ترانه علیدوستی: روزی هم این بگیر و ببندها تمام می‌شود

پنجشنبه, 27ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

ترانه علیدوستی، بازیگر سینمای ایران، پس از  ممنوع‌الکاری چند بازیگر سینما و اعمال سانسورها و فشارهای اخیر بر سینماگران ایران، بیانیه‌ای تند و انتقادی منتشر کرده است. 

خانم علیدوستی امروز ۲۶ مرداد ۱۴۰۱، در بیانیه‌ای که با عنوان «محروم از چه کاری؟» در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است، به شدت از مسئولین به خاطر احکام سانسور فیلم‌ها و ممنوغ‌الکاری برخی از بازیگران ایرانی، انتقاد کرده است. 

در این بیانیه آمده است: «می‌خواهید پنج شش نفرمان را بی محاکمه و بدون جرم ممنوع‌الکار کنیدو اما ممنوع از چه کاری؟ چه رقت‌بار که این امر، که بناست قیمتش عمر و سرمایه افراد باشد، عملی است تا این حد عبث. چیزی که مرتکبش هستید قانون‌مداری نیست»

او اضافه کرده است که: «آنچه مرتکبش هستید اعمال زور است. با بادی به غبغب قصد دارید اسم بدها را اعلام کنید تا با تهدید معاش آنها عبرتی برای بقیه بسازید، بلکه قافیه از دست نرود. اما قافیه از دست رفته است.»

این هنرمند ایرانی در این بیانیه خطاب به مسئولین گفته است: «چه بسیار فیلمهایی که شما نخواستید و ساخته شدند، چه بسیارتر آن‌ها که نخواستید و دیده شدند…در دنیای امروز صدای هنرمند بدون شما هم شنیده می‌شود و به دورترین گوشه‌های این کره می‌رسد.»

خانم علیدوستی با ادبیاتی تند در انتقاد از بازداشت‌ها و ممنوعیت‌های اخیر بر سینماگران  ایران، نوشته است: «این بگیر و ببندها و ممنوعیت‌ها و خشونت آشکار و پنهان با صندلی‌بازی‌های شما کم و زیاد می‌شود، روزی هم تمام می‌شود…هنرمند حتی اگر عمری دست و بالش را ببندند باز هم به آوای زنجیر خویش خو نمی‌کند.»

در ماه‌های اخیر اعمال ممیزی و سانسور، ممنوع‌الکاری برخی چهره‌های شاخص سینمای ایران و بازداشت جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد از کارگردانان سینما، اعتراضات گسترده‌ای را برانگیخت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.