انجمن روزنامه‌نگاران آلمان خواستار آزادی حامدی و محمدی شد

پنجشنبه, 5ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

انجمن روزنامه‌نگاران آلمان از قوه قضاییه ایران درخواست کرد، نیلوفر حامدی و الهه محمدی را تبرئه و آزاد کند. هم‌زمان با این خواسته جلسه نهایی دادگاه یکی از این دو خبرنگار برگزار شد و الهه محمدی همه اتهاماتش را رد کرد.

رئیس انجمن روزنامه نگاران آلمان (DJV) با اعلام اینکه این انجمن روز چهارشنبه ۲۶ ژوئیه (۴ مرداد) خواستار آزادی الهه محمدی و نیلوفر حامدی شده است، اعلام کرد: «این دو خبرنگار وظیفه خود را انجام دادند و این ربطی به جاسوسی ندارد. از قوه قضاییه ایران می‌خواهیم این دو خبرنگار را از همه اتهاماتی که به آنها وارد کرده است، تبرئه کند.»

پیش از این وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نیلوفر حامدی و الهه محمدی را وابسته به سرویس‌های جاسوسی غربی معرفی کرده بود که “در برخی کشورها، دوره‌های براندازی و جنگ‌های ترکیبی دیده‌اند”؛ اتهامی که البته از سوی هر دو خبرنگار رد شده است.

نیلوفر حامدی در آخرین جلسه دادگاهش که روز گذشته برگزار شد، گفته بود، به عملکردش به عنوان روزنامه‌نگار افتخار می‌کند.

الهه محمدی نیز در آخرین جلسه رسیدگی به پرونده‌اش که روز چهارشنبه ۴ مرداد برگزار شد، تمامی اتهاماتش را رد کرد و در پاسخ به اتهام جاسوسی گفت: «۱۵ سال است که خبرنگارم و در تمام طول زمان کار حرفه‌ای‌ام، غیر از اینکه حرف مردم را بزنم و قدمی در راه بهتر شدن زندگی‌شان بردارم، هیچ کار دیگری نکرده‌ام. من هیچ ارتباطی با هیچ دولت خارجی‌ نداشته‌ام و افتخار می‌کنم که در کنار مردم ماندم تا صدایشان باشم.»

سعید پارسائی، همسر الهه محمدی در صفحه توییتر خود با بیان اینکه جلسه دادگاه بر خلاف درخواست آنان بصورت “غیرعلنی” برگزار شده است، اظهار امیدواری کرد که “صدور رای نهایی با توجه به این دفاعیات، موجبات آزادی الهه محمدی را فراهم کند”.

روز گذشته نیز محمدحسین آجورلو، همسر نیلوفر حامدی در توئیتی نوشته بود، با توجه به پایان رسیدگی به پرونده، “منتظر صدور حکم در روزهای آینده هستیم.” 

نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه “شرق”، ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ پس از انتشار عکس و گزارشی از مهسا امینی و خانواده‌اش در بیمارستان کسری در تهران بازداشت شد.

 الهه محمدی نیز که به عنوان روزنامه نگار حوزه اجتماعی در روزنامه هم‌میهن فعالیت می‌کرد، پس از گزارش‌دهی از مراسم تشییع مهسا امینی در سقز، توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دستگیر شد.

بازداشت این دو خبرنگار انعکاسی جهانی داشت. جایزه امسال “لوئیس لاینس” برای وجدان و صداقت در خبرنگاری به نیلوفر حامدی و الهه محمدی به خاطر “تعهد راسخ برای پوشش خبرنگاری شجاعانه مسائل ایران و انعکاس وضعیت زنان، به ویژه مرگ مهسا امینی” اهدا شد.

بنیاد نیمن، بنیانگذار این جایزه درباره آنها نوشت: ‌«حامدی و محمدی زندگی خود را به خطر انداختند و در این راه آزادی‌شان را از دست دادند. آن‌ها می‌دانستند که ممکن است با خطر بزرگی روبرو شوند اما به گزارش‌دهی درباره مهسا امینی متعهد ماندند. خبرنگاران ایران به خاطر گزارش‌دهی درباره وضعیت و سرکوب در آنجا، روزانه با خطر جانی روبرو هستند.»

یونسکو نیز اردیبهشت امسال جایزه برتر آزادی مطبوعات (گیلرمو کانو) را به نرگس محمدی، نیلوفر حامدی و الهه محمدی اعطا کرد. 

بسیاری از نهادهای بین‌المللی دیگر نیز بازداشت و محاکمه این دو روزنامه نگار را محکوم کرده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.