نمایندگان پارلمان آلمان خواهان قطع همکاری با مجلس ایران شدند

جمعه, 7ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

پارلمان آلمان

گروه دوستی پارلمانی آلمان و ایران در پارلمان آلمان خواهان پایان دادن به کار این گروه شد. از این خواست نمایندگان فراکسیون‌های مختلف حمایت کردند. در پارلمان ایالت نیدرساکسن هم قطعنامه‌ای در محکومیت جمهوری اسلامی تصویب شد.

نمایندگان پارلمان آلمان خواهان پایان همکاری با نمایندگان مجلس ایران و انحلال “گروه دوستی پارلمانی ایران و آلمان” شدند. این خواستی است که از سوی جناح‌های مختلف در پارلمان آلمان حمایت شده است؛ از سه حزب حاضر در دولت ائتلافی یعنی سوسیال دمکرات‌ها، سبزها و لیبرال‌ها و همچنین نمایندگان فراکسیون‌های اپوزیسیون، از جمله حزب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی.

یوهانس ووگل، مدیر پارلمانی فراکسیون دمکرا‌ت‌ها آزاد (لیبرال‌ها) در این باره  گفت: « مجلس ایران حامی رژیمی است که علیه مردم خود وحشیانه عمل می‌کند و برای تظاهرکنندگان حکم اعدام صادر می‌کند.» در دی ماه امسال نیز یی‌وان ری دیگر نماینده این حزب گفته بود زمانی که ۲۲۷ نماینده مجلس ایران خواستار اعدام زندانیان سیاسی می‌شوند، دیگر بین ما همکاری‌ وجود ندارد.

تورستن فرای، مدیر هماهنگ‌کننده گروه پارلمانی اتحاد احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی گفت که از این خواست “به عنوان یک سیگنال ضروری و واضح برای رژیم ملاها” حمایت می‌کند. او افزود با توجه به ارعابی که علیه مردم ایران وجود دارد، امکان تماس و تبادل بین پارلمانی عادی وجود ندارد.

این ایده در اصل از سوی هیئت رئیسه پارلمان طرح شده است. کار گروه پارلمانی آلمان و روسیه نیز قبلا به دلیل جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین به حالت تعلیق درآمد. به طور رسمی این تصمیم باید در “شورای بزرگان” پارلمان بررسی شود. شورایی شامل رئیس پارلمان، معاون او و ۲۳ نفر از با سابقه‌ترین نمایندگان.

در گروه دوستی پارلمانی آلمان-ایران افرادی از هر شش فراکسیون پارلمان فدرال حضور دارند.

قطعنامه سه گروه‌ پارلمانی ایالت نیدرساکسن در محکومیت جمهوری اسلامی

گروه‌های پارلمانی  احزاب دمکرات مسیحی، سوسیال دمکرات و سبزها در جلسه علنی روز پنجشنبه شش بهمن (۲۶ ژانویه) مجلس ایالتی نیدرساکسن در قطعنامه‌ای اقدامات دولت در ایران علیه مردم خود را به شدت محکوم کردند.

در این قطعنامه از رهبری جمهوری اسلامی خواسته شده که فورا به “حکومت ترور علیه مردم خود” پایان دهد. گرانت هندریک تونه، رهبر گروه پارلمانی  حزب سوسیال دمکرات وضعیت مردم ایران، به ویژه زنان را “ننگ تمام جهان” خواند. او به معترضان در ایران اطمینان داد که گروه پارلمانی حزبش در کنار آنهاست.

سباستین لشنر، رئیس گروه پارلمانی حزب دمکرات مسیحی نیز در بیانیه‌ای خواستار «آزادی فوری همه زندانیان و توقف فوری اعدام‌ها توسط رژیم ملاها» شد. لشنر گفت: «طبقه‌بندی سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی مدت‌هاست که باید انجام و تحریم‌های لازم اعمال می‌شد».

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.