توافق اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی

پنجشنبه, 21ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

EU-Ungarn | Europäisches Parlament

اتحادیە اروپا در واکنش به سرکوب خشن معترضان در جریان اعتراضات سراسری جاری بە مرگ مهسا امینی، تحریم‌های جدیدی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی ایران وضع خواهد کرد. جزئیات این تحریم‌ها روز دوشنبه هفتە آینده اعلام خواهد شد.

در واکنش به سرکوب خشن و قهرآمیز معترضان به مرگ مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات جاری در ایران، روز چهارشنبه ٢٠ مهر (۱۲ اکتبر) اتحادیه اروپا در مورد اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی به توافق رسید.

خبرگزاری فرانسه، این خبر را بە نقل از دیپلمات‌های اروپایی منتشر کردە است.

هنوز جزئیات بیشتری در مورد این تحریم‌ها منتشر نشدە است، اما گفتە می‌شود کە این تحریم‌ها در نشست روز دوشنبه هفتە آینده، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورک رسمی می‌شود.

روز چهارشنبه اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته بود: «اکنون زمان تحریم کسانی در ایران است که در سرکوب زنان دست دارند.»

حسین امیرعبدالهیان، وزیر أمور خارجه جمهوری اسلامی، پیشتر تهدید کرده بود که اگر تحریم‌های اتحادیه اروپا به تصویب برسد، ایران نیز مقابله به مثل خواهد کرد. 

در پی تداوم و گسترش اعتراضات جاری در ایران و در واکنش به سرکوب خشن معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، کانادا اولین کشوری بود کە تحریم‌های علیه سران جمهوری اسلامی وضع کرد.

این کشور برای نخستین بار با قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی از تحریم ۱۰ هزار عضو سپاه و ممنوعیت دائمی ورود آنان به خاک این کشور خبر داد.

Proteste Iran

به گفتە رسانه‌های حقوق بشری می‌گویند کە تا کنون بیش از ٢٠٠ تن از معترضان بە دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشتە شدەاندعکس: picture alliance/dpa

این تصمیم دولت کانادا به دنبال تظاهرات ۵۰ هزار نفری ایرانیان در شهر تورنتو و فشار انجمن خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی گرفته شده است.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم روز یکشنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر) در گفت‌وگو با نشریه “بیلد آم زونتاگ” اعلام کردە بود که تحریم‌هایی جدیدی علیه جمهوری اسلامی در راه است.

بربوک با انتقاد دوباره از جمهوری اسلامی تصریح کردە بود: «کسی که زنان و دختران را در خیابان به باد کتک می‌گیرد، انسان‌هایی را که چیزی جز آزادی نمی‌خواهند، می‌رباید و خودسرانه بازداشت و به مرگ محکوم می‌کند، در سمت اشتباه تاریخ ایستاده است.»

قانونگذاران اتحادیه اروپا نیز از این اتحادیه خواسته‌اند تا مقامات جمهوری اسلامی، از جمله افرادی که با گشت ارشاد مرتبط هستند، در لیست سیاه سفر به اروپا قرار گیرند و دارایی‌های آنها در اتحادیه اروپا مسدود شود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.