ابراز خشم جو بایدن و شماری از مقام‌های اروپایی از حملۀ اسرائیل به غزه که منجر به کشته شدن ٧ امدادگر شد

چهارشنبه, 15ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

تصویری از چند فلسطینی که جسد یک کارمند خارجی «آشپزخانه مرکزی جهانی» را به بیمارستانی در نوار غزه منتقل می کنند.

تصویری از چند فلسطینی که جسد یک کارمند خارجی «آشپزخانه مرکزی جهانی» را به بیمارستانی در نوار غزه منتقل می کنند. © Ramadan Abed / Reuters

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و شماری از مقامات اروپایی از جمله جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا و نیز آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، از کشته شدن ٧ امدادگر خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» در جریان حمله هوایی اسرائیل به غزه انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ٢ آوریل، اعلام کرد که از حمله هوایی اسرائیل به غزه که منجر به کشته شدن ۷ امدادگر سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» (WCK) شده، «خشمگین و دل‌شکسته» است.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنین از اسرائیل خواست تا برای محافظت از امدادگران تلاش بیشتری انجام دهد.

جو بایدن در ادامه تأکید کرد: «تحقیقات اسرائیل دربارۀ این حادثه باید سریع و مسئولانه باشد و یافته‌های آن نیز باید در اختیار عموم قرار گیرد».

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «این درگیری یکی از بدترین درگیری‌های سال‌های اخیر از نظر شمار امدادگرانی است که کشته شده‌اند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن گفته است که اسرائیل به اندازۀ کافی برای محافظت از امدادگران یا غیرنظامیان در غزه اقدام نکرده است.

جو بایدن تصریح کرد: «ایالات متحده به طور مکرر از اسرائیل خواسته است عملیات نظامی خود علیه حماس را از عملیات بشردوستانه تفکیک کند تا از کشته شدن غیرنظامیان جلوگیری شود».

وی همچنین اعلام کرد که ضمن ابراز تسلیت به خوزه آندرس بنیانگذار «آشپزخانه مرکزی جهانی»، از تلاش‌های بی‌وقفه و قهرمانانۀ این گروه برای رساندن غذا به مردم گرسنه در سراسر جهان قدردانی کرده است.  

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که «در پی حملات هوایی ویرانگر اسرائیل که به کشته شدن امدادگران خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» منتهی شد، شمار امدادگران کشته شده در جریان این درگیری به ١۹۶ نفر رسیده که ۱۷۵ نفر از آنها از کارکنان سازمان ملل بوده‌اند».

همزمان جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که از کشته شدن ۷ امدادگر سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» در پی حملۀ هوایی اسرائیل به غزه، «وحشت‌زده» شده است.

جوزپ بورل افزود: «ما خواهان تحقیقات کامل دربارۀ این حادثه هستیم و تعهد اسرائیل به قوانین بین‌الملل حقوق بشر برای حفاظت از جان امدادگران و کارکنان بشردوستانه را یادآوری می‌کنیم».

به گزارش خبرگزاری رویترز، هفت کارمند خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» که در پی حملۀ هوایی به کاروانشان در غزه کشته شدند، شهروندان استرالیا، بریتانیا، لهستان، فلسطین و یک شهروند دوتابعیتی آمریکایی و کانادایی بوده‌اند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل پیش‌تر گفته بود که این حمله غم‌انگیز و ناخواسته و غیرعمدی بوده و ارتش اسرائیل متعهد شده است که تحقیقات مستقلی را در این زمینه انجام دهد.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.