گروسی وارد تهران شد؛ “آمریکا منتظر نتایج سفر گروسی است”

جمعه, 12ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

Generaldirektor der Internationalen Atomenergiebehörde IAEA, Rafael Mariano Grossi aus Argentinien

آمریکا می‌گوید که منتظر نتایج سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران می‌ماند. رافائل گروسی روز جمعه وارد تهران شد. آژانس به تازگی رسما خلوص اورانیوم ۸۳.۷درصد غنی‌شده در تأسیسات هسته‌ای ایران را تأیید کرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفندماه (۲ مارس) گفت که کشورش منتظر نتایج سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران می‌ماند.

اشاره مالی به سفر روز جمعه ۱۲ اسفندماه رافائل گروسی به تهران است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در نشستی در یک اندیشکده در آمریکا سخن می‌گفت، با اشاره به نگرانی دولت ایالت متحده از کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۴ درصد افزود: «نیاز به توضیح‌هایی در این زمینه داریم و منتظر ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستیم.»

مالی تصریح کرد که جمهوری اسلامی با آژانس همکاری نمی‌کند و هنوز سوال‌هایی وجود دارند که ایران به آنها پاسخی نداده است.

این مقام دولت بایدن افزود، در خصوص “فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک” جمهوری اسلامی، با کشورهای اروپایی و سایر کشورهایی که در این زمینه، نگران هستند، به طور مرتب در ارتباط است.

در همین رابطه، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در رویکردی مشابه با رابرت مالی به بخش انگلیسی العربیه گفت که آمریکا منتظر نتایج سفر گروسی به تهران است.

نگرانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی پس از آن بالا گرفته که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نخستین بار به طور رسمی خلوص اورانیوم ۸۳.۷درصد غنی‌شده در تأسیسات هسته‌ای ایران را تأیید کرد.

این میزان از سطح غنی‌سازی، تنها اندکی کمتر از غلظت ۹۰درصد مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای است.

ایران اما طی نامه‌ای در روز ۲۰ فوریه درباره وجود ذرات اورانیوم ۸۳.۷ درصدی در فردو گفته که ممکن است “نوساناتی ناخواسته در سطح غنی‌سازی” اتفاق افتاده باشد.

کربی: توافق هسته‌ای در دستور کار آمریکا نیست

سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفندماه (۲ مارس) در پاسخ به سوالی درباره کشف اورانیوم ۸۳.۷درصد غنی‌شده در تأسیسات هسته‌ای ایران گفت: «من در موقعیتی نیستم که این گزارش‌ها را تایید کنم.»

جان کربی افزود: «زمانی که دولت کنونی آمریکا به روی کار آمد، در پی بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران بود چون بدون این توافق، ایران می‌توانست آزادانه دست به غنی‌سازی اورانیوم بزند.»

او در عین حال افزود که در حال حاضر، دستیابی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی در دستور کار مقام‌های واشنگتن نیست چرا که به گفته کربی “ایران با تامین سلاح و تجهیزات در جنگ علیه اوکراین، به روسیه کمک می‌کند و به حمایت از تروریست‌ها در خاورمیانه و همچنین سرکوب معترضان در ایران ادامه می‌دهد”. 

گروسی وارد تهران شد

رسانه‌ها بعد از ظهر روز جمعه به وقت محلی از ورود رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران خبر دادند.

آنگونه که در رسانه‌های حکومتی در ایران نوشته شده، قرار است گروسی در این سفر دو روزه، با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند.

با این حال، برخی منابع خبر می‌گویند که گروسی در این سفر احتمالا با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی نیز دیدار خواهد کرد.

در همین زمینه، یک منبع آگاه دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته که گروسی در این سفر تلاش خواهد کرد تا میزان دسترسی بازرسان این آژانس به تاسیسات فردو را افزایش دهد تا شمار بازرسی از این تاسیسات نیز فزونی یابد.

به گفته این منبع، گروسی همچنین در پی آن است که سطح گفت‌وگوها با مقامات جمهوری اسلامی درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را نیز بهبود بخشد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که گروسی در پایان سفر خود در یک کنفرانس خبری در وین، پایتخت اتریش شرکت می‌کند تا نتایج سفر خود به تهران و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی را تشریح کند.

به نظر می‌رسد که جدیترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر کشف خلوص اورانیوم ۸۳.۷درصد غنی‌شده در تأسیسات هسته‌ای ایران و همچنین نتایج سفر گروسی به تهران، بر نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سایه می‌افکند. این نشست از روز دوشنبه ۶ مارس (۱۵ اسفند) در وین آغاز خواهد شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.