گرانی‌های افسارگسیخته کالاهای اساسی سراسر ایران را در برگرفت

شنبه, 31ام تیر, 1391
اندازه قلم متن

 

کمبود و گرانی مواد غذایی موضوعی است که مسئولان نیز به آن اعتراف می‌کنند

براساس گزارش خبرگزاری ها موج گرانی کالاهای اساسی تمام استان‌های ایران را در برگرفته است. کارشناسان سیاست‌های دولت را عامل اصلی افزایش قیمت‌ها عنوان می‌کنند و دو عضو کابینه برای ارائه گزارش در این مورد به مجلس فراخوانده شده‌اند.
آغاز ماه رمضان هر سال با نوسان‌های شدید بهای کالاهای اساسی، به ویژه مواد غذایی همراه است. این نوسان‌ها امسال از ماه‌ها پیش آغاز شده و اکنون تشدید می‌شود. خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز شنبه (۳۱ تیر / ۲۱ ژوییه) در گزارشی زیر عنوان «شوک قیمت مرغ به قطب تولید مرغ کشور هم رسید» به بررسی علت‌های کمبود این کالا در استان اصفهان می‌پردازد.
در همین حال از دیگر استان‌های کشور نیز گزارش‌های مشابهی از افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها و تشکیل صف‌های طولانی برای خرید کالاهایی مانند مرغ به قیمت دولتی منتشر شده است.

کمبود در مرکز تولید مرغ ایران

استان اصفهان با تولید سالانه ۱۴۰ هزار تن گوشت مرغ مهمترین مرکز تولید این کالا در ایران محسوب می‌شود. امیرحسین افیونی، معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، به ایلنا می‌گوید: «مشکلاتی که چند ماه اخیر در روند توزیع نهاده‌ها به خصوص کنجاله سویا به‌وجود آمد، تا حدودی واحدهای پرورش مرغ گوشتی را متاثر کرده است.»
دولت از مرغداران می‌خواهد در ازای دریافت مواد اولیه وارداتی ارزان مرغ را به بهای هر کیلو ۴ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه کنند. ظاهرا وزارت بازرگانی و دیگر نهادهای مسئول نتوانسته‌اند مواد اولیه مورد نیاز را به اندازه کافی وارد کنند و به قیمت ارزان در اختیار مرغداران قرار دهند. امیر حسین افیونی می‌گوید چون این سقف قیمت در استان‌های دیگر رعایت نمی‌شود مرغ‌های کشتار شده در اصفهان به این مناطق، به ویژه تهران فرستاده می‌شوند.
به رغم این، دولت مرغ وارداتی را به همان قیمت مورد نظر در تعاونی‌ها عرضه می‌کند و به دلیل تفاوت فاحش قیمت با بازار آزاد موجب ایجاد صف‌های طولانی در تمام شهرها شده است.

احتمال افزایش قیمت مرغ تا ۱۰ هزار تومان

یکی از تولیدکنندگان بزرگ مرغ به خبرگزاری ایلنا می‌گوید مشکلات این بخش از اواخر سال گذشته، با محدود شدن واردات سویا و افزایش شدید قیمت آن آغاز شده است. او می‌افزاید به رغم تصویب بودجه‌ای برای خرید سویا و توزیع آن به قیمت یارانه‌ای در ماه نخست امسال این کار هیچ وقت عملی نشده است.
رییس سابق انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی استان اصفهان با انتقاد از آنچه “اجرای سیاست‌های کنترل کاذب بازار” خوانده احتمال می‌دهد با ادامه کاهش تولید بهای مرغ در بازار تا کیلویی ۱۰ هزار تومان نیز افزایش یابد.
برخی از تولیدکنندگان معتقدند توزیع مرغ توسط دولت به بهای غیرواقعی تقاضای کاذب ایجاد کرده و جو بازار را ملتهب می‌کند. آنها اعتقاد دارند دولت بهتر است به مسئولیت‌های خود عمل کند و بازار عرضه و تقاضا را به حال خود بگذارد.

عکس از: بی بی سی

مرغ، نماد گرانی‌های افسارگسیخته

کمبود و گرانی مواد غذایی موضوعی است که مسئولان دولتی نیز به آن اعتراف می‌کنند. نعمت‌‌الله ترکی، معاون وزیر کشور می‌گوید میزان مصرف مرغ در تهران ۱۲۰۰ تن در روز است اما این استان تنها توان تولید و توزیع ۲۵۰ تن در روز را دارد. اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، نیز یک هفته پیش از نشان دادن صحنه‌های مرغ خوردن در تلویزیون انتقاد کرد و گفت مردم با دیدن این صحنه‌ها متوجه فاصله طبقاتی می‌شوند.
مرغ تنها کالایی نیست که در روزها و هفته‌های گذشته قیمتش به شدت افزایش یافته و کمبود آن به یکی از موضوع‌های مهم جامعه تبدیل شده. شاید اظهارات مسئولانی مانند اسماعیل احمدی‌مقدم و صف‌های طولانی در مقابل عرضه‌کنندگان مرغ دولتی، از دلایلی است که این کالای مصرفی را به نماد گرانی‌های افسار گسیخته‌ی ماه‌های اخیر تبدیل کرده است.

فراخواندن دو وزیر به مجلس

در مورد علت‌های گرانی و مسئولان آن هر روز بحث‌های مختلفی درمی‌گیرد. این موضوع بارها به مجلس نیز کشیده شده و قرار است در هفته‌ی جاری نیز مطرح شود. به گفته‌ی شاهین محمد صادقی، عضو هیات رئیسه مجلس نهم، قرار است دو عضو کابینه برای ارائه گزارشی در مورد گرانی روز چهارشنبه، ۴ مرداد، در جلسه‌ای علنی حاضر شوند.
خبرگزاری مهر، ۳۱ تیر از قول صادقی نوشت: «صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی و مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ارایه گزارشی از وضعیت و گرانی قیمت‌ها، واردات، شرایط موجود قیمت‌ها و اقدامات انجام شده برای تامین مایحتاج ضروری مردم به نمایندگان در مجلس حاضر می‌شوند.»
همچنین قرار است در نشست علنی روز یکشنبه، اول مرداد عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیرامون مسایل مربوط به وضعیت اشتغال در کشور و حوزه تعاون به نمایندگان مجلس توضیحاتی ارایه می کند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. مگه دیگه مرغم گیر میاد تو شهر ما که دیگه پای مرغم گیرت نمیاد چه برسه به خود مرغ