آیا می‌دانستید تورم مواد غذایی در ایران ۷ برابر همسایگان است؟

شنبه, 3ام تیر, 1402
اندازه قلم متن
 
مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه مواد غذایی را در خرداد ماه ۱۴۰۱  حدود ۷۱ درصد محاسبه کرده است.  این رقم حدود ۴ واحد درصد کمتر از ماه گذشته است، اما در مقام مقایسه با اختلاف بالاترین نرخ تورم مواد غذایی در میان کشورهای همسایه است
مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه مواد غذایی را در خرداد ماه ۱۴۰۱ حدود ۷۱ درصد محاسبه کرده است. این رقم حدود ۴ واحد درصد کمتر از ماه گذشته است، اما در مقام مقایسه با اختلاف بالاترین نرخ تورم مواد غذایی در میان کشورهای همسایه است

«آیا می‌دانستید…؟» عنوان سلسله گزارش‌های جدید «ایران‌وایر» است که برمبنای «داده‌» منتشر می‌شوند. در این گزارش‌ها، داده‌های خام از مراکز داده‌ و بانک‌های اطلاعات معتبر داخلی و خارجی جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، محاسبه و مقایسه می‌شوند و به‌صورت ترکیبی از متن و داده‌نگاری (اینفوگرافیک)، در اختیار مخاطب قرار می‌گیرند. هدف این گزارش‌ها، ترسیم تصویری خوانا و روشن‌ از پدیده‌ها و وقایعی است که پیرامون ما در جریان است. 

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه مواد غذایی را در خرداد ماه ۱۴۰۱  حدود ۷۱ درصد محاسبه کرده است.  این رقم حدود ۴ واحد درصد کمتر از ماه گذشته است، اما در مقام مقایسه با اختلاف بالاترین نرخ تورم مواد غذایی در میان کشورهای همسایه است. 

 

بر اساس گزارش‌های سایت Trading Economics بعد از ایران کشورهای ترکیه، پاکستان و جمهوری آذربایجان بالاترین آمار تورم مواد غذایی را در ماه‌ گذشته میلادی (مه ۲۰۲۳) داشته‌اند. در این سه کشور نرخ تورم مواد غذایی به ترتیب ۵۳، ۴۸ و ۱۶ درصد بوده است. 

در ماه گذشته نرخ تورم مواد خوراکی در کشورهای عراق، کویت، بحرین، امارات، عمان و عربستان نیز بین ۹ تا یک درصد اعلام شده.  در ۴ کشور روسیه، قطر، ارمنستان و افغانستان نیز  نرخ تورم مواد غذایی منفی گزارش شده است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.