اوکراینی‌ها و ایرانی‌ها دشمن مشابهی دارند، باید متحدان مشابهی هم داشته باشند

پنجشنبه, 12ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

با وجود حملات موشکی به کی‌یف و حملات پلیس ضدشورش به مردم در تهران، شهروندان هیچ‌یک از این دو کشور حاضر به تسلیم نیستند

با اوج‌گیری اقتدارگرایی در جهان، موفقیت مردم ایران و اوکراین می‌تواند موهبتی برای آرمان دموکراسی باشد‌ـ Sergei CHUZAVKOV / AFP

رویا حکاکیان، تحلیلگر، شاعر و گزارشگر ایرانی-آمریکایی، با انتشار تحلیلی در «آتلانتیک» با اشاره به اینکه اوکراینی‌ها و ایرانی‌ها دشمن مشابهی دارند، می‌نویسد که آن‌ها باید متحدان مشابهی هم داشته باشند. او تاکید می‌کند هدف برای دو ملت، آزادی است و ایالات متحده آمریکا باید بتواند این واقعیت را ببیند.

در این مبارزه، اوکراینی‌ها با دشمن خودکامه‌ای روبه‌رویند که ایالات متحده امیدوار بود با دیپلماسی بتواند آن را مهار کند، و از سوی دیگر، ایرانی‌هایی که شعار«زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند، حاضرند برای درکی که از شعار بنیادی آمریکایی «زندگی، آزادی و جست‌وجوی خوشبختی» دارند، جان دهند. 

با وجود حملات موشکی به کی‌یف و حملات پلیس ضدشورش به مردم در تهران، شهروندان هیچ‌یک از این دو کشور حاضر به تسلیم نیستند. ریشه شعار «یا آزادی، یا مرگ» شاید به ۲۵۰ سال پیش در ویرجینیا بازگردد، اما امروز این شعار خانه ‌جدیدی در سرزمین‌های دور پیدا کرده است؛ در میان افرادی که اصالتا آمریکایی نیستند، اما ممکن است از نظر روحی چنین احساسی داشته باشند. 

حکاکیان سپس در بخشی از مقاله‌اش می گوید که این خویشاوندی بین مبارزات دو ملت ایران و اوکراین، هنوز در واشنگتن چندان به رسمیت شناخته نشده است. او می‌گوید «با بسیاری از مقام‌های آمریکایی که دیدار کردم، برای شنیدن کامل خواسته‌های مردم ایران آماده نیستند»، و می‌افزاید که سخنی که مدام می‌شنید، این بود: «تفاوت این قیام‌ها در ایران با قیام‌های قبلی چیست؟»

حکاکیان می‌نویسد که «توضیح دادم که در این جنبش مردم یک خواسته ساده دارند: به رهبر فعلی جمهوری اسلامی می گویند برو. آن‌ها می‌خواهند از شر رژیم خلاص شوند.» 

او می‌گوید که دولت بایدن و رابرت مالی، بیشتر نگران احیای توافق هسته‌ای‌اند تا اعتراف به خواسته‌های واقعی مردم ایران. دولت آمریکا در نشنیدن صدای ایرانیان سابقه‌ای طولانی دارد. در جریان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، مقام‌های آمریکایی ترسی غیرمنطقی از محمد مصدق، نخست‌وزیر وقت، داشتند و به همین دلیل واشنگتن در کودتا علیه مصدق مشارکت کرد. امروز هم دغدغه ‌اصلی دولت آمریکا نجات توافق هسته‌ای است، و همین دغدغه، چابکی فکری لازم را برای درک وضعیت کنونی ایران و تنظیم راهبرد مناسب، از مقام‌های آمریکایی سلب کرده است. 

حکاکیان همچنین اشاره می‌کند که ایرانیان و اوکراینی‌ها هدف مشترکی دارند؛ تعهد اوکراینی‌ها به داشتن کشوری مستقل با برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، آرزوی ایرانیانی است که در شش هفته گذشته به قیمت جان ۲۵۰ نفر و زندانی شدن ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر تمام شده است.

نویسنده اشاره می‌کند که ایرانیان از تعصبات ایدئولوژیک گذشته فاصله گرفته‌اند و خواستار آزادی‌های فردی‌اند که بنیاد دموکراسی آمریکایی است. در سال ۱۳۵۷، مردم ایران در خیابان‌ها شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دادند، اما امروز آن‌ها شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند و خواهان آزادی به سبک آمریکایی‌اند. 

با اوج‌گیری اقتدارگرایی در جهان، موفقیت [مردم] ایران و اوکراین می‌تواند موهبتی برای آرمان دموکراسی باشد؛ اگر واشنگتن آن را ببیند و مطابق با آن عمل کند.

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.