هشدار در مورد احتمال ریزش دوباره متروپل؛ ، نگرانی خانواده‌ها از ناتمام گذاشتن عملیات جست‌وجو، افزایش آمار قربانیان به ۱۶ نفر

چهارشنبه, 4ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

در سومین روز از فرو ریختن ساختمان متروپل در آبادان و همزمان با ادامه تلاش‌ها برای یافتن افراد گرفتار زیر آوار، مقام‌های رسمی در مورد خطر ریزش دوباره در این ساختمان هشدار دادند.

ویدئوهای متعددی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد خانواده‌های مفقودان در اطراف ساختمان منتظر کسب خبر هستند و برخی نیز بدون مهارت‌ها و ابزار لازم، در حال گودبرداری برای رسیدن به اعضای خانواده و دوستان خود زیر آوارها دیده می‌شوند.

در همین حال احمد وحیدی، وزیر کشور، از جمله افرادی است که در مورد خطر جدی ریزش دوباره باقی‌مانده سازه متروپل و امکان بروز یک «فاجعه» هشدار داده است. 

وی با اشاره به حضور شهروندان در اطراف محل ساختمان گفت: «احتمال ریزش مجدد سازه با ریسک بالایی وجود دارد؛ مردم با خروج از این محل اجازه کار را به ماشین‌آلات و نیروها بدهند.»

آقای وحیدی روز چهارشنبه همچنین از افزایش آمار قربانیان حادثه به ۱۶ نفر خبر داد. این آمار از ۲۴ ساعت پیش تاکنون به‌روز نشده بود.

اظهارات وزیر کشور در شرایطی منتشر می‌شود که گزارش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر تعداد کم نیروهای امدادی حاضر در محل منتشر شده و در بسیاری از عکس‌ها نیز حضور مردم عادی و نه افراد متخصص برجسته است. 

ویدئوهایی نیز از تلاش شهروندان عادی برای نجات جان عزیزان‌شان از زیر آوار در فضای مجازی دست به دست می‌شود.

در این ویدئوها برخی شهروندان با ابزارآلات خانگی و حتی سگ‌های خود که فاقد آموزش لازم برای یافتن افراد زیر آوار هستند، برای نجات جان مفقودان تلاش می‌کنند.

افزایش تعداد قربانیان متروپل در آبادان به «۱۴ نفر»؛ مالک ساختمان در حادثه «جان باخت»

روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر تماس چند نفر از کافی‌شاپی زیر ساختمان متروپل با اعضای خانواده خود منتشر شده بود که درخواست کمک کرده بودند.

اما مقام‌های امدادی و هلال احمر می‌گویند به دلیل امکان ریزش باقیمانده سازه، کار آواربرداری زیرزمین متروپل به کندی پیش می‌رود.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست چه تعداد از مردم آبادان زیر آوار مانده‌اند و آیا هنوز کسی در زیرزمین متروپل زنده است یا خیر. همزمان با گذشت هر ساعت از امکان زنده پیدا شدن افراد کاسته می‌شود.

ناباوری در برابر فیلم تائید هویت جسد مالک ساختمان متروپل

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر کشته‌ شدن حسین عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل، در ریزش این ساختمان از سوی قوه قضائیه و شک و تردیدها نسبت به درستی آن، تلویزیون ایران در گزارشی بی‌سابقه ویدئویی از تائید هویت عبدالباقی به وسیله برادرانش پخش کرد.

در این گزارش که کاربران شبکه‌های مجازی آن را «ساختگی» و «تصنعی» نامیده‌اند، برادران حسین عبدالباقی تائید می‌کنند که جسدی که در سردخانه دیده‌اند، جسد برادر آنها است.

این در حالی است که یک مقام قضایی روز سه‌شنبه گفته بود که چهره این فرد غیر قابل تشخیص است و تنها از روی اوراق هویتی که «در البسه او» یافت شده دادستانی به این نتیجه رسیده است که جنازه متعلق به حسین عبدالباقی است. 

تردید در مورد مرگ حسین عبدالباقی پس از آن رخ داد که یک روز پس از انتشار گزارش‌ها از بازداشت وی، قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه خبر کشته‌ شدن وی در ساختمان را در اختیار رسانه‌ها گذاشت. 

در سکوت اطلاع‌رسانی دقیق درباره هلدینگ عبدالباقی، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که فرد بازداشت شده، یکی دیگر از برادران عبدالباقی بوده که به عنوان پیمانکار این پروژه فعالیت داشته است.

پیش از این اتفاق، شماری از خبرنگاران و رسانه‌های محلی از فساد و استفاده «هوشمندانه از روابط رانتی» از سوی هلدینگ عبدالباقی خبر داده بودند، نکاتی که به نظر می‌رسد مالک ساختمان با اتکا به آنها به ساخت این بنای ضعیف ادامه داده است.

به گفته استاندار خوزستان، این ساختمان «در شش طبقه طراحی شده بود، اما بعد سه طبقه و بعد از آن مجددا دو طبقه دیگر به آن اضافه شده است».

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.