افزایش پی در پی قیمت سکه و ارز، صداوسیما مجاز به اعلام خبر نیست

چهارشنبه, ۷ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

خبرگزاری ها گزارش از افزایش مداوم قیمت سکه و ارز میکنند: در آستانه‌ی اجرای تحریم نفتی اروپا علیه ایران قیمت سکه و ارز به شدت بالا رفت. سایت خبری بازتاب گزارش داد که «بر اساس برخی خبرهای غیررسمی» شبکه‌های صداوسیما مجاز به اعلام خبر افزایش قیمت‌های طلا و ارز نیستند.

روز سه شنبه (۶ تیر / ۲۶ ژوئن) نوسانات ارزی و قیمت سکه‌ی طلا از مهم‌ترین اخبار اقتصادی سایت‌های خبری ایران بودند. به گزارش سایت “بازتاب امروز”، قیمت سکه‌ی بهار آزادی با ۱۲ هزار تومان افزایش نسبت به روز دوشنبه (۵ تیر)، بار دیگر از مرز ۷۱۰ هزار تومان گذشته است.

بازتاب نوشت: «نکته جالب توجه این که امروز (سه شنبه) صبح در یکی از شبکه‌های تلویزیون، گوینده‌ی صدا وسیما با چنان شور و حالی خبر از کاهش قیمت‌های طلا و ارز به بینندگان داد که دهان مخاطبان از تعجب باز ماند.»

این سایت خبری در ادامه می‌افزاید: «پس از افزایش چند هزار تومانی قیمت سکه، دیروز (دوشنبه) تنها دو هزارتومان از قیمت سکه کم شد و در نهایت هم به پایین‌تراز ۷۰۰ هزار تومان نرسید، اما چند ساعت قبل (در روز سه شنبه) بار دیگر قیمت طلا و ارز اوج گرفته و هم اکنون قیمت سکه به ۷۱۴ هزار تومان رسیده است».

بازتاب همچنین نوشت که «بر اساس برخی خبرهای غیررسمی» شبکه‌های صدا و سیما مجاز به اعلام خبر افزایش قیمت‌های طلا و ارز نیستند.

علاوه بر سکه، قیمت ارز نیز در حد قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. روز سه شنبه (۶ تیر) قیمت دلار به ۱۹۲۰ تومان و یورو به ۲ هزار و ۴۲۰ تومان رسید. یورو نسبت هفته‌ی گذشته نزدیک به ۱۴۰ تومان افزایش یافته و دلار نیز افزایشی ۱۱درصدی داشته است.

کارشناسان علت نوسانات قیمت ارز و سکه در ایران را عوامل گوناگون،‌ از جمله نوسان قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی و همچنین به اجرا گذاشتن تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران می‌دانند. این تحریم‌ها که در ماه ژانویه سال جاری تصویب شدند و در روز یکم ژوییه (۱۱ تیرماه) به اجرا گذاشته می‌شوند، از هم اکنون باعث کاهش درآمد نفتی ایران و بی‌ثباتی اقتصادی در این کشور شده‌اند.

سکه‌های پیش فروش شده

به گزارش خبرگزاری مهر از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه سکه وارد بازار ایران شده است. بر اساس این گزارش، بانک مرکزی ایران در سال گذشته در مجموع ۳ میلیون قطعه سکه روانه‌ی بازار کرده بود. از آنجایی که هنوز نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه سکه‌ی پیش‌فروش‌شده توسط بانک مرکزی به خریداران تحویل داده نشده، انتطار می‌رود که در سال جاری دست کم دو برابر سال قبل سکه وارد بازار شود. دور جدید عرضه‌ی سکه توسط بانک مرکزی از سوم مرداد آغاز می‌شود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.