«پیروزی آزادی در ایران موج دموکراسی در جهان را احیا می‌کند»؛ کلینتون، بان کی‌مون و عبادی در میان ۴۷۰ چهره خواهان اقدامات عملی در حمایت از اعتراضات ایران

پنجشنبه, 13ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

اعتراضات ایرانیان خارج از کشور

۴۷۰ شخصیت برجسته سیاسی، علمی، ادبی و هنری جهان طی بیانیه‌ای خواهان «همبستگی جهانی با مبارزه ایرانیان برای آزادی» شدند. چندین برنده جایزه صلح نوبل و رهبران سیاسی از کشورهای گوناگون در میان امضاکنندگان این بیانیه هستند.

هیلاری کلینتون، مارگارت اتوود، فرانسیس فوکویوما، شیرین عبادی و بان‌ کی‌مون برخی از سرشناس‌ترین چهره‌های بین‌المللی هستند که در کنار ده‌ها نفر دیگر از روسای جمهوری، نخست‌وزیران و مقام‌های سابق کشورهای مختلف خواستار اقدامات عملی در حمایت از معترضان در ایران شده‌اند.

امضاکنندگان این نامه ابراز امیدواری کرده‌اند «پیروزی آزادی در ایران می‌تواند موج جهانی گسترش دموکراسی را که در قرن بیستم بسیار نیرومند بود اما در برابر ضدحمله‌ اقتدارگرایان فروکش کرده، بار دیگر احیا کند».

آنها همچنین خواهان اقدامات عملی برای ضربه به جمهوری اسلامی و کمک به معترضان ایرانی شده‌اند و از جمله بر گذاشتن سپاه پاسداران در فهرست «تروریستی»، همبستگی با مبارزات کارگری در ایران و همچنین تامین اینترنت تاکید کرده‌اند.

با گذشت بیش از چهار ماه از اعتراضاتی که با کشته شدن مهسا (ژینا) امینی و شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز شد، اعلام همبستگی، فراخوان‌های مختلف و تلاش برای ادامه اعتراضات ادامه دارد. در هفته‌های اخیر شدت و تعداد اعتراضات خیابانی نسبت به هفته‌های آغازین پایین آمده، اما همچنان تجمع‌ها و شعارهای شبانه ادامه دارد.

فهرست تروریستی، صندوق اعتصاب و فیلترشکن

امضاکنندگان بیانیه «همبستگی جهانی با مبارزه ایرانیان برای آزادی» با یادآوری اعتراضات خیابانی ایران به پیشتازی زنان جوان و همراهی مردان و افرادی در سنین مختلف گفته‌اند که معترضان «با شجاعتی نفس‌گیر و بدون سلاح به مبارزه ادامه داده‌اند در حالیکه رژیم هزاران نفر را به گلوله بسته، به دار آویخته، شکنجه و کور و به آنان تجاوز کرده و به ضرب و شتم و دستگیری آنان مبادرت ورزیده است».

این بیانیه گفته است که جرقه اولیه این اعتراضات را مخالفت با حجاب اجباری زد «اما هدف معترضان قیام علیه کل نظام دین‌سالاری» با شعار «زن، زندگی، آزادی» است و هدفی که فریاد می‌زنند «آزادی، آزادی، آزادی است».

در این بیانیه آمده است: «پیروزی معترضان به معنای رهایی از رژیمی است که آنان را از انتخابات آزاد، آزادی بیان، رویه قضایی و استقلال شخصی در جنبه‌هایی حتی ساده مانند انتخاب نوع لباس محروم کرده است.»

این بیانیه گفته که پیروزی معترضان معنایی حتی فراتر از اینها دارد و به معنی «پایان نظام زن‌ستیز جمهوری اسلامی و یک نقطه عطف در حرکت طولانی به سوی جهانی است که در آن با زنان به طور برابر رفتار شود».

آنان با نامیدن این اعتراضات به عنوان جنبش آزادی، گفته‌اند که این جنبش «هیچ خواسته ای از رژیمی که اساسا نامشروع و فراتر از اصلاحات می‌داند مطرح نمی‌کند» و افزوده‌اند که «معترضان شعار مرگ بر این رژیم سر می‌دهند و خواهان جایگزینی حکومت دین‌سالاران و نظام دیکتاتوری با آزادی و دموکراسی هستند و حرکت خود را انقلاب اعلام می‌کنند».

این بیانیه با اعلام اینکه معترضان ایرانی «مستحق حمایت بی‌دریغ مردم آزادیخواه در سراسر جهان هستند» خواسته‌هایی را از دولت‌ها، نهادهای جامعه مدنی و مردم جهان مطرح می‌کند.

از جمله این خواسته‌ها، اعلام همبستگی با معترضان و محکومیت حکومت ایران، حمایت از معترضان زندانی و رسیدگی به شرایط اسفناک آنهاست.

آنها همچنین از دولت‌ها می‌خواهند به «اقدامات دیپلماتیک، اقتصادی و نمادین برای مجازات رژیم و حمایت از معترضان» دست بزنند و «همه مقامات دخیل در سرکوب‌ها، از خامنه‌ای، رهبر نظام گرفته تا فرماندهان بسیج محلی را تحریم و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های تروریستی ملحق کنند».

امضاکنندگان خواسته‌اند «مقامات بلندپایه دولت‌های دموکراتیک رهبران اپوزیسیون را در جلساتی که علنا​​ اعلام می‌شود بپذیرند».

خواسته دیگر امضاکنندگان کمک به اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق و قابل اعتماد به ایرانیان از طریق رادیو، تلویزیون و رسانه‌های اجتماعی بین‌المللی و رسانه‌های خصوصی ایرانیان در تبعید است.

برای کمک به تظاهرکنندگان، خواسته شده است تا کمک‌های فنی، شامل تجهیزات مقابله با سانسور و تجسس، همچنین کمک‌هایی برای دور زدن فیلترینگ حکومتی در اختیار آنان قرار گیرد.

در ادامه آمده است: «اتحادیه‌های کارگری، دولت‌ها و سایر نهادها در جامعه بین‌المللی باید با کارگران ایرانی ابراز همبستگی کنند، باید تجربیات دیگر مبارزات کارگری برای احقاق حقوق کارگران و تعمیم دموکراسی را با آنان به اشتراک بگذارند، و همچنین باید به دنبال راه‌هایی برای ارائه کمک‌های عملی مانند VPN و ابزار دیگر و یافتن مجاری ایمن و مؤثر ارتباطات و کمک به صندوق‌های اعتصاب باشند.»

آنان گفته‌اند: «ما متعهد می‌شویم که تمام توان خود را برای حمایت از مبارزات ایرانیان برای کسب آزادی به کار گیریم و از همه افراد خیرخواه در جا به جای جهان می خواهیم به ما بپیوندند.»

چه کسانی بیانیه را امضا کرده‌اند؟

به جز چهره‌های شاخص بین‌المللی چندین نفر از چهره‌های مطرح ایرانی و ایرانی‌تبار نیز در میان امضاکنندگان این بیانیه هستند که از جمله می‌توان در میان آنها به رضا پهلوی، علی کریمی، گلشیفته فراهانی، مسیح علی‌نژاد، نازنین بنیادی، رضا اصلان، علیرضا آخوندی و سعید قاسمی‌نژاد اشاره کرد.

شاید آنچه بیشتر جلب توجه می‌کند اسامی برخی از چهره‌های تراز اول جهان در حوزه‌های مختلف است که همبستگی با خود با معترضان ایرانی را اعلام کرده‌اند.

برخی از این چهره‌ها:

 • اسکار آریاس، رئیس جمهور سابق کستاریکا و برنده جایزه صلح نوبل
 • مارگارت اتوود، نویسنده
 • جویس باندا، رئیس‌جمهور سابق مالاوی
 • هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا
 • شیرین عبادی، وکیل مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل
 • فرانسیس فوکویاما، استاد علوم سیاسی دانشگاه استنفورد و نظریه‌پرداز سیاسی
 • لیما گبوی، برنده جایزه صلح نوبل
 • ریچارد گی‌یر، بازیگر سینمای آمریکا
 • جین هرمن، رئیس «خانه آزادی» و نماینده سابق کنگره آمریکا
 • استفان هارپر، نخست‌وزیر سابق کانادا
 • توماس هندریک الویس، رئیس‌جمهور سابق استونی
 • توکل کرمان، فعال حقوق بشر یمنی و برنده جایزه صلح نوبل
 • بان کی مون، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد
 • ماریو بارگاس یوسا، نویسنده و برنده جایزه نوبل ادبیات
 • الکساندرا ماتویچوک، رئیس مرکز آزادی‌های مدنی و برنده جایزه صلح نوبل
 • ایوتا رادیچوا، نخست‌وزیر سابق اسلوواکی
 • ماریا رسا، برنده جایزه صلح نوبل
 • الن جانسون سیرلیف، رئیس‌جمهور سابق لیبریا و برنده جایزه صلح نوبل
 • جودی ویلیامز، فعال حقوق زنان در آمریکا و برنده جایزه صلح نوبل
 • کیم کمپبل، نخست وزیر سابق کانادا
 • زهرا دوغان، نویسنده و هنرمند کُرد اهل ترکیه
 • خالد حسینی، نویسنده افغان-آمریکایی
 • پل استر، نویسنده آمریکایی
 • از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.