کامران قادری و مسعود مصاحب شهروندان ایرانی – اتریشی آزاد شدند

جمعه, 12ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

ایران وایر

دولت اتریش رسما اعلام کرد که دو شهروند اتریشی که در زندان‌‌های ایران اسیر شده بودند، سرانجام آزاد شدند.

«کامران قادری» و «مسعود مصاحب» (مصائب) دو شهروند ایرانی – اتریشی هستند که طی سال‌های گذشته، در زندان‌های ایران بودند. دولت اتریش به کرات اتهامات وارد شده به هر دو شهروند خود را غیرواقعی دانسته بود. 

«الکساندر شالنبرگ»، وزیر امور خارجه اتریش با تایید خبر آزادی کامران قادری و مسعود مصاحب، این اتفاق را محصول «گفتمان دیپلماتیک» دانسته و مدعی شده که آزادی این دو شهروند ایرانی – اتریشی، با همکاری دو کشور عمان و بلژیک و در راستانی طرح مبادله زندانیان میان جمهوری اسلامی و اروپا بوده است. 

هفته گذشته، «اسدالله اسدی»، دیپلمات بمب‌گذار جمهوری اسلامی از زندان بلژیک آزاد شد. در ابتدا جمهوری اسلامی «اولیویه وندکستله» امدادگر ۴۴ ساله بلژیکی را با او مبادله کردند. اما حالا دو شهروند ایرانی – اتریشی نیز در ادامه این طرح آزاد شده‌اند. 

وزیر خارجه اتریش گفته است: «کامران قادری پس از تحمل ۲۷۰۹ روز و مسعود مصائب پس از ۱۵۸۶ روز از زندان‌های ایران آزاد شدند و به کشور برمی‌گردند. ما از تلاش دیپلماتیک چند جانبه دست برنداشتیم. این یک ماراتن طاقت‌فرسا بود اما در نهایت به نتیجه رسید.» 

همزمان با آزادی «کامران قادری» و «مسعود مصاحب»، وزیر خارجه دانمارک اعلام کرد که یک شهروند دانمارکی نیز از زندان ایران آزاد شده است.

لارس لوک راسموسن، وزیر خارجه دانمارک، از بلژیک و عمان برای کمک به آزادی شهروند دانمارکی زندانی در ایران تشکر کرده، اما از او نامی نبرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.