۵۰ نماینده مجلس: مقامی که اسیدپاشی را به امر به معروف ربط داده به مجلس نیاید

چهارشنبه, 7ام آبان, 1393
اندازه قلم متن

پنجاه تن از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای به هیأت رئیسه مجلس خواستار جلوگیری از حضور معاون تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور در مجلس شده و دلیل آن را “مرتبط دانستن اسیدپاشی اصفهان با موضوع امر به معروف” عنوان کرده‌اند.

به گزارش امروز سه‌شنبه (۶ آبان / ۲۸ اکتبر) خبرگزاری ایسنا، ۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی نامه‌ای به رئیس هیأت رئیسه مجلس نوشته‌اند و در آن درخواست کرده‌اند که از حضور محمدرضا خباز، معاون تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور، به مجلس نمایندگان ممانعت به عمل آید.
ایسنا می‌نویسد که این نمایندگان گفته‌اند چون محمدرضا خباز حوادث اسیدپاشی در اصفهان را با موضوع امر به معروف و نهی از منکر مرتبط دانسته نبایست در مجلس حضور یابد.

محمدرضا خباز، نماینده سابق مردم شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌اباد و بردسکن در مجلس بوده و هم اکنون معاون تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهورایران (مجید انصاری) است. از او به عنوان سیاستمداری اصلاح‌طلب نام برده می‌شود.

در هفته گذشته رسانه‌های ایران اخباری مربوط به چندین مورد اسیدپاشی به زنان در اصفهان را منتشر کردند. جامعه‌شناسان، ناظران مسائل سیاسی و اجتماعی ایران، افکار عمومی و شبکه‌های اجتماعی وقوع موارد اسیدپاشی در اصفهان را در ارتباط با مبارزه با “بدحجابی” و “امر به معروف و نهی از منکر” می‌بینند.

به گزارش روز دوشنبه (۵ آبان / ۲۷ اکتبر) پایگاه اطلاع‌رسانی محمدرضا خباز، این سیاستمدار معتدل در جریان بررسی طرح “حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر” در مورد حوادث اخیر در اصفهان و اسیدپاشی در این شهر واکنش نشان داده و گفته است: «اخیرا در یکی از شهرها اسیدپاشی روی خانم‌ها اتفاق افتاده است.»

به گزارش سایت اینترنتی مزبور، خباز با اشاره به یکی از مواد این طرح که در آن گفته شده امر به معروف و نهی از منکر دعوت و وا داشتن دیگران به معروف و نهی و بازداشتن از منکر است، گفته است: «ما بدحجابی را تایید نمی‌کنیم اما این طور رفتار بازدارنده هم باعث می‌شود که فرد از حیض انتفاع ساقط شود.»

در گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاد شده در ادامه آمده است که قره‌سید رومیانی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، ضمن دفاع از طرح “حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر”، وقایع اسیدپاشی اصفهان را “یک توطئه علیه یک خانم محجبه عنوان کرده و به خباز گفته است، نباید در این زمینه خلط مبحث صورت گیرد”.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، امیرحسین قاضی‌زاده، یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس، گفته است که شماری از نمایندگان مجلس می‌خواهند “در قالب نامه‌ای به نماینده دولت تذکر دهند که نباید در پشت تریبون مجلس،‌خط جریان دشمن را بیان کند”.

قاضی‌زاده افزوده است که تعدادی از نمایندگان شاکی شده و “معتقدند این جریان رسانه‌ای دشمن است”. قاضی‌زاده همچنین موضع‌گیری معاون تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور در مجلس را “کاری غلط” خوانده است.

هنوز هیأت رئیسه مجلس پاسخی به درخواست این ۵۰ نماینده نداده است.

“سم‌پاشی رسانه‌ها بدتر از اسیدپاشی”

همچنین به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امروز سه‌شنبه در حاشیه “همایش ملی پدافند غیرعامل” در رابطه با گزارش‌های برخی رسانه‌ها درباره حوادث اسیدپاشی در اصفهان سخن گفته است.

فیروزآبادی گفته است: « برخی رسانه‌های زنجیره‌ای، هنوز خبر اسیدپاشی نیامده، سرمقاله‌شان آماده بود. این سم‌پاشی رسانه‌ای از اسیدپاشی خطرناک‌تر است، چرا که در اسیدپاشی ۴ نفر آسیب دیدند، اما سم‌پاشی رسانه‌های بیگانه و بعضاً خودی، جامعه را مسموم می‌کند.»

فیروزآبادی عملکرد رسانه‌ها را “جرم” دانسته و از “مسئولان امنیتی و قضایی” خواسته با “عاملان سم‌پاشی” برخورد کنند و آنان را که باعث “اخلال در امنیت و سوء‌استفاده دشمن شدند به اشد مجازات برسانند”.

پیش از این نیز چند تن از مقامات جمهوری اسلامی خواستار برخورد با رسانه‌ها شده‌اند. یکشنبه گذشته صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه از رسانه‌ها به دلیل شیوه گزارش‌دهی آن‌ها درباره اسیدپاشی‌ها در اصفهان و ربط‌دادن آن با “امر به معروف و نهی از منکر” انتقاد کرد و دادستان تهران نیز گفت که برخی مسئولان رسانه‌ها برای پاسخگویی احضار شده‌اند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.