نامه سرگشاده ۳۰ زندانی زن: به اعدام معترضان پایان دهید

دوشنبه, 3ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

نامه سرگشاده ۳۰ زندانی زن: به اعدام معترضان پایان دهید

در راستای کنش‌های جمعی زندانیان سیاسی در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران، سی تن از زنان زندانی سیاسی و عقیدتی محبوس در بند زنان زندان اوین، با امضای نامه‌ای سرگشاده، خواستار توقف اعدام معترضان و پایان‌دادن به احکام ناعادلانه زندانیان شدند.

خبرگزاری «فرانسه» گزارش داده که این زندانیان که اسامی آن‌ها «سارا احمدی»، «نرگس ادیب»، «افسانه امامی»، «ثمین احسانی»، «الناز اسلامی»، «هستی امیری»، «نیلوفر بیانی»، «ناهید تقوی»، «نوشین جعفری»، «مریم حاج حسینی»، «زهره داوری»، «زهره زیوری»، «زهره سرو»، «بهاره سلیمانی»، «نرگس ظریفیان»، «مهناز طراح»، «گلاره عباسی»، «فریبا عادلخواه»، «رها عسکری‌زاده»، «هاله غلامی»، «سپیده کاشانی»، «مروارید فرتومی»، «سپیده قلیان»، «شهره قلی‌خانی»، «نازنین محمدنژاد»، «ژیلا مکوندی»، «فرنگیس مظلوم»، «روشنک ملایی»، «ملیحه نظری» و «فائزه هاشمی» عنوان شده است، خود در روندی ناعادلانه و غیرشفاف مجموعا به ۱۲۴ سال زندان محکوم شده‌‌اند.

 در بخشی از این نامه که روز یکشنبه۲بهمن منتشر شد، آمده است «ما گرد هم آمده‌ایم تا به اعدام نه بگوییم. ما از حق مردم برای زندگی در عدالت دفاع می‌کنیم.»

این نامه در حالی منتشر شده است که بر اساس گزارش سازمان حقوق‌بشر ایران، دست‌کم ۱۰۹ نفر از معترضان بازداشت‌شده در جریان سرکوب اعتراضات سراسری ایران که از شهریور۱۴۰۱ آغاز شده، با خطر اجرا یا صدور حکم اعدام روبه‌رو هستند.

«محسن شکاری»، «مجیدرضا رهنورد»، «محمدمهدی کرمی» و «محمد حسینی»، چهارتن از معترضان بازداشت شده در جریان این جنبش با اتهامات «افساد فی‌الارض و محاربه» بدون اینکه به وکیل تعیینی دسترسی داشته باشند اعدام شدند.

قوه‌قضاییه ایران درباره آمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران اطلاعات دقیقی ارایه نکرده است اما بر اساس آمارهایی که سازمان‌های حقوق‌بشری مستقل ارایه کرده‌اند، دستکم ۵۲۵ نفر تاکنون با دخالت مستقیم نیروهای امنیتی کشته و ۲۰ هزار نفر نیز بازداشت شده‌اند.

پیش از این نیز ۱۸ زندانی زن دیگر بعد از اجرای حکم اعدام محسن شکاری معترض ۲۲ ساله ساکن محله ستارخان در تهران، با انتشار نامه‌ای در مخالفت با صدور و اجرای حکم اعدام برای بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر، از تحصن خود در دفتر افسرنگهبانی بند زنان اوین در همراهی با معترضان خبر داده بودند.

امضاکنندگان این نامه مردم ایران را مخاطب قرار داده و خواهان آن شدند تا آن‌ها نیز با اقدام‌های مشابه مانع از اجرای احکام اعدام برای سایر بازداشت‌شدگان اعتراضات و سرکوب بیشتر معترضان شوند.

«نرگس محمدی»، «بهاره هدایت»، «فرنگیس مظلوم»، «صبا کردافشاری»، سپیده قلیان، «فریبا اسدی»، «الناز اسلامی»، «گلرخ ایرایی»، «نسرین جوادی»، «زهره داوری»، «زهره زیوری»، «زهره سرو»، «زهرا صفایی»، «گلاره عباسی»، «مرضیه فارسی»، «عسل محمدی»، «پرستو معینی» و «پوران ناظمی» از جمله امضاکنندگان این نامه بودند.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.