رییس اتاق بازرگانی: گزارش بدهند که در فصل اول سال، چه کرده اند؟

یکشنبه, 28ام خرداد, 1391
اندازه قلم متن

افزایش فشار بانکها بر واحدهای تولیدی

رییس اتاق بازرگانی ایران: فشار بیشتر بانک‌ها آن‌ها را به جایی نمی‌رساند و این کار حتی به صلاح بانک‌ها هم نیست.
محمد نهاوندیان در سیزدهمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق ایران با بیان اینکه یک فصل از سال تولید ملی،‌ کار و سرمایه ایرانی گذشت افزود: شایسته است در این سال که بر حمایت از کار و سرمایه ایرانی تأکید شده است، حداقل گزارش فصلی در سطح ملی در این خصوص داشته باشیم تا ببینیم در این فصل در این زمینه چه کرده ایم؟
رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در پایان فصل دستگاه های مسئول گزارشی ارائه کنند تا ببینیم وضعیت تولید ملی در صنعت، کشاورزی، نفت، معدن و سایر بخش ها چگونه است.
وی به ضرورت تجمیع این گزارش ها در سطح ملی اشاره کرد و گفت: اتاق بازرگانی ایران هم باید وظیفه خود را در این زمینه انجام دهد از این رو از همه تشکل ها و اتاق ها می خواهم تا گزارش های تفکیکی خود را در زمینه های مختلف ازجمله خودروسازی، قطعه سازی، صنعت منسوجات، صنایع غذایی و موارد دیگر تنظیم و ارائه کنند.
نهاوندیان همچنین با انتقاد از اینکه بانک‌ها تلاش می‌کنند برای وصول مطالبات معوق خود تولیدکنندگان را بیش از پیش تحت فشار قرار بگذارند، گفت: من باید اعلام کنم که فشار بیشتر بانک‌ها آن‌ها را به جایی نمی‌رساند و این کار حتی به صلاح بانک‌ها هم نیست.
وی با تاکید بر اینکه اجراییه صادر کردن کار را به جایی نمی‌رساند، گفت: همه باید بدانند کسانی که در سیستم بانکی تخلف کرده‌اند و به عمد بدهی خود را نمی‌پردازند حسابشان از اکثریت تولیدکنندگان جداست.
نهاوندیان همچنین بر لزوم اجرایی شدن یکسان‌سازی قراردادهای بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی برای ارائه تسهیلات تاکید کرد و گفت: بانک مرکزی مکلف شده ظرف شش ماه فرم‌های یکنواختی را برای عقود اسلامی البته با اعتبارسنجی مشتریان تهیه کند و امیدواریم این موضوع هرچه زودتر عملیاتی شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از گام های دیگری که برای تسهیل کار تولید در قانون بودجه ۹۱ برداشته شد، ادامه اجرای بند ۲۸ قانون بودجه پارسال بود که در آن تصریح شده؛ در مواردی که واحدهای تولیدی تقصیری نداشته اند بدهی های معوق آنها پنج سال به تعویق بیفتد.
وی افزود: این بحث در شورای پول و اعتبار مطرح و مقرر شد که امسال زودتر از پارسال به این مطلب پرداخته شود، از این رو مهلت دو هفته ای و کارگروهی هم که در آن اتاق عضو است تعیین شد.
نهاوندیان با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران در این باره فعال برخورد کرده است گفت: ضرورت تسریع در این خصوص مورد تأکید است و تقاضا داریم بانک ها همکاری کنند و اینکه به بهانه ابلاغ نشدن این بخشنامه برخی بانک ها فشار بر واحدهای تولیدی را بیشتر کنند ما را به جایی نمی رساند زیرا صلاح بانک ها هم در این است که واحدهای تولیدی ما کارشان به جریان بیفتد.
رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران همچنین با بیان این‌که باید براساس قانون بهبود فضای کسب و کار نماینده اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در همه مراحل تصمیم‌گیری حضور داشته باشد، گفت: این موضوع باید حداکثر تا سه ماه آینده عملیاتی شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: البته تصمیمی که اینگونه و با این فرایند گرفته شود حتماً ضمانت اجرایی بیشتر و زمینه تحقق بالاتری خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: در فضای امسال بیش از هر زمان دیگر به تعامل و همکاری نیاز داریم و باید در سال تولید ملی تصمیم های ما در حوزه های اقتصادی همراه با تعامل و همکاری باشد.
از: خبرآنلاین


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.