“داعش مسئولیت حمله مسلحانه به حرم شاهچراغ را بر عهده گرفت”

پنجشنبه, 5ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

صحن حرم شاهچراغ پس از حمله مسلحانه عصر چهارشنبه

در حمله مسلحانه به حرم شاهچراغ در شیراز که روز چهارشنبه به وقوع پیوست، دست کم ۱۵ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. مقام‌های جمهوری اسلامی می‌کوشند ترور در شاهچراغ را به اعتراضات ربط دهند.

به گزارش رویترز گروه داعش در کانال تلگرامی خود مسئولیت حمله تروریستی به زائران حرم شاهچراغ را پذیرفته است. برخی از رسانه‌های جهان عرب همچون الجزیره و العربیه نیز خبر مشابه‌ای را منتشر کرده‌اند.

در این حمله مسلحانه  که چهارشنبه ۴ آبان (۲۷ اکتبر) به موازات ادامه اعتراضات مردمی به مناسبت چهلمین روز درگذشت مهسا امینی صورت گرفت، بنا بر آخرین گزارش‌ها دست کم ۱۵ نفر کشته و ۲۷ نفر زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری فارس در بین کشته‌شدگان یک زن و دو کودک نیز بوده‌اند.

رسانه‌های ایران پیشتر شمار کشته‌شدگان این حمله را ۱۳ نفر و شمار زخمی‌شدگان را ۴۰ نفر اعلام کرده بودند.

به گفته شاهدان عینی عامل ای حمله ساعت ۱۷:۴۵ چهارشنبه از ورودی خیابان ۹ دی وارد وارد حرم شاهچراغ شد و خادم‌و زائران حاضر را به رگبار بست.

رسانه‌های ایران نخست گزارش داده بودند که نیروهای امنیتی دو نفر را در رابطه با این تیراندازی و حمله مسلحانه بازداشت کرده‌اند، اما یک نفر موفق به فرار شده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی اما به نقل از کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس گزارش داد که “تنها یک نفر” در این سوءقصد دخیل بوده است.

فرمانده انتظامی استان فارس نیز گفت که عامل اصلی این حمله که دستگیر شده، یک نفر است. به گفته او فرد ضارب در جریان این رویداد مجروح و در حال حاضر در حال مداو و بازجویی است. رسانه‌های ایران از عضویت این فرد در یک “گروه تکفیری” خبر داده‌اند.

نور نیوز که رسانه‌ای نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران است، پیشتر از “مهاجمانی” سخن گفته بود که “دارای ملیت ایرانی نیستند”.

خبرگزاری تسنیم در جریان پوششدهی خبری این رویداد به نقل از “یک منبع آگاه امنیتی” گزارش داد که عامل حمله مسلحانه به صحن حرم شاهچراغ عنصر وهابی- تکفیری است که با سوءاستفاده از ناامنی‌های اخیر، دست به اقدام تروریستی زده است”.

حمله به حرم شاهچراغ همزمان با ادامه اعتراضات مردمی و حضور گسترده مردم به مناسبات چهلمین روز درگذشت مهسا امینی  به وقوع پیوست. این امر سبب شده تا مقامات جمهوری اسلامی این اعتراضات را به وقوع چنین حمله‌ای ربط دهند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی بدون آنکه شواهد و جزییاتی در ارائه دهد، مدعی شد، اعتراضات مردمی سراسری در پی کشته شدن مهسا امینی “زمینه‌ساز” این اقدام مسلحانه بوده است.

او در این رابطه گفت: «این فاجعه دلخراش إتمام حجتی است با همه کسانی که در هفته‌های گذشته با ایجاد ناآرامی زمینه را برای توطئه‌های دشمن فراهم کردند.»

قالیباف که در حال حاضر ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد، در گذشته فرماندهی پلیس ایران را عهده‌دار بود و در سال ۱۳۷۹ به حکم علی خامنه‌ای به فرماندهی نیروهای انتظامی منصوب شده بود.

احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی نیز بدون ارائه هیچ‌گونه سندی و در حالی که هنوز عامل ترور مشخص نشده بود در اظهاراتی این ترور را به اغتشاشات پیوند داد و گفت: «اغتشاشات اخیر توسط دشمن به مسیر خطرناکی وارد می‌شود. جریان تروریستی از این اغتشاشات استفاده کرده است. جریان اغتشاشگر باید کاملا خود را کنار بکشند و مسوولان امنیت هم باید با شدت و قدرت مراقبت کنند.»

وحیدی سال‌هاست که  به درخواست دادگستری آرژانتین به اتهام  دخالت داشتن در بمب‌گذاری مرکز یهودیان در این کشور (آمیا) در سال ۱۹۹۴  از سوی اینترپل مشمول حکم جلب بین‌المللی است. او در آن زمان فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران بود.

مقامات جمهوری اسلامی اعتراضات مردمی در ایران در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد را که دیروز چهارشنبه (۴ آبان) وارد چهلمین روز خود شد، “اغتشاش” می‌خوانند، در حالیکه همزمان، حکومت به مخالفان دولت و منتقدان اجازه برگزاری هیچ تجمع و تظاهراتی را نمی‌دهد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.