مهدی نصیری: کدام قدرت معنایی؟!  

پنجشنبه, 31ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

مهدی نصیری

در حاشیه سخنان اخیر دکتر ظریف

آقای دکتر ظریف که او را انسانی پاک‌دست، پاک‌نیت و از جهات گوناگون قابل ستایش می‌دانم، در اظهارت اخیرشان در تلویزیون مطالبی را در باره برجام و پیام معنایی انقلاب و جریان مقاومت گفتند که لازم دانستم نکاتی را مطرح کنم:

۱. تلاش‌های دولت آقای روحانی با محوریت آقای دکتر ظریف برای حل بحران هسته‌ای ایران و تصویب برجام بر مردم ایران پوشیده نیست و آنچه آقای ظریف در اظهارات اخیر در باره برجام و دروغ‌پراکنی‌های اصولگرایان علیه آن گفت، کاملا درست و صحیح بود؛ اما به نظرم این نکته نیز بر مردم و جامعه ایران پوشیده نیست که شخص آقای خامنه‌ای مسئول شکست برجام بوده و نه عناصر افراطی اصولگرا. اینان همه مجری و پی‌گیر سیاستها و بلکه منویات ناگفته و نانوشته رهبری  هستند و با یک کلمه و جمله رهبری می‌توانند زیر و رو شوند.

۲. آقای ظریف از پیام معنایی انقلاب ۵۷ گفت که دیگر امروز من و هزاران چون من و اکثریت مردم ایران فهمیده‌اند که دستاورد انقلاب ۵۷ برای ایران و مردمش چیزی جز ویرانی دنیا و دین و همه چیز آنان نبوده است و محصول این ۴۵ سال خلق هیولایی بوده که بسیاری از مقامات سابق و نخبگان و سیاستمدارانش را تحقیر و مرعوب، و صحنه‌هایی رقت‌بار از سیاست‌ورزی را تحت عنوان راهگشایی بر آنان تحمیل کرده است.

۳. در کمال شگفتی، دکتر ظریف از جریان مقاومت در منطقه دفاع کرده است که یکی از غیرعقلانی، غیردینی و غیرانسانی‌ترین سیاستهای جمهوری اسلامی بوده است. آقای خمینی با بنیان‌گذاشتن شعار و سیاستی با عنوان محو اسراییل و منازعه دائمی با آمریکا و پی‌گیری مجدانه آن از سوی رهبر دوم، هزاران میلیارد دلار از ثروت مردم ایران و دهها هزار جان انسانهای بی‌گناه در ایران و منطقه را به فنا داد و هیچ توفیقی در این مسیر کسب نکرد و مقاومت، امروز در تحقیرآمیزترین شرایط و وضعیت تقابل با اسراییل است و نمایش‌هایی چون وعده صادق نتوانست التیامی بر زخم عمیق این تحقیرها باشد.

آقای ظریف چطور از کنار تحقیری که میدان ـ یعنی فرماندهی همین جریان مقاومت ـ بر ایشان به عنوان وزیر خارجه تحمیل کرد و به اعتراف خودشان، اختیارات او را به صفر رساند و تلاش‌های او و دولت روحانی را برای تحقق برجام ناکام گذاشت، به راحتی می‌گذرد؟!

۴. آقای ظریف از حماس نیز  ـ که چندین ماه است در برابر اسراییل مقاومت می‌کند و همچنان می‌جنگد ـ ستایش می‌کند و این را دلیل برتری قدرت معنایی بر قدرت مادی و تسلیحاتی می‌داند، در حالی که چه معنایی در جنگ ویرانگری بوده است که حماس با حمایت و هدایت ایران به شکلی وحشیانه آغاز کرد و بهانه را برای سرکوب شدید و بی‌رحمانه به دست اسراییل داد؟! رمز مقاومت حماس تا به امروز نه معنا که حمایتهای بی‌دریغ مادی و نظامی ایران در اتخاذ تاکتیک بسیار موثر و قوی و البته غیرانسانی حماس و حامیانش در حفر ۴۰۰ کیلومتر تونل در زیر ساختمانهای مسکونی و اداری و مساجد و بیمارستانهای غزه و به عبارت دیگر سپر قرار دادن غیر نظامیان بوده است که مانع پیشروی اسراییل شده است.

۵. آقای ظریف از شعار خون بر شمشیر پیروز است ستایش کرده‌اند، اگر مقصود این است که خون مظلوم بنیاد ظلم و ظالم را بر باد می‌دهد و حتما خون هزاران مظلوم ریخته شده بر زمین در جمهوری اسلامی امکان بقا و تداوم را از این نظام سلب کرده، سخن کاملا درستی است؛ اما اگر مقصود این است که با اتکای به خون‌دادن و تشویق انسانها به جنگهای غیرعقلانی و نابرابر، می‌توان پیروزی کسب کرد_امری که از راهبردهای جمهوری اسلامی بوده_چنین اندیشه‌ای هیچ بنیاد عقلانی و شیعی نداشته و محصول آموزه‌های مارکسیستی و اسلام سلفیِ انقلابیِ تکفیری است که جانمایه ایدئولوژی امامین انقلاب ۵۷ بوده است که جان صدها هزار انسان را ستانده و همچنان می‌ستاند و البته از این نوع اظهارات آقای دکتر ظریف عزیز انرژی‌ای دوباره می‌گیرد!

۳۰ خرداد ۱۴۰۳

تلگرام نویسنده

از: ایران امروز 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.