سرکوب دانشگاه؛ احضار دانشجویان دانشگاه بهشتی، اخذ تعهد در یاسوج

سه شنبه, 21ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن
 
در سال گذشته ۶۰ دانشجوی این دانشگاه با احکام انضباطی «دو ترم تعلیق با احتساب سنوات» و «محرومیت دائم ‌از تسهیلات رفاهی» محکوم شده‌اند.
در سال گذشته ۶۰ دانشجوی این دانشگاه با احکام انضباطی «دو ترم تعلیق با احتساب سنوات» و «محرومیت دائم ‌از تسهیلات رفاهی» محکوم شده‌اند.

در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری و قتل حکومتی «مهسا(ژینا)امینی»، فشارها بر نهاد دانشگاه به‌عنوان یکی از کانون‌های اصلی زنده نگاه داشتن این اعتراضات ادامه دارد.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور از احضار شماری از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در آستانه‌ی فرارسیدن سالگرد قتل حکومتی ژینا مهسا امینی به حراست کل دانشگاه خبر داده و نوشته است که این احضار با هدف «اخذ تعهد» از دانشجویان برای «حضور نیافتن در تجمعات اعتراضی احتمالی» انجام شده است.

بر اساس این گزارش دانشجویان احضار شده به حراست کل در حضور فردی که خود را به نماینده وزارت علوم معرفی کرده مجبور به امضای برگه تعهدنامه شده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور همچنین تایید کرده است که مقامات دانشگاه بهشتی همچنین دانشجویانی که جهت انجام کارهای اداری مربوط به فارغ‌التحصیلی به دانشگاه مراجعه کرده‌اند را به حراست ارجاع داده و در آنجا مجبور به دادن تعهدی مبنی بر شرکت نکردن در تجمعات دانشجویی و غیردانشجویی کرده‌اند.

یک منبع آگاه در دانشگاه بهشتی نیز به ایران‌وایر گفته است که دانشجویانی که در برابر امضای تعهدنامه از خود مقاومت نشان داده‌اند تهدید شده‌اند که در امور فارغ‌التحصیلی خود با مشکل مواجه خواهند شد.

پیش‌تر گزارش‌هایی از تماس نهادهای امنیتی با شماری از دانشجویان این دانشگاه با شماره‌های خصوصی منتشر شده بود.

 

سرکوب دانشجویان در دانشگاه یاسوج

منابع دانشجویی همچنین از سرکوب گسترده دانشجویان در دانشگاه یاسوج خبر می‌دهند.

بر اساس گزارشی که در شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر شده دستکم در سال گذشته ۶۰ دانشجوی این دانشگاه با احکام انضباطی «دو ترم تعلیق با احتساب سنوات» و «محرومیت دائم ‌از تسهیلات رفاهی» محکوم شده‌اند.

از میان این شصت تن حداقل برای ۱۰ نفر، حکم پیشنهادی «اخراج و ۵ سال محرومیت از تحصیل» صادر شده است.

چندین تن از دانشجویان این دانشگاه نیز حکم «تبدیل دوره روزانه به شبانه» دریافت کرده‌اند.

شورای صنفی دانشجویان کشور با تاکید بر «غیرقانونی بودن روند رسیدگی به پرونده‌های باز شده علیه دانشجویان» نوشته است: «در تمامی احکام صادر شده، دفاعیه دانشجویان پس از ابلاغ حکم اخذ شد و احکام بلافاصله پس از ابلاغ، به اجرا درآمده است. بسیاری از دانشجویان بصورت شبانه از خوابگاه اخراج شده‌اند و همه این اتفاق‌ها در عرض دو هفته در این دانشگاه رخ داده است.»

این نهاد صنفی در گزارش خود تایید کرده است که کمیته انضباطی و حراست دانشگاه یاسوج در جریان رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان برای آن‌ها  نه جلسه تفهیم اتهام تشکیل داده و نه دفاعیات آن‌ها را در صدور حکم دخیل کرده است.

بر اساس این گزارش بسیاری از اتهامات انتسابی، بدون ارائه سند و مدرک به دانشجویان منتسب شده و در بسیاری مواقع  نیز کاملا سلیقه‌ای بوده است.

این گزارش همچنین از نقش پررنگ ماموران حراست دانشگاه یاسوج برای پرونده سازی علیه دانشجویان پرده برداشته و نوشته است که کمیته انضباطی «چشم بسته» اتهامات دانشجویان را پذیرفته است.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور تصریح کرده است که پس‌ از اعلام عفو عمومی در ماه‌های پایانی سال گذشته پرونده‌ها و احکام صادر شده علیه دانشجویان در دانشگاه یاسوج نیز اغلب به حالت معلق درآمد اما این تعلیق احکام، تنها بصورت شفافی ابلاغ شد و هیچ حکم رسمی و مکتوبی در این زمینه به دانشجویان ارائه نشده است.

کمیته انضباطی شرط تخفیف در مجازات و‌ تعلیق آن را تعهد والد دانشجو مبنی بر عدم شرکت فرزندش در تجمعات عنوان کرده است.

فرآیند پیگیری پرونده‌ها بر اساس اطلاع منابع دانشجویی طی ماه‌های گذشته به کلی متوقف شده بود اما در آستانه سالگرد اعتراضات بیم آن می‌رود که از این احکام بعنوان اهرم فشار بر دانشجویان دانشگاه یاسوج استفاده شود.

بر اساس گزارش شورا دانشجویان این دانشگاه در وضعیت معلقی به‌سر می‌برند و دانشگاه به بهانه آنکه احکام «معلق» هستند، برای کوچترین اقدام دانشجویان، آنان را احضار کرده و ‌تهدید به اجرایی شدن حکم ‌می‌کند و گاهی نیز بدون هیچ توضیحی، بخشی از حکم را اجرایی می‌کند. بعنوان مثال برخی دانشجویان را از خدمات رفاهی یا اسکان محروم کرده است.

این گزارش تایید کرده است که وقایع رخ داده «تنها بخش کوچکی از سرکوب‌های صورت گرفته بر علیه دانشجویان » است. اقداماتی که عموما بدون پایبندی به قوانین آیین نامه آموزشی و انضباطی دانشگاه رخ داده است.

برخی از دانشجویان دانشگاه یاسوج تایید کرده‌اند که «در سامانه آموزشی این دانشگاه تعهدنامه‌ای برای تمامی دانشجویان قرار گرفته که دانشجو ملزم به تایید آن است و بر اساس آن متعهد می‌شود تا نسبت به «اعلام موضوع به خانواده خود» اعتراضی نداشته باشد. همچنین عنوان شده که دانشگاه حق ‌دارد تا هرگونه تخلف و رفتار خلاف شئونات دانشجو را به خانواده وی اطلاع دهد.»

این اقدام مقامات دانشگاه یاسوج مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز کمیته انضباطی بارها با خانواده دانشجویان یاسوج تماس گرفته و درخصوص کوچکتربن اقدامات دانشجو به آن‌ها گزارش داده و خانواده او را تهدید کرده است.

علی‌رغم افزایش فشارها بر دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور اما مقاومت مدنی دانشجویان همچنان ادامه دارد.

به دنبال جذب میثم مهدیار از اساتیدی که گفته می‌شود سابقه بازجویی از دانشجویان در جریان اعتراضات سال گذشته را دارد به جای مهدی خویی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه کلاس‌های او را تحریم کرده‌اند.

در بیانیه منتشر شده از سوی شماری از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی با اشاره به نزدیکی بازگشایی دانشگاه‌ها آمده است: « قرار است به زودی بر سر میز و صندلی‌هایی بنشینیم که نزدیک به یک قرن سنگر مبارزه در برابر ظلم، بی‌عدالتی و خودکامگی بوده‌اند. اما این بار تفاوت در این است که بندگان این ظلم پابرجا، هم‌پیمان شده‌اند تا این سنگر را از ما گرفته و خانه‌مان را به زندانی بدل سازند مطلوب خود و هم‌دستان‌شان. »

نویسندگان این بیانیه با اعتراض به اخراج اساتید این دانشگاه نوشته‌اند: « اساتید فرهیخته و آگاهمان را یکی پس از دیگری از این خانه می‌رانند و جایشان را به کسانی می‌دهند که با هر بار گام برداشتن در راهروهای دانشگاه، هستی و چیستی آن را تحقیر می‌کنند. حاکمیت به نابودی دانشگاه کمر بسته و در پی آن است تا پیکر نیمه‌جانی را که از سال‌های ننگین انقلاب فرهنگی صدها زخم برداشته به یک‌باره به جنازه‌ای سرد و بی‌روح بدل سازد.»

این دانشجویان با تاکید بر وضوح «‌‌عدم صلاحیت علمی و اخلاقی میثم مهدیار نوشته اند: «او کسی‌ست که با پرونده‌سازی بر علیه استاد محبوب و محذوفمان مهدی خویی، در پی آن بود تا در دل صاحبان قدرت جایگاهی برای خود دست و پا کند و جایگزین او شود.»

در پایان این بیانیه نیز آمده است به دلیل «بی‌توجهی دانشگاه به خواسته عموم دانشجویان مبنی بر حفظ اساتیدی همچون  دکتر مهدی خویی و دکتر آرمین امیر و همچنین مخالفت با ورود اساتید تهی از علم و اخلاق» عنوان شده که « در برابر این چندمین موج انقلاب فرهنگی یا بهتر بگوییم «فضاحت فرهنگی» مقاومت خواهیم کرد و به نشانه اعتراض به رویه موجود در جذب و اختصاص درس به میثم مهدیار، او را استاد خود ندانسته و در کلاس‌ درس او شرکت نخواهیم کرد.»

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.