نماینده چابهار در مجلس: دلیل موفقیت اسنپ و تپسی و فیلیمو و … دولتی نبودن آن ها است/ بازار فیلترشکن ها پنجاه هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد/ نمی‌شود رییس جمهور دنبال تیک آبی اینستاگرام باشد ولی پلتفروم ها را برای مردم مسدود کنیم

سه شنبه, 24ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

معین الدین سعیدی در گفت و گو با عصر ایران

نماینده چابهار در مجلس: دلیل موفقیت اسنپ و تپسی و فیلیمو و ... دولتی نبودن آن ها است/ بازار فیلترشکن ها پنجاه هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد/ نمی‌شود رییس جمهور دنبال تیک آبی اینستاگرام باشد ولی پلتفروم ها را برای مردم مسدود کنیم

برخی به دنبال ایجاد انحصار در فضای تولید و کسب و کار اینترنتی هستند.
 

نماینده مردم چابهار در مجلس در مورد سخنان حسین شریعتمداری در مورد مصادره پلتفرم های نظیر اسنپ،گفت: موفقیت پلتفرم های نظیر اسنپ، تپسی و فیلمیو و نظایر آنها این بوده است که نگاه دولتی در این پلتفرم ها حاکم نبوده است و تعدادی از جوانان خلاق با تکیه بر هوش و خلاقیت خودشان اینها را ایجاد کرده اند و الان هم همه گیر شدند.

 معین الدین سعیدی با بیان این مطلب به خبرنگار عصر ایران گفت: ممکن است در هر فعالیتی یکسری اشکالاتی وجود داشته باشد اما نمی شود اصل وجود چنین پلتفرم هایی را که برای مردم بسیار مشکل گشا بودند، نادیده گرفت. با دولتی کردن این پلتفرم ها صددرصد اینها را به محاق خواهیم برد و اثر گذاری خودشان را در جامعه از دست می دهند. استفاده از این پلتفرم ها  تجربه ای بوده که دنیا داشته است.

وی ادامه داد: ما بحث جدی تحت عنوان سرمایه گذاری خارجی داریم که اگر قرار باشد همه کسانی که در این حوزه ها سرمایه گذاری می کنند بیایند ساختار صرفا دولتی داشته باشند قطعا سرمایه گذار خارجی هم رغبت نخواهد کرد در چنین موضوعاتی سرمایه گذاری کند.

وی گفت: ما با فیلتر کردن؛ پلتفرم ها و دسترسی های مردم را دچار چالش کردیم؛ کسب و کارهای اینترنتی و بسیاری از مشاغلی که مردم با خلاقیت خودشان ایجاد کردند را دچار چالش کردیم و از آن طرف خودمان دسترسی کامل به این پلتفرم ها داریم حداقل حالا که نمی توانیم مشکلات این افراد را حل کنیم سنگ اندازی جدیدی برایشان ایجاد نکنیم و اجازه دهیم این جوانان خلاق  به فعالیت سالم و اصولی خودشان ادامه دهند اگر اشکالی هم وارد باشد باید با نطارت اصولی‌ و کارشناسی آنها را مرتفع کنیم .

سعیدی تاکید کرد: از یک طرف شاهد بودیم بخش عمده افرادی که کسب و کارهای اینترنتی داشتند شغل شان را از دست دادند از طرف دیگر اگر با نگاه اقتصادی نگاه کنیم و برخی پازل ها را کنار هم قرار دهیم می بینیم گردش مالی پنجاه هزار میلیارد تومانی فیلتر شکن ها راه افتاده است  و قطعا اگر سرشاخه های این موضوع بررسی شود شاید به بسیاری از رانت های  این قصه نیز برگردد. نباید بیش از این پلتفرم های فضای مجازی را دچار محدودیت کنیم.

وی افزود: وقتی ما دسترسی مردم را علی رغم قول های انتخاباتی خودمان به پلتفرم ها محدود کردیم حداقلش این است که خودمان هم استفاده نکنیم. نمی شود ما و رییس جمهور به دنبال تیک آبی در اینستاگرام و توئیتر باشیم و در این فضا فعالیت کنیم و بعد برای مردم محدودیت ایجاد کنیم.  

ما می دانیم مردم با فیلتر شکن می توانند به این پلتفرم ها دسترسی داشته باشند  و فقط فضا را برای کاسبی پنجاه هزار میلیارد تومانی فیلتر شکن ها فراهم می کنیم اگر چنین پلتفرم های نباید فعالیت در کشور داشته باشند قاعدتا خود ما مسئولان هم نباید استفاده کنیم.

سعیدی خاطر نشان کرد: خیلی از افراد به دنبال ایجاد انحصار در فضای تولید کشور هستند یک مدل آن را در خودروسازی می بینیم که هم مقام معظم رهبری روی آن انگشت گذاشته اند و هم قاطبه مردم بروی ان حساس شده اند. من نیت خوانی نمی کنم که پشت هر حرفی نیتی برای رانت و انحصار وجود دارد اما نتیجه این سخنان  قطعا منجر به انحصار می شود که در شرایط اقتصادی کشور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.