پادشاه اردن هم خواهان تشکیل «ناتو خاورمیانه» شد

شنبه, 4ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

گسترش ناتو» به منطقه خاورمیانه، نخستین بار در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، مطرح شد – Yousef ALLAN / AFP

طی هفته‌های گذشته، شماری از مقام‌های منطقه، از جمله در اسرائیل، طرح تشکیل یک ائتلاف نظامی و ایجاد یک «سیستم دفاع هوایی مشترک» را پیش کشیده‌اند

در آستانه سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به منطقه و تنها چند روز بعد از انجام سفر شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به امان، پایتخت اردن، ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور خواهان شکل‌گیری یک ائتلاف نظامی مشابه «ناتو» (پیمان نظامی آتلانتیک شمالی) در خاورمیانه شد.

طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته، شمار دیگری از مقام‌ها و رهبران کشورهای منطقه، از جمله در اسرائیل، طرح تشکیل یک «ائتلاف نظامی» و ایجاد یک «سیستم دفاع هوایی مشترک» را مطرح کرده‌اند.

هدف محوری از ایجاد این ائتلاف نظامی و همکاری‌های امنیتی مشترک، مقابله با تهدیدهای حکومت ایران عنوان شده‌ است.

خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه سوم تیرماه در گزارشی به‌نقل از پادشاه اردن نوشت من از اولین نفراتی خواهم بود که طرح «ناتوی خاورمیانه» را تایید می‌کنم.

بلومبرگ در بخش دیگری از گزارش روز جمعه خود نوشت ایده اصلی «گسترش ناتو» به منطقه خاورمیانه، نخستین بار در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، مطرح شد.

به‌نوشته بلومبرگ، کشورهای صادر کننده نفت در خلیج فارس، دولت آمریکا را تحت فشار قرار داده‌اند تا در برابر تهدیدات امنیتی حکومت ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به حکومت تهران، اقدام دفاعی موثری انجام دهد.

در متن بیانیه‌های مشترکی که هفته پیش در جریان سفر ولیعهد عربستان سعودی به برخی از کشورهای منطقه صادر شد، بر لزوم مقابله با تهدیدهای حکومت ایران برای امنیت کشتی‌رانی و تجارت بین‌المللی تاکید شد.

سه‌شنبه هفته گذشته، ۲۴ خرداد‌ماه، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در اظهارنظری گفت کشورهای عربی و اسرائیل نگرانی‌های مشترکی در قبال ایران دارند، بنابراین باید بتوانند توانایی‌ها و همکاری‌های نظامی خود را در برابر این «خطر مشترک» تقویت کنند.

به‌گفته وزیر دفاع اسرائیل، در مواجهه با جنگ‌افروزی ایران، آنچه نیاز است تنها همکاری مشترک نیست، بلکه ایجاد نیروی منطقه‌ای با رهبری ایالات متحده است.

تا چند هفته دیگر، عربستان سعودی میزبان رهبران کشورهای منطقه در جده است. به‌نوشته بلومبرگ، در نشست جده رئیس‌جمهوری آمریکا هم حضور خواهد داشت.

انتظار می‌رود در نشست آتی جده، بر سر موضوع‌های مهم و محوری خاورمیانه، از جمله تهدیدات امنیتی حکومت ایران و چگونگی مواجه با آن، گفت‌وگو شود. 

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.