اهدای جایزه “فانوس دریایی” به نیلوفر حامدی و الهه محمدی

شنبه, 27ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

اخبار روز

“شبکه پژوهش” در آلمان جایزه “فانوس دریایی ۲۰۲۳ دستاوردهای ویژه روزنامه‌نگاری” را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اهدا کرد. این تقدیر به خاطر “گزارشگری شجاعانه” آنها در مورد جان‌باختن مهسا امینی صورت گرفته است.

شبکه پژوهش در آلمان (Recherche Netzwerk) جایزه “فانوس دریایی ۲۰۲۳” مختص “دستاوردهای ویژه خبرنگاری” را به دو روزنامه‌نگار ایرانی، نیلوفر حامدی و الهه محمدی، اهدا کرد. این شبکه علت گزینش این دو روزنامه‌نگار برای دریافت جایزه مذکور را “گزارشگری شجاعانه آنها در مورد جان‌باختن ژینا (مهسا) امینی” اعلام کرد.

این دو روزنامه‌نگار نخستین کسانی بودند که خبر درگذشت این زن جوان اهل سقز را در مطبوعات منتشر کردند. نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی این دو روزنامه‌نگار را “عوامل خارجی” خوانده‌اند و آنها را به “تبلیغ علیه نظام” متهم کرده‌اند.

حامدی و محمدی حدود هشت ماه است که به این خاطر در بازداشتگاه  به‌سر می‌برند و در حال حاضر در دادگاه انقلاب تهران به صورت غیرعلنی، محاکمه می‌شوند. این دو روزنامه‌نگار در دادگاه اتهامات مطرح‌شده علیه خود را رد کرده‌اند.

دانیل درپر، رئیس “شبکه پژوهش” روز جمعه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) در مراسم اهدای جایزه در مرکز شبکه رادیو تلویزیونی شمال آلمان (NDR) در هامبورگ اشاره کرد: «نیلوفر حامدی و الهه محمدی الهام‌بخش و انگیزه‌ای برای همه خبرنگاران در سراسر جهان هستند.»

او اضافه کرد: «نیلوفر حامدی و الهه محمدی الگو هستند. کار آنها نشان می‌دهد که مطبوعات آزاد چقدر مهم است و روزنامه‌نگاری قادر است چه نیروی عظیمی را شکوفا کند.»

امید رضایی، روزنامه‌نگار آزاد ایرانی در آلمان که به نمایندگی از این دو روزنامه‌نگار ایرانی جایزه را دریافت کرد نیز گفت: «نیلوفر حامدی و الهه محمدی می‌دانستند که گزارش مرگ ژینا (مهسا) امینی پیامدهایی برایشان خواهد داشت. اما آنها با وجود این کار خود را انجام دادند.»

“شبکه پژوهش” یک نهاد غیرانتفاعی در آلمان است. این شبکه توسط روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۰۱ به‌ منظور گسترش تحقیقات روزنامه‌نگاری و تقویت روزنامه‌نگاری با کیفیت، راه‌انداری شد. آزادی مطبوعات، حق دسترسی آزاد به اطلاعات و همچنین حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، از جمله محورهای فعالیتی این نهاد است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.