تناقض‌گویی مسئولان حکومتی درباره آشکار شدن تاثیر تحریم‌ها

جمعه, 16ام تیر, 1391
اندازه قلم متن

نوسانات ارزی ایجاد شده ناشی از تشدید تحریم‌های بین‌المللی نیز در ماه‌های اخیر سبب کندی یا توقف بخشی از فعالیت‌های اقتصادی ایران شده‌اند. نوسان قیمت ارز در آستانه تحریم نفت ایران از سوی کشورهای غربی به حدی بود که قیمت دلار نزدیک به هزار تومان افزایش پیدا کرد.

علی‌‌اکبر ولایتی می‌گوید که تحریم‌های کنونی قابل مقایسه با زمان جنگ ایران و عراق نیستند. آیت‌الله مکارم شیرازی اما برای مقابله با گرانی ناشی از تحریم‌ها، ساده‌زیستی را پیشنهاد کرده است.
علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، در برنامه‌ای که شب پنج‌شنبه ۱۵ تیر از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شد، با مقایسه تحریم‌های زمان جنگ ایران و عراق و زمان حاضر گفته است: «زمان جنگ سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اعمال میشد که اصلا قابل مقایسه با الان نیست.»
به گفته وزیر سابق امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، در زمان جنگ ایران و عراق، نفروختن وانت‌تویوتا توسط ژاپن و ممنوعیت صدور سیم‌خاردار به ایران توسط روسیه، مانع از پیشرفت ایران نشد.
با آشکار شدن اثرات تحریم‌های بین‌المللی، مقامات رده بالا و میانی حکومت جمهوری اسلامی ایران مواضع بعضا متفاوتی درباره نتایج این تحریم‌ها ابراز کرده‌اند.
نماینده مجلس: تحریم‌ها از جنگ هم بدتر است
ایرج ندیمی، نماینده مردم لاهیجان در مجلس در روز ۲۱ خرداد ۹۱ در گفت‌وگو با سایت “خبر‌آنلاین”، اثرات تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را از جنگ هم بد‌تر دانسته و گفته بود: «اثرات تحریم‌ها حتی از جنگ هم بد‌تر است چرا که در آن‌جا فقط نیروی انسانی مورد هجمه قرار می‌گیرد اما در جنگ اقتصادی همه خواسته‌های مردم مطرح است.»
مکارم شیرازی: ساده‌زیستی راه مقابله با تحریم‌ها
در همین زمینه آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در روز ۱۲ تیر راهکارهایی برای مقابله با گرانی ناشی از تحریم‌ها ارائه داده و گفته بود: «برای کم کردن فشار این تحریم‌ها ومساله گرانی علاوه بر تدابیری که بر دولت لازم است، سزاوار است هموطنان عزیزساده زیستی را پیشه کنند، میهمانی‌ها و جشن‌های ازدواج را ساده و کم خرج برگزار کنند، مطمئن باشند دشمن از تحمل و پایداری آن‌ها خسته خواهد شد و این وضع ادامه نخواهد یافت.»
مقامات جمهوری اسلامی همواره بر بی‌اثر بودن تحریم‌ها تاکید کرده‌اند، اما با تشدید فشارها، برخی از مقامات دولتی به تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد و صنعت کشور اعتراف کرده‌اند.
احمد خاتمی: در مقابل گرانی‌ها حتی یک “آخ” هم نگویید
احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری نیز چهارشنبه ۷ تیر با اشاره به “گرانی‌های بی‌سابقه” گفته بود: «گرانی‌های زاینده مایه درد و رنج ماست اما دنیای استکبار اگر شما آخ بگویید خواهد گفت به اهداف خود رسیده،‌ از این رو شما آرزوی یک آخ را بر دل دشمن بگذارید و صبوری کنید.»
رئیس بانک مرکزی: تحریم‌ها جنگ تمام عیار اقتصادی است
در بین اظهارات متفاوت مقامات جمهوری اسلامی درباره اثرات تحریم‌ها، موضع‌گیری محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی از همه صریح‌تر است. رئیس بانک مرکزی در زمستان سال ۱۳۹۰ این تحریم‌ها را یک «جنگ تمام‌عیار اقتصادی» خواند و گفت: «شرایط تحریمی، شرایطی به‌مراتب سخت‌تر از یک جنگ فیزیکی ایجاد کرده است.»
نوسانات ارزی ایجاد شده ناشی از تشدید تحریم‌های بین‌المللی نیز در ماه‌های اخیر سبب کندی یا توقف بخشی از فعالیت‌های اقتصادی ایران شده‌اند. نوسان قیمت ارز در آستانه تحریم نفت ایران از سوی کشورهای غربی به حدی بود که قیمت دلار نزدیک به هزار تومان افزایش پیدا کرد.
شش ماه پس از تصویب تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی، اجرای کامل این تحریم‌ها از روز یکشنبه ‎۱۱ تیر برابر با اول ژوئیه آغاز شده است.
از این تاریخ واردات نفت ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا متوقف شد و تمامی قراردادهای پیشین نفتی شرکت‌های اروپایی با جمهوری اسلامی لغو شدند. همچنین شرکت‌های بیمه اروپایی نیز بیمه محموله‌های نفتی ایران را متوقف کردند.
تحریم نفت ایران از مجموعه تلاش‌های جامعه جهانی برای توقف برنامه هسته‌ای ایران است.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.