گزارش سازمان جهانی هواشناسی از وضعیت سیل و خشکسالی در ایران

یکشنبه, 23ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

سازمان جهانی هواشناسی در گزارش اقلیمی منطقه آسیای خود به برخی مخاطرات جوی و رویدادهای شدید آب و هوایی ایران در سال گذشته پرداخته است.

به گزارش ایسنا، گزارش سازمان هواشناسی که وضعیت اقلیمی قاره آسیا و برخی رخدادهای شدید آب و هوایی آن در سال ۲۰۲۳ را بررسی می‌کند، تعدادی از رویدادهای شدید آب و هوایی ایران در سال گذشته را نیز بررسی کرده است. از جمله رخدادهای شدیدی که در این گزارش آمده است می‌توان به سیل آستارا، خشکی تالاب هامون، طوفان‌های گردوخاک جنوب شرق و پیامدهای باد «لوار» اشاره کرد که به برخی چالش‌های آن نیز اشاره شده است.

در بخش دیگری از گزارش به بارندگی کمتر از حد نرمال در بیشتر مناطق ایران اشاره و عنوان شده است که کم‌بارشی سبب بروز سومین خشکسالی متوالی و گسترده در کشور شده است.

این گزارش همچنین به خشک شدن تالاب هامون و وقوع توفان‌های گرد و خاک در منطقه اشاره و عنوان کرده است: در اواسط شهریور ماه، طوفان گرد و غبار بخش‌هایی از جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان را درنوردید و مشکلاتی برای سلامتی به همراه داشت.

در ادامه گزارش امده است: وزش باد شدید در جنوب شرق ایران از ۱۸ تا ۲۵ شهریور ماه باعث وقوع طوفان گرد و خاک و جراحات و بستری شدن تعدادی در بیمارستان شد.

این گزارش می افزاید: باد لوار و  گرد و خاک ناشی از خشک شدن تالاب هامون، منطقه را تحت تاثیر قرار داده و اثرات نامطلوبی بر سلامتی، تعطیلی مدارس، خطرات حمل و نقل و خسارت به محصولات وارد کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، بخشی از این گزارش به سیل آستارا پرداخته و عنوان کرده است:  ۲۲۰ میلیمتر باران طی ۱۲ ساعت در آستارا سبب بروز سیلاب و بروز خسارت زیادی شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.