دیدار اشتون و ظریف در بروکسل؛ برنامه‌ریزی برای دستیابی به توافق جامع

دوشنبه, 10ام شهریور, 1393
اندازه قلم متن

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز دوشنبه در بروکسل دیدار می‌کنند.

وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون قرار است در این دیدار روند طی شده در مذاکرات هسته‌ای را ارزیابی کرده و درباره نحوه پیگیری مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع گفت و گو کنند.

آخرین دور گفت و گوهای هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، ۲۹ تیرماه(۱۹ جولای)، به دلیل وجود شکاف بین انتظارات و خواسته‌های طرفین، بدون دستیابی به توافق نهایی به پایان رسید. مذاکره کنندگان توافق کردند که مهلت رسیدن به یک توافق جامع را تا سوم آذر ماه امسال تمدید کنند.

مهمترین اختلاف نظر میان ایران و کشورهای ۱+۵ که مانع نگارش متن توافق جامع و نهایی شد، بر سر تعداد سانترفیوژها، میزان غنی‌سازی اورانیوم و نحوه لغو تحریم‌های ایران عنوان شده است.

قرار است وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ ، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار کرده و مذاکرات را از سر بگیرند. به گزارش ایرنا، قرار است محمد جواد ظریف و کاترین اشتون در دیدار روز دوشنبه در بروکسل، که با صرف نهار پی گرفته می‌شود، زمان دقیق مذاکره نیویورک را تعیین کنند.

در این سفر، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزارت امور خارجه ایران، ظریف را همراهی می‌کنند.

محمد جواد ظریف از بروکسل راهی لوگزامبورگ و ایتالیا خواهد شد. وزیر امور خارجه ایران، در ایتالیا با فدریکا موگرینی وزیر خارجه فعلی و جانشین اشتون دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.