طرح حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران در مجلس آلمان تصویب شد

پنجشنبه, 19ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

Deutschland | Bundestag Stabilisierungsfondsgesetz

پارلمان فدرال آلمان طرح حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران و افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی بر جمهوری اسلامی را تصویب کرد. ممنوعیت صدور ویزا برای عوامل سرکوب‌ و تشدید تحریم‌های تجاری و مالی از مطالبات این طرح است.

سه حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی آلمان؛ سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌ آزاد طرحی ۲۵ ماده‌ای را به پارلمان آلمان دادند که چهارشنبه ۹ نوامبر در بوندستگ، مجلس فدرال آلمان تصویب شد.

 این طرح چنین عنوانی دارد: «از جنبش اعتراضی در ایران حمایت کنید! فشار بر  رژیم تهران را افزایش دهید”

طرح با توجه به اعتراضات سراسری ایران تهیه شده و هدف آن حمایت از این اعتراضات و اعمال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی از راه‌های دیپلماتیک و اقتصادی است. تهیه‌کنندگان این طرح از دولت آلمان می‌خواهند “فشارهای سیاسی و دیپلماتیک بر رژیم تهران را افزایش دهد، به خصوص از طریق مذاکره درباره قطعنامه حقوق بشر ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل”.

همچنین از دولت آلمان خواسته شده تا از برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و تمدید مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران حمایت کند.

نمایندگان احزاب دولت ائتلافی آلمان همچنین از برلین خواسته‌اند تا تحریم‌های بیشتری در سطح اتحادیه اروپا برای پاسخگو کردن رژیم ایران در قبال اعمال خشونت علیه مخالفان را بررسی کند، از جمله در زمینه ممنوعیت صدور ویزا برای افراد مسئول در این خشونت‌ها و تشدید تحریم‌های تجاری و مالی.

حمایت از نهادهای غیردولتی و مستقلی که شواهد و مدارک درباره خشونت دولتی را جمع‌آوری و آرشیو می‌کنند و نیز حمایت از اپوزیسیون دموکرات خارج از ایران، به خصوص ایرانیانی که در زمینه فرهنگ، علوم و دانش، رسانه و جامعه مدنی در آلمان فعالیت می‌کنند، از دیگر خواست‌های مطرح‌شده است.

ماده ۲۳ این طرح از دولت آلمان خواسته تا بررسی کند که آیا مرکز اسلامی هامبورگ باید بسته شود و اگر آری، چگونه.

انتقاد تند اتحادیه احزاب مسیحی از دولت

در جلسه بررسی این طرح در مجلس آلمان، نوربرت روتگن از حزب دموکرات مسیحی در نطقی تند، انتقادات زیادی را علیه دولت آلمان و وزارت خارجه بیان کرد. او درخواست مطرح‌شده از سوی سه حزب دولت ائتلافی آلمان را ناکافی و اندک دانست و به همین دلیل با آن مخالفت کرد.

 او بارها تاکید کرد که آنچه در ایران جریان دارد “انقلاب” است، نه “اعتراض” آنگونه که در طرح احزاب دولت ائتلافی آمده است، و نه برای رفع حجاب اجباری بلکه برای تغییر رژیم در ایران.

او گفت آلمان باید در این برهه تاریخی وظیفه خود را ادا کند و از یک تغییر تاریخی در ایران حمایت کند.

عضو حزب دموکرات مسیحی گفت: «اگر این انقلاب شکست بخورد، بزرگترین موج اعدام در ایران به راه می‌افتد. آنوقت برنامه دولت آلمان چیست؟ می‌خواهید چکار کنید؟ پس منتظر آن لحظه نمانید، الان عمل کنید.»

 او با خطاب قرار دادن صدراعظم آلمان از او پرسید چرا تا کنون به جز دو توییت چیزی درباره اعتراضات مردم ایران نگفته است.

نوربرت روتگن از حزب دموکرات مسیحی انتقادات تندی علیه دولت آلمان طرح کرد
نوربرت روتگن از حزب دموکرات مسیحی انتقادات تندی علیه دولت آلمان طرح کردعکس: Kay Nietfeld/dpa/picture alliance

روتگن با انتقاد از واکنش کند دولت آلمان، وزیر خارجه را خطاب قرار داد و گفت: «۹ روز پیش شما گفتید که در حال بررسی تحریم سپاه پاسداران هستید و هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است، چرا؟»

آنالنا بربوک وزیر خارجه نیز در پاسخ به او گفت: «برای اینکه اینجا خوشبختانه حکومت قانون است و ما باید همه‌چیز را با دقت بررسی کنیم و نمی‌توانیم مثل دولت ترامپ به طور کلی یک نهاد و سازمان را به یکباره و بدون بررسی تحت تحریم قرار دهیم.»

یک نماینده دیگر  حزب سوسیال مسیحی  نیز در مخالفت با این طرح از جمله به این نکته اشاره کرد که در آن خواسته شده تا بستن مرکز اسلامی هامبورگ مورد بررسی قرار گیرد. 

او گفت: «این مرکز سال‌هاست تحت نظارت اداره امنیت داخلی آلمان است و به گزارش این نهاد بازوی جمهوری اسلامی در آلمان است. تعطیلی این مرکز نباید بررسی شود، این نهاد باید تعطیل شود.»

مخالفت با توافق اتمی

وجه مشترک در نطق نمایندگان اپوزیسیون و نمایندگان حزب دموکرات‌ آزاد که در دولت هستند، مخالفت با توافق اتمی با جمهوری اسلامی بود.

نماینده حزب دموکرات‌ آزاد به صراحت از طرف این حزب گفت: «برای ما به عنوان FDP این روشن است که نباید با رژیمی که مردمش را به دلیل مطالبه آزادی می‌کشد، دست داد.»

روتگن عضو حزب دموکرات مسیحی نیز با اشاره به استدلال موافقان توافق اتمی با ایران که همواره می‌گویند شکست توافق بزرگترین خطر برای منطقه است، گفت: «بزرگ‌ترین خطر برای منطقه رژیم جمهوری اسلامی است. این رژیم آخرین پیشنهاد اروپا را هم رد کرد و در حال پیش رفتن به سوی بمب اتمی است و این یک واقعیت است.»

آنالنا بربوک وزیر خارجه با اشاره به مسئولیت تاریخی دولت آلمان در دفاع از امنیت اسرائیل تاکید کرد که نباید اجازه داد که ایران به بمب اتمی دست پیدا کند. 

یک نماینده دیگر از حزب سوسیال دمکرات در دفاع از توافق اتمی گفت: «بله، رژیم ملاها به شدت وحشتناک و خطرناک است اما یک رژیم ملاها مجهز به بمب اتم خطرناک‌تر و وحشتناک‌تر است، چیزی شبیه کره شمالی.»

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.