العربیه: تنها ۳ کشور اقتصاد ایران را “نیمه جان” سرپا نگه داشته اند

جمعه, 20ام مرداد, 1391
اندازه قلم متن

بر اساس گزارش های رسمی بین المللی، از آغاز عملی شدن ممنوعیت خرید و انتقال نفت ایران به کشورهای اروپایی، این کشور روزانه در حدود ۱۳۳ میلیون دلار زیان می بیند.

بحران اقتصادی در ایران همچنان ادامه دارد.  سایت العربیه فارسی مینویسد:
پس از گذشت هشت ماه از تحریم بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا و تنها حدود یک ماه و نیم از تحریم های نفتی اتحادیه اروپا، اقتصاد ایران وارد مرحله بحرانی جدیدی شده است.

همچنین در پی این تحریم ها صادرات نفت ایران تا ۵۰% یعنی روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش یافته است.

بر اساس گزارش سایت اقتصادی العربیه.نت در صورت ادامه این روند تا یک سال دیگر ایران ۴۸ میلیارد دلار زیان خواهد دید.

در هفته گذشته در پی اعلام رئیس بانک مرکزی نسبت به افزایش نرخ مرجع ارزهای خارجی در چند روز آینده ، ارزش پول ایران در برابر ارزهای خارجی از جمله دلار تا ۵% کاهش یافت.

این درحالی است که نرخ مرجع ارز خارجی که از نام آن پیداست تنها به عنوان تعیین نرخ رسمی دولت باقی مانده اما عموم مردم مگر با داشتن شرایطی توانایی استفاده از آن نیستند.

کارشناسان اقتصادی بزرگترین نگرانی دولت مردان ایران را ، اوضاع پر تلاتم بازار ارز می شمارند ، همچنین این کشور از افزایش بیکاری که به ۳۰% میان جوانان رسیده است ، رنج می برد.

برخی کارشناسان بر این باورند که تاثیرات منفی محاصره اقتصادی بر ایران کمتر از حمله نظامی به این کشور نبوده است تا جائیکه امروزه ، گرانی کالاهای اساسی از جمله خوراکی ها ، تمام زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است .

در همین حال شرکت های ایرانی تنها توانایی بکار گیری نیمی از ظرفیت تولیدی خود هستند این در حالی است که تعداد زیادی از این شرکت ها ورشکست شده و درهای خود را بسته اند.

از سوی دیگر برخی نمایندگان کنگره آمریکا در تلاش هستند که کاخ سفید را زیر فشار قرار دهند تا سه کشور ژاپن ، هند و چین را که تاکنون از تحریم های نفتی بر ضد تهران معاف بوده اند ، برای توقف خرید نفت از این ایران ترغیب کند.

کارشناسان می گویند در صورت به نتیجه رسیدن چنین تلاش هایی و توقف خرید نفت ایران از سوی هند ، ژاپن و چین ، این اقدام به معنی فلج کردن کامل اقتصاد ایران خواهد بود .

گفتنی است که کنگره آمریکا طی چند روز گذشته تحریم های جدیدی را علیه ایران به تصویب رسانده بود.

بر اساس قانون جدید که با رای مثبت ۴۲۱ عضو کنگره و تنها با ۶ رای مخالف به تصویب رسید ، تحریم های تازه ای علیه بانک ها ، شرکت های بیمه و شرکت های کشتیرانی طرف همکاری با ایران در نظر گرفته شده است.

در قانون جدید همچنین برای نخستین بار تحریم ها از حوزه نفت و گاز فراتر رفته و مساله غلات را هم شامل شده است و شرکت ها و دولت هایی که نفت و گاز ایران را با غلات تعویض می کنند نیز تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

طبق قانون جدید کنگره آمریکا هرگونه همکاری شرکت‌ها و شخصیت‌های حقوقی با صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران یا بانک مرکزی ممنوع شده است و مجازات هایی نیز برای کسانی که به صادرات نفت خام ایران کمک می کنند در نظر گرفته شده است.

همچنین کسانی که به تغییر پرچم نفت کش‌های ایران کمک کنند و یا راه‌های دیگری برای فرار از تحریم ها فراهم کنند نیز مجازات خواهند شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.