اعلام زمان دادگاه مهدی یراحی؛ طوفان توئیتری برای حمایت از او

پنجشنبه, 6ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

فاطمه سپهری، منتقد خامنه‌ای به دلیل وخامت حالش از زندان به بیمارستان منتقل شد. پنج‌شنبه شب در حمایت از مهدی یراحی طوفان توییتری برپا می‌شود. یک عکاس زن به دلیل توییتش به دو سال زندان و ممنوع‌الخروجی محکوم شد.

مهدی یراحی هنرمند زندانی

به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا، جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی یراحی، خواننده معترض روز ۲۴ مهرماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. 

مصطفی نیلی، وکیل مهدی یراحی این خبر را در شبکه ایکس (توییتر سابق) اعلام کرده است.

به همین مناسبت امشب پنج‌شنبه ۶ مهر ساعت ۲۰ به وقت ایران طوفان توییتری در حمایت از مهدی یراحی و ترانه او به نام “روسریتو” با هشتگ‌های #MehdiYarrahi #Roosarito به پا خواهد شد.

بنا بر گفته‌های پیشین مصطفی نیلی، مهدی یراحی به “فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویق مردم به فساد، ساخت و انتشار محتویات خلاف اخلاق و عفت عمومی و ترغیب و تحریک افراد به جرایم منافی عفت از طریق سامانه‌های رایانه‌ای” متهم شده است.

یراحی پس از انتشار ترانه “روسریتو” در تاریخ ۶ شهریور با یورش ماموران امنیتی به منزلش بازداشت شد. این هنرمند پیشتر به دلیل حمایتش از جنبش اعتراضی مردم از سوی دادستان عمومی تهران “ممنوع‌المعامله” شده بود.

انتقال فاطمه سپهری به بیمارستان

فاطمه سپهری، زندانی سیاسی منتقد علی خامنه‌ای، روز چهارشنبه ۵ مهرماه در پی وخامت حالش از زندان وکیل‌آباد مشهد به بیمارستان منتقل شد.

اصغر سپهری، برادر این زندانی سیاسی با انتشار ویدیویی در شیکه ایکس (توییتر سابق) ضمن اعلام این خبر گفت: «شب گذشته خواهرم به دلیل مشکلات قلبی به بهداری زندان منتقل شده و علیرغم حال نامساعد جسمی، به دلیل مخالفت مسئولین زندان از اعزام به بیمارستان محروم ماند. بعد از ظهر روزی جاری، در پی وخامت حال جسمانی به بیمارستان قائم مشهد منتقل شد.»

او در این ویدیو که مقابل اورژانس قائم در مشهد ضبط شده، همچنین خطاب به خامنه‌ای می‌گوید: «علی خامنه‌ای! تو که روضه از زندان‌های هارون می‌خوانی، از موس‌بن‌جعفرتون که بیگناه در زندان بود، خبر داری در زندان‌های خودتان چه خبر است؟ آره خبر داری، لعنت بر خامنه‌‌ای، مرگ بر خامنه‌ای.»

فاطمه سپهری از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد به اتهام  “همکاری با دول متخاصم” به ۱۰ سال حبس، از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی” به پنج سال حبس، “توهین به رهبری” به دو سال حبس و “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس محکوم شده بود. این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

خانم سپهری روز چهارشنبه ۳۰ شهریور سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در مشهد بازداشت و سپس به زندان وکیل‌آباد این شهر منتقل شد.

او یکی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای است و به دلیل امضای این نامه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم سپس در دادگاه تجدیدنظر به پنج سال حبس تعلیقی تبدیل شد.

پنج ماه بی‌خبری از ۸ شهروند کرد

کولبرنیوز خبر داده از سرنوشت هشت شهروند اهل بوکان که پنج ماه پیش بازداشت شده‌اند، اطلاعی در دست نیست. این افراد در روزهای ۲۶ و ۲۷ فروردین و یکی از آنها نیز در روز ششم اردیبهشت بازداشت شده‌اند.

در هنگام بازداشت به خانواده‌های آنها گفته شده که “جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه” منتقل می‌شوند اما خانواده‌هایشان همچنان نمی‌دانند که این افراد در حال حاضر کجا هستند و چه اتهاماتی به آنها نسبت داده شده است.

اسامی این افراد عبارت است از:  احمد مامزاد ۶۵ ساله، ابوبکر مامزاد ۵۳ ساله، سوران قاسمی ۲۸ ساله، پژمان سلطانی ۳۰ ساله، کاوه صالحی ۴۰ ساله، رزگار بابامیری ۴۲ ساله، جلیل مولودی و جوانمرد مام‌خسروی ۵۰ ساله.

بازگرداندن کامیار فکور به زندان اوین

فعال کارگری زندانی، کامیار فکور که ۱۲ شهریور به همراه چندین زندانی دیگر از زندان اوین به قزلحضار منتقل شده بود، مجددا به اوین بازگردانده شده است.

کولبرنیوز از قول  سروناز احمدی، همسر این زندانی نوشته که او روز چهارشنبه ۵ شهریور در تماس کوتاهی که داشته این خبر را به خانواده‌اش داده است.

سروناز احمدی پس از انتقال مجدد کامیار فکور به اوین موفق به دیدار کوتاهی با او شده است.

کامیار فکور روز ۱۲ شهریور امسال به همراه جعفر ابراهیمی و تعدادی دیگر از زندانیان اوین به زندان قزلحصار منتقل شدند. این کار با اعتراض و اعتصاب غذای این زندانیان روبرو شد. خبرگزاری هرانا پیشتر اعلام کرده بود که این زندانیان از روز چهارشنبه ۲۹ شهریور و به دستور رئیس زندان از تماس تلفنی و ملاقات با خانواده منع شدند.

کامیار فکور در تاریخ ۱۵ آبان‌ماه سال ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شد. او از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به هشت ماه حبس محکوم شد. هم‌چنین حکم تعلیقی محکومیت دو سال حبس او از بابت اتهام  “تشویش اذهان عمومی” در پرونده سال ۱۴۰۰ نیز به اجرا در آمده و به میزان حکم فعلی وی ۸ ماه اضافه شده است.

کامیار فکور و جعفر ابراهیمی، عضو کانون صنفی معلمان در پی شکایت اداره کل زندان‌های استان تهران با پرونده قضایی جدیدی مواجه شدند. اتهام مطروحه علیه این دو “اخلال در نظم و آسایش عمومی” و “توهین به مقامات و مامورین زندان” عنوان شده است.

دو سال زندان و ممنوعیت خروج به دلیل یک توییت

سایت دادبان خبر داده منیره منتظری، عکاس ساکن یزد از سوی دادگاه به دو سال زندان و ۱۰۰ ساعت انجام خدمات عمومی محکوم شده است. اتهامات او “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، توهین به مقام رهبری و تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

 او سال گذشته در جریان خیزش سراسری پس از نوشتن توییتی با این مضمون: «اگه تجمعی در یزد برگزار شد، من از دور تحسین میکنم. و برای امنیتشون هم که شده هیچی راجع بهش نمیگم :)» در روز ۶ مهرماه  بازداشت شد.

منیره منتظری علاوه بر این احکام، به عنوان مجازات تکمیلی به منع فعالیت در پیام رسان‌های خارجی به مدت دوسال، توقیف تلفن همراه به عنوان وسیله ارتکاب جرم به مدت دو سال، ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال پس از اتمام محکومیت و انجام خدمات عمومی در سازمان هلال‌احمر به مدت ۱۰۰ ساعت محکوم شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.