تحقیق بی بی سی نشان داد: مشعل میدان های نفتی، عامل سرطان مردم

شنبه, 16ام مهر, 1401
اندازه قلم متن
در نزدیک میدان نفتی “الرمیله” عراق، شهری به نام “شمال الرمیله” وجود دارد اما ساکنان محلی آن را “مقبره” می نامند چون آمار سرطان خون در میان ساکنان آن بالا و احتمالا به دلیل سوزاندن گاز است.
 

مدیر شرکت دولتی گاز جنوب عراق گفته است کشورش تا دو سال آینده نمی‌تواند بدون گاز ایران سر کند

بی بی سی در گزارش تحقیقی نوشت: میدان های نفتی در عراق، مثل آنفولانزا، سرطان پخش می کنند.

به گزارش عصرایران، تحقیق بی بی سی عربی نشان می دهد شهر و روستاها و جوامعی که در نزدیکی میدان های نفتی زندگی می کنند یعنی جایی که گاز در هوای آزاد سوزانده می شود در معرض خطر سرطان خون هستند.

شرکت های نفتی بزرگ بی پی و انی ایتالیا در میدان های نفتی عراق فعالیت می کنند.

“علی حسین” یکی از اهالی منطقه نفتی الرمیله عراق است که در کودکی سرطان گرفت اما به شکل معجزه آسایی نجات یافت. او می گوید در الرمیله هیچ کس درباره بیماری و سرطان صحبت نمی کند آنها می ترسند اگر حرف بزنند اخراج شوند.

گازسوزی در میدان های نفتی، عامل سرطان مردم اطراف
بی بی سی نوشت: در مشعل های میدان های نفتی یعنی محل سوزاندن گاز، آلودگی های مرتبط با سرطان تولید می شود. گازهای تولید شده ناشی از سوزاندن گاز، خطرناک هستند زیرا تولید گاز متشکل از دی اکسید کربون، متان و خاکستر سیاه بسیار آلوده را باعث می شود.

بی بی سی همچنین به گزارشی از وزارت بهداشت عراق دست یافته که نشان می دهد آلودگی ناشی از مشعل های میدان های نفتی عامل افزایش ۲۰ درصدی سرطان در منطقه بصره بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ است.

این گزارش اضافه می کند وزارت بهداشت از وضعیت بهداشتی و سلامتی مناطق پیرامون میادین نفتی آگاه است اما نخست وزیر عراق در بخشنامه سری، کارکنان را از صحبت کردن درباره آسیب های سلامتی ناشی از آلودگی میدان های نفتی منع می کند. بی بی سی عربی از این دستور مطلع شده است.

گازسوزی در میدان های نفتی، عامل سرطان مردم اطراف

در بخشی از این تحقیق، بی بی سی خود دست به آزمایش میزان آلودگی در مکان های زندگی در معرض خطر در نزدیکی میدان های نفتی زده است. نتایج این آزمایش می گوید سطح بالایی از مواد شیمیایی عامل سرطان، وجود دارد. این آزمایش درباره مواد شیمیایی عامل سرطان و ناشی از سوزاندن گاز در مشعل های میادین نفتی به مدت ۲ هفته و در ۵ منطقه مسکونی نزدیک میدان های نفتی انجام شد.

نتیجه آزمایش نشان داد میزان این مواد سرطان زا بیش از حد عادی بودند. آزمایش ادرار جمع آوری شده از ۵۲ کودک این مناطق هم نشان داد ۷۰ درصد آنها دارای سطح بالایی از (۲-Naphthhol) هستند که احتمالا یکی از عوامل سرطان زاست.

“مانویلا اورگویلا” استاد سرطان کودکان در دانشگاه کلمبیا امریکا درباره نتیجه این ازمایش گفت: این وضعیت کودکان باعث نگرانی است و باید تحت مراقبت شدید قرار بگیرند.

براساس تصاویر و گزارش های ماهواره ای، تیم کاری بی بی سی متوجه شد میدان نفتی الرمیله عراق (بزرگترین میدان نفتی بصره) بیش از هر جایی در جهان، محل سوزاندن گاز است.

شرکت غربی بی پی پیمانکار این میدان نفتی است.

گازسوزی در میدان های نفتی، عامل سرطان مردم اطراف

در نزدیک میدان نفتی “الرمیله” عراق، شهری به نام “شمال الرمیله” وجود دارد اما ساکنان محلی آن را “مقبره” می نامند چون آمار سرطان خون در میان ساکنان آن بالا و احتمالا به دلیل سوزاندن گاز است.

 دانشمند عراقی محیط زیست (پروفسور شکری الحسن) گفت سرطان در این منطقه آنقدر بالاست که به شکل آنفولانزا گستردگی دارد.

در این گزارش به کودکان و نوجوانانی اشاره شده که در سن کم دچار سرطان شده اند. خانه این افراد نزدیک میدان های نفتی بود.

“دیوید بوید” هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر و محیط زیست گفت افرادی که در نزدیکی میدان های نفتی زندگی می کنند “قربانیان هم دستی دولت ها و شرکت های نفتی هستند. آنها در اکثر اوقات نمی توانند تغییر ایجاد کنند”.

“علی حسین” یکی از اهالی منطقه نفتی الرمیله است که در کودکی سرطان گرفت اما به شکل معجزه آسایی نجات یافت. او می گوید در الرمیله هیچ کس درباره بیماری و سرطان صحبت نمی کند آنها می ترسند اگر حرف بزنند اخراج شوند.

دکتر شکری الحسن در حال جمع آوری نمونه های آزمایشگاهی از کودکان منطقه نفتی الرمیله در جنوب عراق

گازسوزی در میدان های نفتی، عامل سرطان مردم اطراف

 
 

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.