گسترش کرونا در ایران؛ ۹۶۹ مبتلا و ۲۲ فوتی در یک هفته

یکشنبه, 2ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

گسترش کرونا در ایران؛ ۹۶۹ مبتلا و ۲۲ فوتی در یک هفته – DW – ۱۴۰۲/۷/۱

به ویژه افراد مسن در معرض خطر ابتلا به ویروس کووید-۱۹ هستند

وزارت بهداشت ایران از ۲۲ فوتی و ۹۶۹ مبتلای جدید در طول یک هفته گذشته خبر داد. وزیر بهداشت گسترش کووید-۱۹ در ایران را رد می‌کند، اما کارشناسان از افزایش آن خبر می‌دهند. سازمان جهانی بهداشت در مورد گسترش کرونا هشدار داد.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد که تنها طی یک هفته گذشته ۹۶۹ بیمار کووید-۱۹ در سطح کشور شناسایی و بستری شده‌اند و در همین بازه زمانی ۲۲ بیمار نیز جان خود را از دست داده‌اند. ۳۷ نفر نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

بر این اساس، مجموع بیماران کووید-۱۹ در ایران به ۷ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در طول ۷ روز گذشته (یکشنبه ۲۶ شهریور تا شنبه ۱ مهرماه)، ۲۲ نفر از بیماران کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۶ هزار و ۳۸۶ نفر رسیده است.

 تا کنون ۷ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۹۷۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

وزارت بهداشت ایران پس از مدت‌ها انتشار آمارهای هفتگی در مورد همه‌گیری کرونا را دوباره از سر گرفته است.

با این حال وزیر بهداشت جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۲۶ شهریورماه افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در ایران را رد کرد و گفت ویروس کووید-۱۹ در ایران از شکل همه‌گیری (پاندمی) خارج شده و به صورت موردی (آندمی) در مناطقی از کشور به صورت نوعی آنفلوآنزا خود را نشان می‌دهد.

پیش از این اما محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی کرونا در ایران را سه برابر آماری دانسته است که وزارت بهداشت به صورت رسمی اعلام می‌کند.

برخلاف اظهارات وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، سازمان جهانی بهداشت چندی پیش اعلام کرد که بر اساس مشاهدات این نهاد جهانی، شمار درگذشتگان و همچنین مراجعه ‌افراد بیمار به دلیل ابتلا به کرونا به مراکز درمانی رو به افزایش گذاشته است.

هشدار سازمان جهانی بهداشت

تدروس ادهانوم قبریسوس، رئیس این سازمان در ژنو گفت: «پیش از آغاز فصل زمستان در نیم‌کره شمالی شاهد افزایش نگران‌کننده کووید–۱۹ هستیم.»

به گزارش سازمان جهانی بهداشت مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به کرونا در خاورمیانه و آسیا نیز رو به افزایش گذاشته است.

همزمان با تکذیب وزیر بهداشت، مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو فعال کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمان اوج‌گیری همه‌گیری این ویروس در ایران، گفته است که «در حال حاضر موارد ابتلا به کووید در کشور در حال افزایش است.»

کارشناسان به ویژه به مراسم اربعین و سفر جمعی ایرانی‌ها به عراق اشاره کرده‌اند که زمینه مساعدی برای شیوع آنفلوآنزا و ویروس کووید-۱۹ است.

مینو محرز در این رابطه گفت که «زائران به ویژه آن‌هایی که در خانواده، افراد مسن یا دچار بیماری‌های زمینه‌ای دارند، باید ۳ تا ۵ روز پس از بازگشت از مراسم اربعین از ماسک استفاده کنند.»

شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز هفته گذشته به خبرگزاری ایسنا گفت که «پاندمی کرونا هنوز هم تمام نشده‌ و به همین دلیل با شروع فصل سرما، نگرانی از کرونا هم سر جای خود باقی است.»

او هشدار داد که «بیش از ۲۰ سویه و زیرسویه مختلف از کرونا در کشور در گردش است که حتی نام برخی از این زیرسویه‌ها را شاید خیلی‌ها نشنیده باشند.»

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت و ماریا کرک‌هوو، رئیس کارشناسان کووید-۱۹ این سازمان، به سالمندان و افرادی که بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای دارند توصیه کردند که بار دیگر خود را واکسینه کنند.

به گفته کرک‌هوو، واکسن‌های موجود باعث تولید ایمنی در مقابل سویه‌های جدید کرونا نیز می‌شوند. سویه‌های جدید مثل “BA.2.86” تحت نظر سازمان جهانی بهداشت قرار دارند. از این سویه تاکنون ۴۲ مورد در ۱۱ کشور مشاهده شده است.

واکسن جدید بایونتک از اواسط سپتامبر در آلمان

به گزارش وزارت بهداشت آلمان، واکسن جدید شرکت بایونتک که با سویه اومیکرون همخوان شده، از روز ۱۸ سپتامبر در مطب پزشکان سراسر کشور موجود است. این وزارتخانه افزود که هزینه واکسیناسیون در مطب‌ها نیز پرداخت می‌شود.

واکسن همخوان‌شده مدرنا هنوز مجوز دریافت نکرده است. در صورت صدور مجوز، این واکسن نیز در اختیار پزشکان و بیمارستان‌ها قرار خواهد گرفت و بیمه‌های درمانی هزینه آن را متقبل خواهند شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.