کارزار اینترنتی ۶ فیلم‌ساز مطرح ایرانی در حمایت از توافق هسته‌ای

چهارشنبه, 9ام مهر, 1393
اندازه قلم متن

filmsaz

اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد، محمد مهدی عسگرپور، رضا میرکریمی، مجید مجیدی و عباس کیارستمی

شش فیلم‌ساز نام آشنای ایرانی در حمایت از توافق هسته‌ای یک کارزار اینترنتی راه انداخته‌اند. این شش کارگردان خواستار دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شده‌اند.

عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد، رضا میرکریمی، محمدمهدی عسگرپور و مجید مجیدی با راه‌اندازی سایتی انگلیسی زبان به نام “نه به عدم توافق” (No2NoDeal.com) خواستار دستیابی به توافق بر سر پرونده هسته‌ای ایران تا پایان سال جاری میلادی شدند.

این شش کارگردان مطرح ایرانی اعلام کرده‌اند، “هر توافقی بهتر از توافق نکردن است.” آنها علاوه بر قرار دادن این جمله روی وب‌سایت “No2NoDeal.com”، همچنین دست به انتشار پوسترهایی با عکس‌های خود در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر زده‌اند و خواستار رسیدن به توافق هسته‌ای و حمایت مردم از این توافق شده‌اند.

این فیلم‌سازان معتقدند، “این مردم معمولی ایران هستند که از تحریم‌ها ضربه خورده‌اند و بهتر است با توافق از روند صدمه دیدن مردم ایران جلوگیری شود.”

واکنش رسانه‌های دولتی

در این بین اما راه‌اندازی این کارزار با مخالفت رسانه‌های دولتی در ایران روبرو شده است. خبرگزاری فارس در این‌باره نوشته است: «این‌بار موضوع هسته‌ای در میان است و روش عجیبی که شش فیلمساز وطنی در حمایت از توافق هسته‌ای انتخاب کرده‌اند؛ کمپین اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی!»
از سوی دیگر سایت رجانیوز نوشته است: «هیچ یک از سینماگران انتساب این کارزار را به خود تأیید نمی‌کنند. ذلیلانه‎ترین بخش این کارزار هم شعار منتسب به سینماگران است که گویا اعلام کرده‌اند، هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست؛ شعاری که مشخص نیست از کدام مبانی اعتقادی آمده است.»

مزایا و معایب توافق و عدم توافق

در وب‌سایت “No2NoDeal.com” همچنین جدولی وجود دارد که مزایا و معایب توافق و عدم توافق را ترسیم کرده است.

این شش کارگردان نام‌آشنا به قدرت‌های جهانی هشدار داده‌اند که در صورت عدم توافق، از بازرسی‌های روزانه تاسیسات اتمی ایران خبری نخواهد بود و در عین حال تعداد سانتریفوژ‌ها افزایش خواهد یافت و مراکز جدید غنی‌سازی اورانیوم به راه خواهد افتاد.

در این جدول که در بالای وب‌سایت قرار گرفته، آمده است در صورت عدم توافق، غنی‌سازی بالای پنج درصد از سر گرفته می‌شود، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده افزایش می‌یابد و احتمال تولید پلوتونیوم و افزایش ظرفیت هسته‌ای ایران وجود خواهد داشت.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.