بانک مرکزی: هزینه هر خانوار ایرانی طی پنج سال دو برابر شده‌ است

یکشنبه, ۱۸ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، متوسط هزینه ناخالص سالانه خانوار ایرانی در مناطق شهری طی سال‌های ۸۵ تا ۸۹ از هفت میلیون به بیش از ۱۴٫۱ میلیون تومان افزایش یافته‌است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز یکشنبه ۱۸ تیر با درج این خبر نوشت که بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، متوسط هزینه ناخالص سالانه خانوار ایرانی در مناطق شهری طی سال‌های ۸۵ تا ۸۹ از هفت میلیون به بیش از ۱۴٫۱ میلیون تومان افزایش یافته‌است.

این بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین سهم در سال ۸۹ مربوط به گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها با ۳۰ درصد سهم از کل اقلام بوده که این گروه در سال ۸۸ معادل ۴٫۴ درصد و در سال ۸۹ معادل ۶٫۹ درصد افزایش قیمت داشته‌است.

در این بررسی، آمارهای پس از سال ۸۹ ذکر نشده‌است اما اخبار منتشر شده طی دو سال اخیر حکایت از ادامه این روند صعودی دارد.

در حالی که به عقیده کارشناسان منتقد دولت دهم سیاست‌های اقتصادی «غلط» دولت محمود احمدی‌نژاد باعث ایجاد این آشفتگی در بازار بوده، رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی‌های خود موج گرانی و آشفتگی در بازار را «حاصل توطئه مشترک داخلی و خارجی» می‌داند.

جهش بیش از ۱۰ درصدی افزایش هزینه‌ها در هر سال

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آخرین بررسی بانک مرکزی حاکی از افزایش ۱۱ درصدی متوسط هزینه ناخالص سالانه خانوار طی سال ۸۹ در مقایسه با سال ۸۸ و افزایش ۱۰ درصدی این میزان طی سال ۸۸ در مقایسه با سال ۸۷ بوده‌است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، متوسط هزینه ناخالص سالانه خانوار طی سال ۸۸ بیش از ۱۲٫۷ میلیون تومان، طی سال ۸۷ بیش از ۱۱٫۵ میلیون تومان، طی سال ۸۶ بیش از ۹٫۸ میلیون تومان و در سال ۸۵ نیز ۷٫۷ میلیون تومان بوده‌است.

پس از سال ۸۹

بانک مرکزی ایران اخیراً در گزارش تازه دیگری خبر داده بود که قیمت ۸۱ درصد از کالاهای مصرفی خانوارهای ایرانی در هفته منتهی به ۹ تیرماه سال‌جاری نسبت به هفته مشابه ماه قبل به شدت افزایش یافته‌است.

بنا بر این گزارش، گوشت مرغ طی هفته منتهی به ۹ تیرماه با ۱۲٫۶ درصد افزایش در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل، بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده‌است.

گرانی‌های پس از آغاز سال نو جاری به گونه‌ای بوده‌است که روزنامه شرق اوایل ماه جاری از عنوان «پرواز» برای افزایش بیش از ۷۰ درصدی بهای گوشت مرغ استفاده کرد.

در همین حال نیز روزنامه‌های داخلی ایران روز ۲۷ خرداد از «افزایش ۵۰ درصدی اجاره بهای مسکن» نسبت به سال گذشته خبر دادند.

روند فزاینده گرانی‌های سال‌جاری هم‌اینک با انتقادهای گسترده‌ای از جمله توسط برخی از مراجع تقلید، مواجه شده‌است، اما رییس جمهوری این گرانی‌ها را به «توطئه» گروهی از «بدخواهان و ناجوانمردان» نسبت می‌دهد و دیگر مسئولان نظام جمهوری اسلامی نیز گرانی‌ها را به «توطئه غربی‌ها» و «جریان انحرافی» نسبت داده‌اند.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.