وزیر اقتصاد: نرخ تورم تا پایان سال حدود ۴۵ درصد است

سه شنبه, 18ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی اعلام کرد که نرخ تورم تا پایان سال حدود ۴۵ درصد است. این در حالی است که گزارش‌ها نشان دهنده افزایش نرخ تورم به رقمی بالاتر از آمارهای رسمی هستند.

خاندوزی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت: «درخصوص رشد اقتصادی و تورم در سال ۱۴۰۱، بررسی مراکز رسمی نشان می‌دهد رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۱ معادل چهار درصد خواهد بود و نرخ تورم تا پایان سال در حوالی ۴۵ درصد قرار می‌گیرد.»

او افزود: «پیش‌بینی تورم سال آینده را باید به بعد از تصویب قانون بودجه موکول کنیم.»

مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار اقتصادی در این زمینه به ایران‌اینترنشنال گفت: «این عدد عملا هیچ تطبیقی با واقعیت‌های اقتصادی کشور ندارد.»

در روزهای گذشته ابراهیم رئیسی مدعی شده بود دولت او توانسته تورم را از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش دهد اما روز دوشنبه، مسعود نیلی، اقتصاددان، هشدار داد ممکن است ایران دچار ابر تورم بشود.

همچنین مرتضی حسینی، عضو کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد: «با این روندی که وجود دارد، ممکن است در بعضی کالاها تا ۶۰ درصد هم افزایش تورم را تجربه کنیم.»

هم‌زمان روزنامه هم‌میهن در گزارشی از «تاثیرات چشمگیر تورم بر افزایش معنی‌دار سوءتغذیه» نوشت و به این موضوع پرداخت که مصرف لبنیات در ایران به حدود نصف میانگین سرانه مصرف آن در جهان سقوط کرده است.

به نوشته این روزنامه، حذف یا کاهش گوشت قرمز، سلامت خانواده و فرزندانی را که در آن متولد می‌شوند به خطر می‌اندازد.

افزایش تورم در ایران در حالی است که به گفته وزیر اقتصاد، «احیای ارز ترجیحی، سیاست دولت سیزدهم نیست» و «یارانه‌ها نیز سال آینده افزایش نخواهد یافت».

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.