چهار تشکل صنفی فرهنگیان: پیش‌نویس اساسنامه صندوق ذخیره را منتشر کنید

چهارشنبه, 26ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن
 
چهار تشکل صنفی فرهنگیان با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواستار انتشار متن پیش‌نویس اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان شدند
چهار تشکل صنفی فرهنگیان با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواستار انتشار متن پیش‌نویس اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان شدند
 

چهار تشکل صنفی فرهنگیان با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواستار انتشار متن پیش‌نویس اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان شدند. در این بیانیه که در کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هم منتشر شده از رضا مرادصحرایی، وزیر آموزش و پرورش که هم‌زمان رییس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان  هم هست، خواسته‌اند تا پیش نویس اساسنامه این صندوق را منتشر کنند. متن کامل نامه این چهار تشکل را در ادامه بخوانید:

«جناب آقای دکتر رضا مراد صحرائی

وزیر محترم آموزش و پرورش و ریاست هیات امناء صندوق ذخیره فرهنگیان

سلام و احترام؛ با عنایت به اظهارات حضرت‌عالی در جلسه با ریاست محترم قوه قضاییه به مناسبت بزرگداشت مقام معلم، مبنی بر تدوین اساسنامه جدید برای صندوق ذخیره فرهنگیان؛ ضمن اینکه در تدوین اساسنامه جدید انتظار می‌رود نخست: ‌تغییرات احتمالی صد‌درصد به نفع اعضای صندوق ‌باشد و سپس ‌پیش نویس تهیه شده منتشر شود؛ انجام مراحل زیر با تاکید موکد در این خصوص ‌مورد درخواست است:

اول: نظر به این‌که کلیه دارایی‌های منقول و غیرمنقول صندوق ذخیره فرهنگیان و ارزش افزوده مربوطه‌، حاصل سرمایه‌گذاری معلمان عضو این صندوق از بدو تاسیس تاکنون است، بنابراین هرگونه اساسنامه‌ای که تعلق کامل این دارایی‌ها به اعضای صندوق را مخدوش نماید، با اعتراض شدید اعضا مواجه شده و مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

دوم: کلیه دارایی‌های صندوق و ارزش افزوده مربوطه در قالب تخصیص سهام ارزش مالکانه حق مسلم فرهنگیان عضو صندوق از بدو تاسیس تاکنون بوده‌ [است.] انتظار می‌رود، تکمیل فرآیند آن بدون تعلل و تاخیر، در اسرع وقت انجام پذیرد تا بیش از این موجب تکدر خاطر همکاران عضو نشود.»

این نامه به امضای «محمدتقی فلاحی»، دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران، «طاهره نقی‌یی»، دبیرکل سازمان معلمان ایران، «صفر اسلامی»، دبیرکل انجمن اسلامی معلمان، «فرج کمیجانی»، دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی رسیده است.

بانک سرمایه یکی از زیر مجموعه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان

بانک سرمایه یکی از زیر مجموعه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان محسوب می‌شود. پرونده فساد در بانک سرمایه که متهمان آن با اتهام «اخلال در نظام بانکی» در «مجتمع قضایی ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی» مدت‌ها در صف رسیدگی قرار داشتند، در پی کشف سوءاستفاده‌ مالی بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان در «صندوق ذخیره فرهنگیان» در سال ۱۳۹۵ مطرح شد.

برخورد با عاملان این «اخلال در نظام بانکی» سه سال بعد، هم‌زمان با داد‌و‌قال قو‌‌ه‌قضاییه در مبارزه با «مفسدین اقتصادی» به تیتر نخست رسانه‌ها تبدیل شد. اما هیچ‌وقت سرنوشت متهمان و محکومان مشخص نشد. اسنادی که «ایران‌وایر» پیشتر در خصوص برخورد قوه‌قضاییه با «دانه‌درشت‌های» فساد اقتصادی نشان می‌داد که عاملان فساد بانک سرمایه که در دادگاه محکومیت دریافت کرده بودند، با حمایت و روابط «غلامحسین محسنی‌اژه‌ای»، معاون وقت قوه‌قضاییه و رییس کنونی این ارگان، از مجازات رها شده‌اند.

این در‌حالی‌‌ست که عدم شفافیت قوه‌قضاییه مشخص نکرده تکلیف بدهی‌ها و برداشت‌های سنگین مالی به کجا رسیده است. دادگاه‌های نمایشی پایان یافت، محکومان از مجازات گریختند و در این میان معلمان معترض، به زندان افتادند.

دو مدیر ارشد بانک سرمایه با ۳۲ سال حبس، اما آزاد

در اسناد ایران‌وایر که به امضای «برخی قضات مستقل» قوه‌قضاییه رسیده است، نام دو مدیر محکوم بانک سرمایه خودنمایی می‌کند. «پرویز کاظمی»، رییس هیات‌مدیره بانک سرمایه و «علیرضا حیدرآبادی»، مدیرعامل این بانک طبق اخبار و اسناد ایران‌وایر، در مجموع به ۳۲ سال حبس محکوم شده‌اند، اما بدون سپری کردن مجازات خود آزاد هستند.  

پرویز کاظمی در این پرونده به نقش داشتن در پرداخت «۴۶ فقره تسهیلات خارج از ضوابط و غیرمجاز» به مبلغ حدود دو و نیم میلیارد تومان به شرکت‌ها و اشخاص متهم شد که بنا به متن کیفرخواست، ۴۱ فقره از آن‌ها «مجهول‌الوصول» بوده است. کاظمی در یکی از جلسات دادگاه تایید کرد که مبلغ ۳۰ میلیون یورو به حساب همسرش واریز شده است، اما در‌عین‌حال آن مبلغ را «حق مشاوره به یک شرکت کره‌ای» نامید.

در دوران ریاست «محمود احمدی‌نژاد» بر دولت، او هنگام معرفی کاظمی به مجلس برای اخذ رای اعتماد گفته بود که «خدا کاظمی را به من معرفی کرده است»، اما کاظمی نخستین وزیری بود که بر سر اختلاف با احمدی‌نژاد از کابینه اخراج شد و ردای وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی دولت نهم را از تن درآورد. 

پرویز کاظمی در پرونده بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. اما در اسناد ایران‌وایر آمده است کاظمی در تاریخ ۳۱فروردین۱۳۹۸ وارد زندان شد و ۱۵مهر۱۳۹۸ با تامین قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی آزاد شد. کاظمی باوجودی که از ۲۰ سال حبس تنها چند ماه را در زندان گذراند، ۷۶ روز نیز غیبت از حبس داشته است. 

پرونده بانک سرمایه پس از سوءاستفاده مالی از «صندوق ذخیره فرهنگیان» مطرح شد. در‌حال‌حاضر اکثریت سهام بانک سرمایه یعنی ۴۷درصد، متعلق به این صندوق است. 

صندوق ذخیره فرهنگیان در سال‌های اخیر چالش‌های زیادی داشته و چگونگی حضور نماینده معلمان در هیات‌مدیره آن، یکی از دلایل سلسله اعتراضات معلمان بوده است. 

با برملا شدن این فساد، موضوع رسیدگی به پرونده متهمان آن تا مدت‌ها در فهرست اظهارنظرهای مسوولان جمهوری اسلامی ازجمله «احمد جنتی»، دبیر شورای نگهبان و همین‌طور غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگو وقت قوه‌قضاییه بود که گفته بود: «تاکنون این مقدار تخلف را به صورت یکجا در مورد یک بانک ندیده‌ام.»

از سوی دیگر علاوه‌بر وعده‌های مسوولان قوه‌قضاییه مبنی‌بر برخورد با مسببان این فساد، با مطرح شدن فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان و برجسته‌کردن ارتباط «شهاب‌الدین غندالی»، مدیرعامل وقت صندوق ذخیره فرهنگیان و محمد امامی، تهیه‌کننده سریال شهرزاد، موضوع دیگری مطرح شد؛ آنچه از سوی افکار عمومی در این جمله خلاصه می‌شد که «تهیه‌کننده سریال شهرزاد، پول معلمان را به جیب هنرمندان ریخت.»

این فضا با به راه افتادن کمپینی تحت‌عنوان «نه به شهرزاد» داغ‌تر شد که توسط «نادر فتوره‌چی»، مترجم، علیه محمد امامی به راه افتاده بود. گرچه محمد امامی از نادرفتوره‌چی به‌دلیل راه‌انداختن این کمپین شکایت کرد، اما گرفتاری خودش در سیستم قضایی که همچنان ادامه دارد، پیچیده‌تر از آن بود که بتواند این موضوع را پیگیری کند.

سوءاستفاده از ماجرای بانک سرمایه و فساد صندوق ذخیره فرهنگیان در ادبیات نمایندگان دادستان به هنگام قرائت کیفرخواست و برافروختن آتشی که در آن به نگرانی معلمان دامن زده می‌شد، به دفعات قابل لمس است. برای نمونه، رسول قهرمانی نماینده دادستان،‌ خطاب به محمد امامی در دادگاه گفت: «شما فقط بانک سرمایه را خالی نکرده‌اید، بلکه صندوق ذخیره فرهنگیان را نیز خالی کردید، این در‌حالی‌ست که خیلی از سپرده‌گذاران بانک سرمایه از معلمان هستند.»

جزییات این گزارش تفصیلی ایران وایر را اینجا بخوانید.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.