واکنش تروئیکای اروپایی به «غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو»: غیرقابل قبول است

چهارشنبه, 2ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور اروپایی عضو توافق برجام هستند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور اروپایی عضو توافق برجام هستند.

سه کشور اروپایی عضو توافق برجام تازه‌ترین اقدامات ایران در برنامه هسته‌ایش  را محکوم کرده و گفته اند غیرقابل قبول است که ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام  غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات فردو را عملی کند.

پیشتر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته بود این کشور غنی سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصدی در مرکز فردو را در واکنش به قطعنامه شورای حکام آغاز کرده است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنج‌شنبه گذشته قعطنامه‌ای علیه ایران منتشر کرد و از ایران خواست که در ارتباط با آثار اورانیوم کشف‌شده در سه نقطه کشور، به سرعت با آژانس همکاری کند. این قطعنامه، دومین قطعنامه شش ماه گذشته است که در ارتباط با مساله همکاری ایران و آژانس در پرونده سه محل مورد مناقشه صادر شده است.

حالا فرانسه، بریتانیا و آلمان در  بیانیه ای مشترک می گویند که ایران با افزایش ظرفیت تولید خود در فردو و نطنز به میزانی بسیار بیشتر از محدوده مشخص در برجام و نیز با افزایش تولید اورانیوم غنی شده به میان‌تهی کردن توافق برجام نزدیک‌تر شده است.

این سه کشور گفته‌اند تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم با درصد غنای بالا در فردو نگران‌کننده است و گفته‌اند ایران با این کار که مخاطرات بسیار بالایی در ارتباط با جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای دارد، نظام عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای را به چالش کشیده است.

دولت آمریکا پیشتر گفته بود نمی‌تواند اظهارات مقام‌های ایرانی درباره آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو را تایید کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که به دوحه رفته در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری خود درباره اظهارات روز سه‌شنبه مقام های ایرانی درباره آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی در فردو گفته «من نمی‌توانم هیچ گزارشی را در مورد فعالیت آنها تأیید کنم.»

آقای بلینکن گفته آنچه بارها قبلا درباره آن صحبت کرده‌ایم، این است که در حالی که همچنان معتقدیم بهترین راه برای حل چالش‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی است، ایران به دلایل مختلفی انتخاب کرده مسائل خارجی را وارد تلاش‌ها برای احیای توافق اتمی برجام کند».

در اظهاراتی دیگر از سوی مقام‌های آمریکایی، جان کربی سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید با ابراز «نگرانی عمیق» درباره موضوع مطرح شده از سوی ایران گفته «ما قطعا دیدگاه خود را مبنی بر اینکه اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی سلاح هسته‌ای دست یابد، تغییر نداده‌ایم» و «مطمئن خواهیم شد که همه گزینه‌ها (به این منظور) در اختیار رئیس‌جمهور قرار دارد».

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صبح امروز به وقت محلی گفته بود «در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.»

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) می گوید سازمان انرژی اتمی محصول اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد را برای نخستین بار در سایت فردو آغاز کرده است.

فردو

منبع تصویر،IRNA

ایرنا گزارش داده که با آغاز روند تعویض ماشین‌های سانتریفیوژ نسل اول با ماشین‌های پیشرفته آی.آر-۶ در این متجمع ظرفیت تولید افزایش چشمگیری خواهد داشت.

این خبر در حالی منتشر می‌شود روز گذشته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ایران هنوز به نقطه بی بازگشت هسته ای نرسیده و تاکیده کرده که « اما باید خیلی سخت کار کنیم تا به آنجا نرسیم».

پیشتر، یک روز پس از قطعنامه شورای حکام، قدرت‌های غربی نیز در بیانیه‌ای از ایران خواسته بودند فورا گام‌های «ضروری» را که در قطعنامه شورا به آن‌ها اشاره شده بردارد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

غنی سازی اورانیوم

دومین قطعنامه شورای حکام شش ماه گذشته

قطعنامه اخیر شورای حکام دومین قطعنامه شش ماه گذشته است که در ارتباط با مساله همکاری ایران و آژانس در پرونده سه محل مورد مناقشه صادر شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از دیپلمات‌هایی که در جلسه غیرعلنی رای‌گیری حضور داشته نوشت که شورای حکام «تصمیم گرفت که بسیار ضروری و حیاتی است» تا ایران درباره آثار اورانیوم کشف شده، به سوالات آژانس توضیح دهد.

این پرونده مربوط به سه مکان مختلف در ایران است که در آنها آثار مواد رادیواکتیو کشف شد. اما هیچ کدام از این مناطق به عنوان بخشی از برنامه هسته‌ای، به آژانس اعلام نشده بودند.

ایران تلاش کرد که این پرونده را از طریق مذاکرات هسته‌ای حل و فصل کند. اما این مذاکرات به نتیجه روشنی نرسید.

در قطعنامه شورای حکام از ایران خواسته شد که به بازرسان آژانس اجازه بدهد که به این اماکن دسترسی داشته باشند و از آنها نمونه‌برداری کنند.

ایران متهم است که در تلاش بوده تا به سلاح هسته‌ای دست یابد و برخی اقداماتش را از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخفی کرده است.

غنی سازی اورانیوم

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.