عفو بین‌الملل: از خشونت جنسی و شوکر علیه کودکان بازداشتی استفاده شده

پنجشنبه, 25ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن
 
طرح از عفو بین‌الملل
طرح از عفو بین‌الملل

بر اساس گزارش تازه‌ای که سازمان حقوق‌بشری عفو بین‌الملل منتشر کرده، شماری از نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری اخیر، کودکان و نوجوانان بازداشت شده را با «ضرب‌وشتم، شلاق، شوک الکتریکی، تجاوز و سایر خشونت‌های جنسی» شکنجه داده‌اند.

در این گزارش که بر روش‌های اعمال شکنجه ماموران سرکوب با هدف مجبور کردن نوجوانان بازداشت شده برای تن دادن به اعتراف اجباری متمرکز شده است، جزییات تکان‌دهنده شکنجه و تجاوز جنسی به هفت کودک شرح داده شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در این گزارش با تایید اینکه ماموران سرکوبگر جمهوری اسلامی کودکان بازداشت شده را پس از جدایی از خانواده‌هایشان در معرض ظلم‌های غیرقابل‌درک قرار داده‌اند نوشته است: «مقامات جمهوری اسلامی به شیوه‌ای جنایتکارانه علیه کودکان آسیب‌پذیر و هراسان از زور استفاده، درد و رنج شدیدی بر آنان و خانواده‌هایشان تحمیل کرده‌اند و زخم‌های جسمی و روحی شدیدی به‌ جا گذاشتند.»

گفت‌وگو با قربانیان و شاهدان عینی، محتوای اصلی این گزارش است که در استان‌های آذربایجان شرقی، گلستان، کرمانشاه، خراسان رضوی، خوزستان، لرستان، مازندران، سیستان‌‌وبلوچستان، تهران و زنجان، به‌دست ماموران امنیتی بازداشت شده، با عفو بین‌الملل صحبت کرده‌اند.

این کودکان تایید کرده‌اند که در هنگام بازداشت «با چشم‌بند به بازداشتگاه‌های موقت سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، پلیس امنیت اخلاقی، بسیج و پلیس آگاهی ایران» منتقل شده‌اند و نیروهای لباس‌شخصی هم کودکان بازداشتی را، به «مکان‌های غیررسمی مانند انبارهای مخفی و بازداشت‌گاه‌های غیر قانونی» می‌بردند.

پیش از این «سی‌ان‌ان» وجود بیش از چهل بازداشتگاه غیرقانونی و مخفی در ایران را در گزارشی تحقیقی افشا کرده و نوشته بود در این ساختمان‌ها «وحشیانه‌ترین» شکنجه‌های خشونت‌بار روحی و جسمی، شامل تحقیر و تجاوز جنسی، علیه شهروندان بازداشت‌شده «در مقیاس صنعتی» جریان داشته است.

عفو بین‌الملل در ادامه گزارش تازه خود بازداشت کودکان و نوجوانان را گونه‌ای از «آدم‌ربایی‌ها بدون طی کردن هرگونه روند قانونی و با هدف تنبیه، ارعاب و ترساندن کودکان از شرکت در اعتراض‌ها» توصیف کرده و نوشته است که بسیاری از کودکان برخلاف استانداردهای بین‌المللی، در کنار بزرگسالان نگهداری می‌شوند و در معرض همان الگوهای شکنجه‌ای و سایر بدرفتاری‌ها قرار گرفته‌اند. یکی از زندانیان بزرگسال به عفو بین‌الملل گفت که در یک استان، بسیجی‌ها چند پسربچه را مجبور کردند پاهایشان را باز کنند، در یک صف کنار زندانیان بزرگسال بایستند و با شوکر به ناحیه تناسلی آن‌ها شوک الکتریکی وارد کردند.»

اسنادی که سازمان عفو بین‌الملل برای تهیه این گزارش به آن‌ها استناد کرده است همچنین نشان می‌دهد که ماموران حکومت ایران از تجاوز و سایر خشونت‌های جنسی از جمله وارد کردن شوک الکتریکی به اندام‌های تناسلی، دست زدن به اندام‌های تناسلی و تهدید به تجاوز، را به‌عنوان سلاحی علیه کودکان بازداشت‌شده برای تخریب روحیه آن‌ها، تحقیر و تنبیه یا اخذ اعتراف اجباری استفاده کردند.

معاون مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا دراین‌باره گفته است که خشونت اعمال شده بر کودکان بازداشت شده در ایران، «یک استراتژی عمدی برای درهم شکستن روحیه شاداب کودکان و نوجوانان ایرانی به‌منظور جلوگیری از تحقق یافتن مطالبه آزادی و حقوق‌بشر» است.

«دایانا الطحاوی» همچنین تاکید کرده است که «مقام‌های حکومت ایران باید فورا همه کودکانی را که فقط به‌دلیل حضور در تظاهرات مسالمت‌آمیز بازداشت شدند، آزاد کنند. در شرایطی که برای اجرای تحقیقات بی‌طرف و موثر در مورد شکنجه کودکان در داخل ایران چشم‌اندازی وجود ندارد، ما از همه کشورهای جهان می‌خواهیم از تمام قدرت خود برای ایستادگی مقابل پیشروی‌های جمهوری اسلامی در این زمینه و محاکمه فرماندهان انتظامی در پرونده‌های جنایت علیه کودکان استفاده کنند.»

عفو بین‌الملل همچنیت در بخش دیگری از این گزارش، توهین‌های جنسی به دختران بازداشت‌شده توسط ماموران امنیتی را تایید کرده و نوشته است که اعتراضات دختران جوان به حجاب اجباری، «تنها به‌دلیل علاقه‌شان به برهنه شدن » تقلیل داده می‌شده است.

این سازمان حقوق‌بشری در بخش دیگری از این گزارش نوشته است: «نیروهای امنیتی به‌طور مرتب کودکان را در زمان دستگیری و حین انتقال به بازداشتگاه‌ها هدف ضرب‌و‌شتم قرار دادند و از سایر روش‌های شکنجه مانند شلاق زدن، شوک الکتریکی، تجویز اجباری قرص‌های ناشناس و نگه داشتن سر کودکان زیر آب استفاده کردند.»

یکی از کودکان دانش‌آموز بازداشت شده توسط ماموران حکومتی که به جرم «شعارنویسی بر دیوار» بازداشت و تحت شکنجه و تهدید به تجاوز در یکی از بازداشتگاه‌های غیر قانونی قرار گرفته، به عفو بین‌الملل گفته است: «به ما شوک الکتریکی وارد کردند، با پشت اسلحه به صورتم زدند، به پشتم شوک الکتریکی زدند و با باتوم به پاها، باسن و دستانم می‌زدند. آن‌ها تهدید کردند که اگر این شکنجه‌ها را به کسی بگوییم، دوباره ما را بازداشت می‌کنند و این‌بار جسدمان را به خانواده‌هایمان تحویل می‌دهند.»

این نوجوان بازداشت شده گفته است که ماموران بعد از اعمال این شکنجه‌ها و تهدیدها، بدن‌های نیمه‌هوشیار آن‌ها را در منطقه‌ای رها کرده و رفته بودند.

پسر نوجوان دیگری به عفو بین‌الملل گفته است: «آن‌ها به ما که بیش از ۱۰ نفر بودیم، گفتند برای نیم ساعت صدای مرغ در بیاوریم و برای مدت طولانی هم ادای تخم‌گذاشتن در بیاوریم. من تنها کودک آن بازداشتگاه بودم. در ادامه، در بازداشتگاهی دیگر نیز ۳۰ نفر از ما را در قفسی که فقط ظرفیت پنج نفر را داشت، نگه داشتند.»

این گزارش همچنین در گفت‌وگو با مادر یک دختر نوجوان که به دست نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد، نوشته است که فرزندش را به سوزاندن روسری، توهین به رهبری و تلاش براش سرنگونی جمهوری اسلامی متهم کرده و گفته‌اند او را به اعدام محکوم خواهند کرد: «آن‌ها او را تهدید کردند که این اتفاق‌ها را به کسی نگوید وگرنه…  . آن‌ها او را مجبور کردند اسنادی را امضا کند و انگشت‌ بزند، او هنوز کابوس می‌بیند و جایی نمی‌رود. دخترم حتی نمی‌تواند دیگر کتاب‌های مدرسه‌اش را بخواند.»

در پایان این گزارش خاطرنشان شده است که کودکان در شرایطی «ظالمانه و غیرانسانی» بازداشت شده‌اند و در طول دوران بازداشت با «ازدحام بیش از حد، دسترسی محدود به توالت و وسایل شست‌وشو، محرومیت از غذای کافی و آب آشامیدنی، قرار گرفتن در معرض سرمای شدید و سلول انفرادی در طولانی‌مدت» مواجه بوده‌اند.

همچنین تایید شده است که ماموران امنیتی «کودکان و نوجوانان دختر را نیروهای امنیتی مرد بدون توجه به نیازهای جنسیتی آن‌ها، در بازداشتگاه‌ها نگهداری می‌کردند. آن‌ها از هرگونه مراقبت‌های پزشکی محروم و با شکنجه‌های دردناکی مواجه بودند.»

مقام‌های ایرانی اذعان کرده‌اند شمار کسانی که در ارتباط با اعتراضات بازداشت شدند، بیش از ۲۲ هزار تن بوده است، اما نگفته‌اند که چند تن آن‌ها زیر ۱۸ سال داشته‌اند.

با این حال، رسانه‌های ایران گزارش می‌دهند که شمار قابل توجهی از آن‌ها را نوجوانان تشکیل داده‌اند.

عفو بین‌الملل تخمین می‌زند که هزاران نفر از بازداشتی‌ها کودکان و جوانان بوده‌اند.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.