علی خامنه‌ای: مذاکرات هسته‌ای به جایی نمی‌رسد

دوشنبه, ۲۸ام بهمن, ۱۳۹۲
اندازه قلم متن

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، یک روز قبل از آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی گفت: “در سخنرانی اول سال هم گفتم که من به مذاکره خوشبین نیستم و به جایی نمی رسد، ولی مخالفتی هم ندارم.”

آقای خامنه ای امروز دوشنبه ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه)، در دیدار با جمعی از مردم آذربایجان تاکید کرد: “بعضی از مسئولین آن دولت و این دولت فکر می کنند که اگر در موضوع هسته ای مذاکره کنند مساله حل می شود”.

رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی خود در مشهد در ابتدای سال ۱۳۹۲ گفته بود که به نتیجه مذاکره با آمریکا بر سر برنامه هسته ای خوشبین نیست اما با انجام آن مخالفت نمی کند.

وی در آذر ماه گذشته و یک روز قبل از دور قبلی مذاکرات ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ نیز اظهار داشت که به مذاکرات جاری هسته ای با قدرت های جهانی خوش بین نیست اما معتقد است “این تجربه ایرادی ندارد”.

رهبر ایران در صحبت های جدید خود اعلام کرده است: “کاری که وزارت خارجه و مسئولان دولتی ما شروع کردند ادامه پیدا خواهد کرد و ایران نقض قرار نمی‌کند، اما اکنون هم می‌گویم که فایده‌ای ندارد و به جایی نخواهد رسید.”

او در عین حال افزوده است: “مسئولین کشور دلسوز هستند و دلشان می‌خواهد کار کنند، برای آنها دعا و به آنها کمک می‌کنیم.”

آقای خامنه ای در بخشی دیگر از سخنان امروز، با انتقاد از کسانی که می خواهند “چهره آمریکا را بزک کنند و آن را به عنوان یک دولت علاقه‌مند و انسان دوست معرفی کنند” گفت که چنین تلاشی “بی فایده است”.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به انتقادات ایالات متحده از جمهوری اسلامی ایران بر سر برنامه موشکی این کشور و نیز وضعیت حقوق بشر افزود: “مساله هسته‌ای بهانه آمریکا برای دشمنی است”.

وی با انتقاد از اظهار نظرهای دولت آمریکا در خصوص موضوعات حقوق بشری گفت: “رئیس‌جمهور آمریکا با کمال وقاحت از فتنه‌گران در سال ۸۸ حمایت کرد و اخیراً هم دارد حمایت می‌کند.”

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گذشته، همزمان با سومین سالگرد حبس و حصر میرحسن موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، در کلیک بیانیه‌ای خواستار آزادی آنان و سایر زندانیان عقیدتی در ایران شده بود. آقای خامنه ای و نزدیکان او، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را “فتنه گر” می نامند.

سخنرانی جدید رهبر ایران، در شرایطی صورت گرفته که مذاکره کنندگان ایران و گروه ۱+۵، قرار است فردا در وین گفت و گوهایی جامع را برای دست یافتن به یک توافق نهایی آغاز کنند.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.