به شکنجه و رفتار ظالمانه و غیرانسانی با محمد صدیق کبودوند و دیگر مدافعان حقوق بشر پایان دهید

پنجشنبه, 18ام اردیبهشت, 1393
اندازه قلم متن

kabudvand
http://www.fidh.org/article15286

پاریس ـ ژنو، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ (۷ مه ۲۰۱۴) ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شکنجه و رفتار ظالمانه و غیرانسانی با آقای محمد صدیق کبودوند، مدافع حقوق بشر ایرانی و رییس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، که از سال ۱۳۸۶ حکم ۱۱ سال زندان را می گذراند، اطلاع یافته است.

در روز ۲۸ فروردین۱۳۹۳، آقای محمد صدیق کبودوند، و شمار زیادی از زندانیان عقیدتی دیگر، در بازرسی از بند ۳۵۰ زندان اوین به وسیله گارد زندان و نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به خارج از بند منتقل شدند. در روز ۱۵ اردیبهشت، آقای کبودوند به بند ۳۵۰ بازگشت. در این مدت، با وجود جراحت های شدید و نیاز آقای کبودوند به مراقبت پزشکی، ابتدا او را سه روز در سلول انفرادی حبس کردند. سپس او را به بهداری زندان منتقل کردند و او تا روز ۱۵ اردیبهشت در آنجا ماند، چون کبودی ها و آثار دیگر ناشی از ضرب و شتم روی بدن او آشکار بود، گرچه تمام زندانیان دیگر را تا روز ۱۱ اردیبهشت از سلول های انفرادی به بند ۳۵۰ بازگردانده بودند.

به گفته خانواده آقای کبودند که در روز ۱۵ اردیبهشت با او در زندان ملاقات کردند، ضرب و شتم باعث شکستگی ۳ دنده و ۲ انگشت از پای چپ، خونریزی کلیه، جراحت دست چپ و پشت سر آقای کبودوند شده است. با وجود این، آقای کبودوند از مراقبت مناسب پزشکی برخوردار نشده است. او در سال های گذشته در زندان بیماری های دیگری داشته است و دست کم سه بار دچار حمله مغزی شده است. گروه تحقیق سازمان ملل در باره حبس های خودسرانه در نشست ماه نوامبر ۲۰۱۲ (آبان ۱۳۹۱) خود حبس آقای کبودوند را خودسرانه اعلام کرد.

به علاوه، آقای بهنام ابراهیم زاده، فعال سندیکایی و فعال حقوق کودک، که در میان زندانیانی بود که مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به مدت دو هفته تا ۱۱ اردیبهشت به سلول انفرادی منتقل شده بود، روز ۱۳ اردیبهشت به دادسرا احضار شد، اما پس از آن به بند ۳۵۰ بازنگشته است و محل حبس او مشخص نیست.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر یادآوری می کند که دیگر مدافعان حقوق بشر که مورد ضرب و شتم قرار گرفتند از این قرار هستند: عبدالفتاح سلطانی، سعید متین پور، حسین رونقی ملکی، و امید بهروزی. دو نفر اول چند روز به سلول انفرادی منتقل شده بودند. آنها نیز دچار جراحت هایی شده اند و نیازمند مراقبت پزشکی هستند.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر به شدت رفتار ظالمانه و غیرانسانی دولتمردان ایران را با آقایان کبودوند، ابراهیم زاده، سلطانی، متین پور، رونقی ملکی و بهروزی محکوم می کند. به علاوه، برنامه نظارت از دولتمردان ایران می خواهد فوری مراقبت پزشکی کافی در اختیار این و دیگر زندانیان عقیدتی قرار دهند، به رفتار ظالمانه و غیرانسانی با آنها پایان دهند و آنها و دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند.
متن انگلیسی در پیوست یا در اینجا: http://www.fidh.org/article15284

 جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر):

lddhi@fidh.org

فیس بوک
http://www.facebook.com/lddhi.fidh

Twitter: @fidh_fa


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.