مناظره “جنجالی” مهدی نصیری با یک حامی رژیم، خامنه‌ای به زودی تسلیم آمریکا خواهد شد

سه شنبه, 22ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

dagh.jpgبخشی از سخنان مهدی نصیری در مناظره با مهدی خانعلی‌زاده

نصیری: رهبری در کل و جز سیاست خارجی دخالت میکند

مهدی نصیری، تحلیلگر سیاسی و سردبیر سابق روزنامه کیهان در مناظره با مهدی خانعلی‌زاده، از حامیان جمهوری اسلامی که روز یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با اشاره به مناقشه هسته‌ای، تاکید کرد که ایران نیم درصد اقتصاد جهان را در کنترل دارد و در برابر ابرقدرتی چون آمریکا، تسلیم خواهد شد.

در اولین فرصت ممکن برجام را دریابیم

در این مناظره ابتدا نصیری گفت: ما یک نظام دشمن محور تاسیس کرده ایم و عمدتا در پی خلق دشمن هستیم. باید در اولین فرصت ممکن برجام را دریابیم چون هر چه تعلل بیشتر باشد خسارت ما بیشتر خواهد بود.

نصیری افزود: جمهوری اسلامی چهار راه پیش رو دارد؛ اول اینکه باید اعلام کند که هر آنچه را دولت قبلی پذیرفته آن را بپذیرد. راه دوم این است که اگر پیشنهاد اول پذیرفته نشد، باید مذاکرات فراگیر یعنی برجام های ۲ و ۳ برای مواجه با استخوان های لای زخم ملت شکل بگیرد و راه سوم اینکه باید اعلام کنیم که ما از برجام خارج می شویم ولی تضمین بدهیم که دنبال بمب هسته ای نیستیم و پس از آن برویم با روسیه و چین و شانگ های ببندیم و برای خودمان اقتصاد مقاومتی را در پیش بگیریم.

وی گفت: راه چهارم اینکه مانند کره شمالی زیر چتر بمب هسته ای روسیه برویم و این بدترین راه است؛ چون به روس ها اعتمادی نیست و از طرفی روس ها خودشان در باتلاق روسیه اوکراین افتاده اند.

آمریکاستیزی به ابزار دو قطبی سازی تبدیل شده

این پژوهشگر دین و فعال سیاسی گفت: ما همواره به عربستان گفتیم گاو شیرده اما بعد از مرگ بخشی از مردم یمن با این گاو شیرده مذاکره کردیم و تابلوی نمر را پایین کشیدیم. آمریکاستیزی به ابزار دو قطبی سازی تبدیل شده و ما مجبور می شویم که از آن عقب‌نشینی کنیم چون این دو قطبی سازی ایدئولوژیک نبود.

نصیری ادامه داد: سیره دینی مملو از تقیه و هزینه و فایده کردن است و این اصلی است که باید در سیاست خارجی باشد. با این اوصاف ما خودمان مسبب سیاست خارجی جهان گریزمان هستیم و بنده هم زمانی در کیهان بودم و از این مواضع حمایت می کردم، مقصرم.

نصیری ادامه داد: با انتشار اسناد سیا مشخص شد که هایزر برای جلوگیری از کودتا به ایران آمده بود و مذاکره با بهشتی و بازرگان به خاطر همین موضوع بوده است و ما همه این فرصت ها را از دست دادیم. می گویند چرا آمریکا در مورد برجام سرسختی می کند وقتی برجام امضا شد از بالا دستور صادر شد که شرکت های آمریکایی حق سرمایه گذاری در ایران را ندارند و موشک پرانی ها شروع شد. آیا آمریکایی ها اینقدر ساده هستند که منافع ما را تامین کنند و بعد ما به روند خودمان ادامه دهیم و منافع نفتی و اقتصادی آمریکا را در منطقه نابو کنیم. نوع دیپلماسی ما اینگونه است که ما نمی خواهیم با آمریکایی ها به طور مستقیم روبرو شویم و این خیلی مضحک است.

نصیری تصریح کرد: عربستان همواره برای مذاکره آماده بود؛ اما ما در نهایت تحت تاثیر مسائل اقتصادی و جنبش مهسا پای میز مذاکره نشستیم و همین روال را هم با آمریکایی ها در پیش خواهیم گرفت و سفارتخانه های هر دو کشور راه اندازی خواهد شد.

هر چه دیرتر جام زهر را بنوشیم مردم بیشتر خسارت می بینند

نصیری ادامه داد: این از عجایب است که می گویند ظریف برجام را نخوانده و متخصص نیست و آقای باقری با تحصیلات غیرمرتبط برجام را خوانده است. ما باید به قلدری آمریکا تن دهیم وگرنه بیچاره می شویم؛ ولو اینکه با این سیاست خارجی مردم را بیچاره کرده اند. هر چه دیرتر جام زهر را بنوشیم مردم بیشتر خسارت می بینند. فرزند دبیر شورای امنیت صادر کننده نفت است این سیاست خارجی برای آقازاده ها سرشار از نعمت بوده است. وقتی سیاست ایدئولوژیک می شود و از مدار عقلانیت خارج می شود وضع می شود آنچه که امروز می بینیم.

این پژوهشگر دین و فعال سیاسی بیان داشت: سیاست خارجی ما متاثر از چپ و مارکسیسم است و آنها بودند که موجب شدند ما با غرب تضاد داریم. ما مامور به نتیجه هستیم چون توحید اگر منتج به نتیجه نشود حق نداریم آن را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: ما باید برگردیم و یک ریل گذاری جدید در همه ابعاد و از جمله سیاست خارجی انجام دهیم. جمهوری اسلامی ۲ هزار میلیارد تومان خسارت به مردم وارد کرده است و ما به دنبال دستیابی به بمب اتم بوده ایم و دلیلش هم این بوده که هر موقع خواستیم غنی سازی را بالا برده ایم. جمهوری اسلامی اگر می خواهد باید ریل گذاری خود را تغییر دهد.

ما حق نداریم سر گوساله پرستی مردم را به جان هم بیندازیم

نصیری گفت: یکی از سناریوهای دوران گذار آمریکا این است که هژمونی آمریکا دوباره احیاء شود و به همین دلیل می خواهند با چین مقابله کنند با این اوصاف ما نباید برویم با یک قدرت رو به افول ببندیم آمریکا دیگر ابرقدرت نیست و عربستان هم این را فهمیده و به سمت چین رفته است. ما باید نرمال شویم تا بتوانیم مذاکره درست کنیم. بالاتر از گوساله پرستی جرمی وجود ندارد ولی ما حق نداریم سر گوساله پرستی مردم را به جان هم بیندازیم ولی ما داریم سر حجاب مردم را به جان هم می اندازیم.

پایین آوردن تابلوی نمر اوج ذلت بود

این پژوهشگر دینی افزوود: پایین آوردن تابلوی نمر اوج ذلت بود. در حالی که به خاطر شهوت برخی ها ما با عربستان چند سال وارد تقابل شدیم. من تعجب می کنم چطور برخی ها اجازه دادند به خاطر شهوت هزاران نفر در یمن کشته شوند چه کسی باید پاسخ این خون ها را بدهد؛ البته من از صلح عربستان و یمن خوشحالم.

نصیری گفت: من معتقدم برجام برای مردم طلاست ولی برای مقامات تحریم طلا بوده و من امیدوارم مسئولان جام زهر برجام را هر چه سریعتر بنوشند و مجبور می شوند که بنوشند. می گویند ما در دولت قبل دو سال در چین سفیر نداشتیم و این در حالی است که رهبری با یک گوشه چشم می توانست سفیر ایران

از: گویادر چین را تعیین کند. اگر چه توافق با عربستان از سر استیصال، ترس و هر مسئله دیگری بود اما شمعخانی کار خوبی کرد ولی هیچ وقت ما موافق آقازاده او نیستیم.

وی ادامه داد: ما نه تنها اعتماد آمریکا بلکه باید اعتماد چینی ها را جلب کنیم. ما از تجاوز ننگین پوتین از یک کشور حمایت کردیم و به آنها سلاح دادیم و آقای خانعلی زاده دارد با خوشی از تجاوز روسیه دفاع می کند. شاید عربستان بیشتر از ما برای توافق تمایل داشته چون آنها می خواستند از شر ماجراجویی های کشوری که به حوثی ها موشک می داده زودتر رها شوند حالا چه اشکال دارد آنها از چین خواسته باشند برای برقراری توافق بین دو کشور پادرمیانی کند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.