بودجه حوزه‌های علمیه؛ یک و نیم برابر هلال احمر

دوشنبه, 17ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن
 
اعتبارات حوزه‌های علمیه در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دست‌کم یک و نیم برابر بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان هلال احمر است
اعتبارات حوزه‌های علمیه در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دست‌کم یک و نیم برابر بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان هلال احمر است

«آیا می‌دانستید…؟» عنوان سلسله گزارش‌های جدید «ایران‌وایر» است که برمبنای «داده‌» منتشر می‌شوند. در این گزارش‌ها، داده‌های خام از مراکز داده‌ و بانک‌های اطلاعات معتبر داخلی و خارجی جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، محاسبه و مقایسه می‌شوند و به‌صورت ترکیبی از متن و داده‌نگاری (اینفوگرافیک) در اختیار مخاطب قرار می‌گیرند. هدف این گزارش‌ها، ترسیم تصویری خوانا و روشن‌ از پدیده‌ها و وقایعی است که پیرامون ما در جریان است. 

آیا می‌دانستید، اعتبارات حوزه‌های علمیه در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دست‌کم یک و نیم برابر بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان هلال‌احمر است؟ 

در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده مجموع اعتبارات در نظر گرفته شده برای سازمان هلال‌احمر کمتر از ۷ هزار میلیارد تومان است که بیش از نیمی از آن از محل درآمدهای اختصاصی خود سازمان هلال احمر تامین می‌شود. 

از سوی دیگر مجموع اعتبارات چهار ردیف اصلی مرتبط به حوزه‌های علمیه در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. ۹۴ درصد این مبلغ به دو ردیف «مرکز خدمات حوزه‌های علمیه» و «شورای عالی حوزه‌های علمیه» اختصاص دارد. 

با اینکه حوزه‌های علمیه از محل موقوفات و وجوه شرعیه، مبالغ نامشخصی درآمد اختصاصی دارند، اما در اسناد بودجه هیچ مبلغی به عنوان درآمد اختصاصی برای حوزه‌های علمیه در نظر گرفته نشده است.

طبق اساسنامه جمعیت هلال‌احمر از جمله مهم‌ترین وظایف این سازمان «ارائه خدمات امدادی هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مانند زلزله و سیل»، «ارائه کمک‌های اولیه در حوادث غیرمترقبه»، «کمک به تهیه دارو و وسایل و تجهیزات پزشکی» است. 

از سوی دیگر «شورای عالی حوزه‌های علمیه» طبق اساسنامه مجموعه‌ای «متشکل از علماء و خبرگان اسلامی است، که عهده‌‌دار سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان در بخش‌های مختلف آموزشی، اخلاقی، تبلیغی، اجتماعی، و معیشتی حوزه علمیه قم و سایر حوزه‌هایی که از امکانات و خدمات حوزه علمیه قم استفاده می‌کنند، می‌باشد.» 

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.