جنبش فتح: ایران در پی هرج و مرج در کرانه باختری است

پنجشنبه, 16ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

جنبش فتح: ایران در پی هرج و مرج در کرانه باختری است – DW – ۱۴۰۳/۱/۱۵

شهر غزه

سازمان فتح جمهوری اسلامی را به تلاش برای ایجاد هرج و مرج در کرانه باختری متهم کرد. این سازمان که کنترل این منطقه را در دست دارد گفت، اجازه سوءاستفاده از “آرمان”های فلسطینی را نمی‌دهد و با هر “مداخله خارجی” مقابله می‌کند.

سازمان فتح  که رهبری تشکیلات خودگردان فلسطینی و کنترل کرانه باختری را در دست دارد روز چهارشنبه ۱۵ فروردین (سوم آوریل) در بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی به دنبال ایجاد هرج و مرج در کرانه باختری رود اردن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سازمان گفت، اجازه نمی‌دهد “آرمان مقدس” و “خون فلسطینی‌ها مورد سوءاستفاده” قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: خبرگاه؛ دیدار اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس با قالیباف

در بیانیه فتح آمده است که با “هرگونه مداخله خارجی” که با هدف “تضعیف نیروهای امنیتی یا نهادهای ملی” صورت گیرد مقابله خواهد شد.

جمهوری اسلامی هنوز واکنشی نسبت به این بیانیه نشان نداده است. اسرائیل ایران را به حمایت از گروه‌های افراطی مانند حماس در نوار غزه متهم می‌کند و می‌گوید، حماس در کرانه باختری رود اردن نیز حضور دارد.

حکومت ایران حمایت از حماس را هیچگاه رد نکرده است.

یکی از سوالات مهم پس از پایان جنگ غزه این است که تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس چه نقشی در نوار غزه بازی خواهد کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا در ماه جاری به “عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل” رای دهد. در صورت پذیرفته شدن این عضویت فشار جهانی برای پذیرش راه حل دو کشوری از سوی اسرائیل افزایش می‌یابد.

تشکیلات خودگردان و حماس رقیب یکدیگرند. حماس تا زمان حمله هفتم اکتبر به اسرائیل کنترل نوار غزه را در دست داشته است. فتح کرانه باختری را کنترل می‌کند و از سوی جامعه جهانی حمایت می‌شود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.