صدها دانشگاهی فمینیست خواستار همبستگی جهانی با زنان ایران شدند

چهارشنبه, 6ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

اعتراض در تهران

اعتراض در تهران

گروهی متشکل از صدها فعال دانشگاهی فمینیست با امضای بیانیه‌ای از انجمن‌ها و گروه‌های فمینیستی بین‌المللی خواستند برای ایجاد یک همبستگی فراملیتی با زنان و به‌حاشیه‌رانده‌شدگان در ایران به آنان بپیوندند.

در بیانیه این گروه که با عنوان «صدای انقلاب فمینیستی در ایران را بشنوید» منتشر شده، آمده که «قتل» مهسا امینی «فقط یکی از جنایت‌های حکومتی بسیاری است که حاکمیت مبتنی بر آپارتاید جنسیتی ایران عامدانه و ‌نظام‌مند مرتکب آن شده است.»

امضاکنندگان این بیانیه همچنین با اشاره به سرکوب گسترده معترضان در ایران اضافه کردند: «اما دورتادور دنیا گروهی وسیع‌تر از دانشگاهیان و فعالان سیاسی و اجتماعی عمدتا در برابر آن‌چه در ایران دارد می‌گذرد، هنوز ساکت‌اند.»

آنان همچنین بر «برنامه‌ای دگرباش‌فمینیست‌محور، ضدسرمایه‌داری، و ضدفاشیستی» تاکید کردند که اعتراضات کنونی ایران را به «مسائلی مختص جوامع جهان‌اولی تقلیل نمی‌دهد» و اعتراضات ایران یک «مبارزات مشترک» است.

در پایان این بیانیه آمده که اکنون «همبستگی فراملیتی مؤثر با زنان و دیگر به‌حاشیه ‌رانده‌شدگان در ایران» از همیشه ضروری‌تر است.

اعتراضات کنونی در ایران موجی از حمایت‌های بین‌المللی را به‌ویژه در میان هنرمندان به وجود آورده و در ایران نیز دانشجویان از روز دوشنبه اعتصاب خود را آغاز کرده‌اند.

از: ایران امروز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.