سایت حال‌وش از کشته شدن ۹۱ نفر در جمعه خونین زاهدان خبر داد؛ حداقل هفت کودک در میان کشتگان

پنجشنبه, 14ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

با گذشت نزدیک به یک هفته از کشتار بی‌رحمانه در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، سایت حال‌وش که خبرهای این منطقه را پوشش می‌دهد از کشته شدن ۹۱ نفر خبر داد. در میان کشته‌شدگان نام هفت کودک و نوجوان به چشم می‌خورد.

قتل عام گسترده‌ای که نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی در روز جمعه هشتم مهر ماه در زاهدان به راه انداختند، تاکنون ۹۱ کشته داشته است که تعدادی از آن‌ها کودک و دست‌کم ۴ شهروند نیز ۱۸ ساله هستند.

بسیاری از فعالان بلوچ هشدار داده‌اند به دلیل عدم ارائه خدمات پزشکی به ده‌ها مجروح این درگیری که وضعیتشان وخیم گزارش شده، احتمال افزایش تعداد کشته‌شدگان نیز وجود دارد.

برخی فعالان بلوچ گزارش داده‌اند در بیمارستان خاتم زاهدان به مجروحان گفته شده است که بگویند «عضو جیش‌العدل» هستند تا بگذارند عمل جراحی رویشان انجام شود.

همچنین در روزهای گذشته اعلام شده بود با بستری شدن ده‌ها معترض بلوچ، بیمارستان‌های زاهدان از روز شنبه با کمبود خون روبه‌رو شده‌اند.

برخی کاربران در توییتر، به گزارش پزشکی استناد کرده‌اند که گفته است عمده مجروحان کشتار روز جمعه زاهدان از پشت سر و با شلیک مستقیم گلوله زخمی شده‌اند.

این موضوع نشان می‌دهد معترضان در حال فرار بوده‌اند نه حمله به سمت نیروهای امنیتی.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در اظهارنظری درباره این کشتار گفته است: «در حادثه کشتار جمعه گذشته در این شهر، نه “جیش‌العدل” و نه هیچ “گروهک دیگری” نقش نداشته‌اند.»

او گفته است: «کشتار بی‌رحمانه مردم از دیدگاه ما واضح و کاملا محکوم است.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی روز دهم مهر ماه نیز گفته بود نیروهای سرکوب به سمت مردمی که پس از نماز جمعه در حال بازگشت به خانه‌هایشان بودند تیراندازی کردند: «اکثر این تیرها به سر و قلب این نمازگزاران شلیک شده و مشخص است کار تک‌تیراندازها بوده است.»

فعالان بلوچ از کاربران شبکه‌های اجتماعی درخواست کرده‌اند با استفاده از هشتگ #Speak4Zahedan صدای هم‌وطنان خود در زاهدان باشند و این فاجعه انسانی را به گوش جهانیان برسانند.

در میان اسامی کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان، نام چند کودک که هویت آن‌ها احراز شده است نیز به چشم می‌خورد.

یک کودک دو ساله با نام نامشخص و نام‌ خانوادگی «میرشکار»، «امید صفرزهی» ۱۷ ساله، کودکی ۱۲ ساله به نام «جابر شیروزهی» فرزند احمد، کودکی ۱۱ ساله به نام «جواد پوشه» فرزند احمد، کودکی ۱۴ ساله به نام «سُدیس کشانی»، کودکی ۱۶ ساله به نام «محمداقبال نائب‌زهی» (شهنوازی) و کودکی ۱۶ ساله به نام «سامر هاشم‌زهی»، کودکانی هستند که تاکنون نام آن‌ها به فهرست کشته‌شدگان قتل عام روز جمعه زاهدان اضافه شده است.

اما به گفته بسیاری از فعالان بلوچ، با توجه به این‌که کشته‌شدگان منطقه شیرآباد زاهدان فاقد شناسنامه هستند، هویت برخی‌ از افراد از جمله کودکان، تاکنون احراز نشده است.

یکی از فعالان بلوچ به نقل از نوجوانی که پس از چند روز بازداشت آزاد شده، نقل کرده است که بازجویش همراه با توهین و ناسزا به او گفته: «تو که شناسنامه نداری … الان همین‌جا مثل سگ بکُشمت مگه آدمی که حساب بشی؟ …»

بر اساس روایت یکی از کاربران بلوچ در توییتر، بازجویان به یک بازداشتی ساکن چابهار هم گفته‌اند: «مگه تو ایرانی حساب می‌شی که خودت رو قاطی کردی؟ برو خدا رو شکر کن که یارانه رو صدقه‌سری آقا می‌گیری.»

با وجود اختلال گسترده اینترنت در زاهدان و نقاط دیگر استان سیستان و بلوچستان، بر اساس برخی گزارش‌ها هنوز درگیری‌های پراکنده و سرکوب اعتراض شهروندان بلوچ ادامه دارد.

روز جمعه و بعد از نماز جمعه زاهدان، شماری از شهروندان این شهر در اعتراض به «قتل حکومتی» مهسا امینی و همچنین تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله، تجمع اعتراضی برگزار کردند اما نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کردند.

بسیاری از فعالان حقوق بشری و کاربران در شبکه‌های اجتماعی، کشتار نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی در زاهدان را «جمعه خونین» و «جمعه سیاه» زاهدان خواندند.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.