جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۸ هزار تبعۀ افغانستانی را طی ده روز اخراج کرد

پنجشنبه, 22ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

ورود گروهی از پناهجویان افغان به کابل: عکس از آرشیو

ار اف ای

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی، روز چهارشنبه ٢١ تیر، اعلام کرد که حدود ۱۸ هزار «تبعۀ غیرمجاز افغانستانی» طی ده روز گذشته از مرزهای این استان به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

سردار مجید شجاع فرمانده مرزبانی خراسان رضوی، روز چهارشنبه اعلام کرد که «۱۷ هزار و ۹۲۶ تبعۀ غیرمجاز افغانستانی از طریق هنگ مرزی تایباد در نزدیکی مشهد، به کشور خود بازگردانده شدند».

وی شناسایی و اخراج این پناهجویان افغانستانی را در راستای برخورد مرزبانان و پلیس با «حضور غیرقانونی» اتباع کشورهای خارجی در نقاط مختلف ایران دانست.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی در ادامه افزود: «مرزبانان هنگ مرزی تایباد، این تعداد تبعه غیرقانونی را طی ۱۰ روز گذشته از طریق مرز دوغارون تحویل نماینده کشور افغانستان دادند».

وی همچنین  تصریح کرد: «با اتباع خارجی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند، برخورد قاطع صورت می‌گیرد».

احمد وحیدی وزیر کشور ایران اخیراً گفته است که این کشور در حال حاضر میزبان بیش از پنج میلیون مهاجر از افغانستان است.

اخراج پناهجویان افغانستانی از ایران در حالی صورت گرفته است که این افراد از ترس انتقامجویی طالبان و برای برخورداری از امنیت یا کار به ایران پناه برده‌اند.

بیشتر پناهجویان افغانستانی در شهرهای بزرگ ایران مانند تهران، مشهد، اصفهان، قم و کرمان زندگی می‌کنند و اغلب به عنوان کارگر در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

بسیاری از مهاجران افغانستانی، نظامیان پیشین، اعضای گروه‌های مسلح مردمی ضدطالبان همسو با دولت سابق و نیز کارمندان رسانه‌‌ها یا فعالان حقوق بشر هستند که پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان در افغانستان، ماندن در این کشور را امن نمی‌دانستند و به ایران پناه آوردند.

حضور پناهجویان افغانستانی در ایران، نتیجۀ چندین دهه بی‌ثباتی و درگیری سیاسی در افغانستان است و با گذشت زمان، شمار مهاجران افغانستانی در ایران روز به روز افزایش یافته است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در دو سال گذشته روند اخراج مهاجران افغانستانی را همچنان به طور پیوسته ادامه داده است و آنها غالباً با چالش‌های مربوط به وضعیت غیرقانونی حضور خود در ایران ، فرصت‌های شغلی، دسترسی به آموزش و مراقبت‌های بهداشتی، روبرو هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.