طرح را به اجرا گذاشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.