کشته شدن امدادگران خارجی در حمله‌‌ای هوایی به نوار غزه

سه شنبه, 14ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

کشته شدن امدادگران خارجی در حمله‌‌ای هوایی به نوار غزه – DW – ۱۴۰۳/۱/۱۴

توزیع غذا در رفح

سازمان خیریه “آشپزخانه مرکزی جهانی” اعلام کرده که شماری از امدادگران خود را در “حمله هوایی ارتش اسرائیل” به نوار غزه از دست داده است. به گفته این سازمان، خودروهای تیم امدادی پس از توزیع غذا هدف حمله قرار گرفته‌اند.

سازمان امدادی “آشپزخانه مرکزی جهانی” (World Central Kitchen) می‌گوید، هفت تن از همکاران خود را در حمله‌ای که ظاهرا توسط اسرائیل در نوار غزه انجام شده از دست داده است.

در فیلمی که در بیمارستان الاقصی در دیرالبلح گرفته شده پنج جسد دیده می‌شود. چند تن از آنان لباس محافظ با لوگوی این سازمان را پوشیده‌اند.

پیش از این شمار امدادگران خارجی کشته‌شده چهار تن اعلام شده و گفته شده بود که آنان همراه با راننده فلسطینی‌شان کشته شدند.

اما طبق آخرین اطلاعیه‌ای که سازمان “آشپزخانه مرکزی جهانی” (WCK) از جمله در شبکه اکس منتشر کرد، شمار همکاران کشته شده هفت تن اعلام شده است.

به گفته این سازمان، ملیت آن‌ها استرالیایی، لهستانی، بریتانیایی و فلسطینی اعلام شده و یک نفر نیز تابعیت آمریکایی‌−کانادایی داشته است.

این سازمان حمله مورد نظر را “واقعه‌ای غم‌انگیز” خوانده و تأکید کرده که امدادگران خدمات بشردوستانه و غیرنظامیان هرگز نباید هدف واقع شوند.

پاسپورت‌های خونین سه همکار سازمان امدادی "آشپزخانه مرکزی جهانی"

پاسپورت‌های خونین سه همکار سازمان امدادی “آشپزخانه مرکزی جهانی”عکس: Abdel Kareem Hana/AP/dpa/picture alliance

ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه اول آوریل در پیام‌رسان تلگرام نوشت که “تحقیقاتی اساسی در بالاترین سطح را برای بررسی این حادثه غم‌انگیز به جریان انداخته است.”

کشته شدن قربانیان “پس از توزیع کالاهای امدادی”

محمود ثابت از هلال احمر فلسطینیان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، امدادگران پیش از آن که خودروهای حامل آن‌ها هدف واقع شود در نوار غزه کالاهایی که با کشتی از قبرس رسیده بود را خالی کرده بودند.

حدود ۴۰۰ تن ماده غذایی و سایر مایحتاج اولیه در چارچوب کمکی که امارات متحده عربی و سازمان “آشپزخانه مرکزی جهانی” سازمان‌دهی کرده‌اند روز دوشنبه به نوار غزه رسید.

“آشپزخانه مرکزی جهانی” سازمانی خیریه است که در سال ۲۰۱۰ توسط سرآشپز خوزه آندرس با هدف کمک‌های غذایی در بلایای طبیعی تأسیس شد.

آندرس شامگاه دوشنبه در شبکه اکس نوشت که این گروه “چند خواهر و برادر” خود را در “حمله ارتش اسرائیل” از دست داده است.

او از دولت اسرائیل خواست تا از “کشتار کور” دست بردارد: «این کشور باید از محدودسازی کمک‌های بشردوستانه، کشتن غیرنظامیان و امدادگران و استفاده از غذا به عنوان سلاح دست بردارد.»

در اطلاعیه سازمان “آشپزخانه مرکزی جهانی” نوشته شده که تیم آن‌ها با دو خودروی زرهی و یک خودروی دیگر که نام سازمان بر آن نوشته شده بود حرکت می‌کرد.

همچنین آمده است: «با این که این اقدام با ارتش اسرائیل هماهنگ شده بود وقتی کاروان دیرالبلح را پس از خالی کردن ۱۰۰ تن کمک غذایی ترک می‌کرد هدف قرار گرفت.»

خطرات موجود مانع کار سازمان‌های امدادی می‌شود

اسرائیل اونروا، مهم‌ترین آژانس وابسته به سازمان ملل متحد در امدادرسانی به فلسطینیان را از کمک به شمال نوار غزه منع کرده است.

سایر سازمان‌‌های خیریه هم اعزام کاروان‌های امدادی به نوار غزه را خطرناک خوانده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که نیروهایش تلاش‌های جامعی به خرج داده‌اند تا انتقال ایمن کمک‌های غذایی و بشردوستانه به نوار غزه را ممکن سازند و در این مسیر همکاری نزدیکی با سازمان “آشپزخانه مرکزی جهانی” داشته‌اند.

این سازمان که کارش فراهم کردن غذا برای افراد نیازمند در بحران‌هاست می‌گوید، در ماه‌های گذشته طی ۱۷۵ روز ۴۲ میلیون وعده غذایی در نوار غزه توزیع کرده است.

“آشپزخانه مرکزی جهانی” در شبکه اکس اعلام کرد که همکارانش روزانه در سراسر غزه مشغول کارند تا به فلسطینیان غذا برسانند: «بیش از ۶۰ آشپزخانه ما در جنوب و مرکز نوار غزه هر روز هزاران وعده غذایی می‌پزند.»

از: دویچه وله

 

 
 

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.