طرح سه فوریتی ۸۰ نماینده برای توقف مذاکرات هسته‌ای

سه شنبه, 22ام اردیبهشت, 1394
اندازه قلم متن

۸۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرحی سه فوریتی از مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌ کننده خواستند هرگونه مذاکره با آمریکا را تا زمانی که این کشور «تهدید» ایران را کنار نگذارد، متوقف کنند.

در طرحی که امروز (سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت) توسط ۸۰ تن از نمایندگان اصول‌گرای مجلس ارائه شد، از دولت و تیم مذاکره کننده ایران خواسته شده است که مذاکرات هسته ای را قطع کند و این سیاست را «تا زمانی که دولت آمریکا رسما و علنا تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارد.» ادامه بدهند. بنا بر این طرح تیم ایران مجاز است مذاکرات را با بقیه گروه ۵+۱ بدون حضور آمریکایی ها ادامه دهد.

فهرست این نمایندگان که در خبرگزاری فارس منتشر شده است، نشان می‌دهد که عمده آنان از اعضای جبهه پایداری هستند.

پیش‌تر نیز تلا‌ش‌هایی شبیه به این صورت گرفته بود که در مجلس رای نیاورد. علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه‌ای که صبح روز یکشنبه (۲۰ اردیبهشت/۱۰ مه) با اصولگرایان رهروان ولایت برگزار شد، خواستار حمایت جدی از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و پرهیز از “واکنش‌های سریع و بدون فکر” در این زمینه شد.

گفته شده است که او در این جلسه شدیدا با واکنش‌های تند از جمله “ارائه طرح‌های غیرکارشناسی ۳ فوریتی که به امضای چند نماینده رسیده” مخالفت کرده است.
مخالفت‌ محافظه‌کاران تندرو با ادامه مذاکرات در حالی در ایران شدت می‌گیرد که صبح امروز عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از اعضی تیم مذاکره کننده ایران و حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه ایران برای سومین دور مذاکرات به منظور نگارش پیش نویس توافق جامع به وین رفتند.

عباس عراقچی ابراز امیدواری کرده است که تا روز جمعه که آخرین روز این دور ازمذاکرات است، یک جمع بندی اولیه از پیش نویس توافق جامع نوشته شود. به گزارش ایرنا در روز پایانی مذاکرات، معاونان و مدیران کل سیاسی وزارتخانه‌های خارجه کشورهای ۵+۱ هم به گفت و گو ها خواهند پیوست.

طرح سه فوریتی به مرحله طرح نرسید

خبرگزاری فارس به نقل از علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نوشت که طرح سه فوریتی نمایندگان مجلس برای توقف مذاکرات هسته‌ای “به مرحله طرح” در مجلس نرسید. به گفته او در اسفند ماه سال گذشته فوریت طرحی در مجلس تصویب شد که بنا بر آن در صورتی که «طرف مقابل به تعهدات خود مبنی بر لغو تحریم‌ها پای‌بند نباشد، اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.» علاءالدین بروجردی اضافه کرد که این طرح همچنان فعال است و هفته آینده در کمیسیون امنیت ملی بررسی خواهد شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان علی اکبر صالحی که گفته بود «آمریکایی‌ها دبه درآورده‌اند»، گفت که اگر آمریکا قاعده بازی را برهم بزند، قاعده همه چیز بر هم خواهد خورد.

سنای آمریکا چند روز پیش با ۹۸ رأی موافق در برابر یک رأی مخالف طرحی را تصویب کرد که چنانچه در مجلس نمایندگان نیز به تصویب برسد به کنگره این کشور امکان می‌دهد توافق هسته‌ای احتمالی با ایران را به رأی بگذارد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه (۲۱ اردیبهشت/ ۱۱ مه) پس از جلسه پایانی دوازدهمین کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی در تهران گفت که «وظیفه هماهنگی با کنگره و سنا و رفع مشکلات داخلی آمریکا به عهده دولت این کشور است و ما دولت آمریکا را مسئول اجرای تعهداتش می‌دانیم.»

حاشیه‌‌های مذاکرات هسته‌ای

اگرچه بارها طرفین مذاکره تاکید کرده‌اند که در مذاکرات هسته‌ای هیچ موضوع دیگری را دخالت نمی‌دهند، اما گمانه‌‌زنی‌ها حول نقش ایران در منطقه و تاثیر آن بر این مذاکرات هیچ‌گاه متوقف نشده است. گفته می‌شود ایران از اهرم سوریه، عراق و حالا نیز یمن به عنوان کارت‌های بازی در مذاکرات هسته‌ای استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس علاءالدین بروجردی با اشاره به سفرش به سوریه گفته است که «سیاست ایران حمایت از اسد در سوریه است.» او در رابطه با یمن نیز گفت که «عربستان قطعا بازنده این بازی خواهد بود و مردم یمن با صبر خود برنده این جریان خواهند بود.»

ایران یک کشتی روانه یمن کرده که می‌گوید “حامل کمک‌های بشردوستانه” برای مردم یمن است.
ا: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.